NMT - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: GRASS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-9.html) +--- Wątek: NMT (/thread-78.html)
1
2
|
NMT - klio - 14-03-2010 Hej nie znam GRASSA musze zrobic numeryczny model terenu.. czy macie moze jakiec ciekawe materialy dotyczace tego tematu- ewentualnie jakies wskazowki? pozdr, z gory dziekuje za odp. RE: NMT - Odoakr - 14-03-2010 A jakie masz dane? poziomice, punkty wysokościowe, mapę topo? RE: NMT - chenioo - 19-05-2010 (14-03-2010, 23:39)Odoakr napisał(a): A jakie masz dane? poziomice, punkty wysokościowe, mapę topo? Witam po raz pierwszy :-) Widzę że wątek się nie rozwinął. Szkoda bo mnie właśnie interesuje to zagadnienie. Napiszę o tym co ja mam - Mam mapę topograficzną w skali 1: 1000 w układzie 1965. I co dalej w GRASS ? (do tej pory ćwiczyłem to tylko na arcgisie...ale się demo skończyło...no...) Pozdawiam RE: NMT - Odoakr - 20-05-2010 Z samej mapy topo (czy na pewno 1:1000? może 1:10 000?), żeby zrobic NMT trzeba się natrudzić... 1) Dygitalizacja poziomic (klik, klik) z odpowiednimi atrybutami (każda linia - odpowiadająca jej wysokość) 2) Jak to masz - w GRASS pójdzie łatwo http://grass.itc.it/gdp/html_grass64/r.surf.contour.html Nigdy nie próbowałem, więc rozwiązanie czysto teoretyczne. RE: NMT - chenioo - 21-05-2010 W sumie racja z ta skalą - mam głównie 1000 ale teren mi się rozrasta i chyba łatwiej będzie użyć 1: 10000. A co do pozyskiwania danych - w Arc-u była taka nakładka - Fisnet. Dzięki niej generowało się regularną siatkę punktową (oczywiście można było taką siatkę wygenerować ręcznie w Excelu. Do atrybutów dopisywało się tylko wysokość (sczytywaną z mapy) i tak generowało się NMT. Czy jakoś podobnie można podziałać w Grassie ? Zapomniałem dopytać czy może proponujesz inną metodę pozyskania danych (podobna dokładność jak ręczne wklikanie informacji o wysokości) aby zbudować NMT. I dzięki za linka do manuala :-) poćwiczę :-) RE: NMT - Pawel - 25-05-2010 Jak chcesz ręcznie odczytywać wysokości z mapy to w GRASSie żaden problem. Wpisujesz to do pliku tekstowego i wczytujesz jednym ruchem http://grass.meteo.uni.wroc.pl/grass63/manuals/html63_user/r.in.ascii.html RE: NMT - klio - 29-12-2010 Witam, wracam do tworzenia nmt mam plik wejsciowy w .txt moge importowac dane v.in.ascii, ale problem pojawia sie poniewaz chce przeprowadzic interpolacje.. v.build - buduje topologie, ale nie mam tabeli z ktorej moglabym pograz wazrtosc wysokosci. druga opcja plik shape, ale bez georeferencji, nie moge go wczytac jesli wczesniej w lokacji zdefniowlam ukald 1992. czy macie moze jakies propozycje? RE: NMT - Pawel - 29-12-2010 (29-12-2010, 00:09)klio napisał(a): mam plik wejsciowy w .txt moge importowac dane v.in.ascii, ale problem pojawia sie poniewazPlik txt to fajna rzecz ale napisz CO masz w tym pliku. ;-) RE: NMT - klio - 29-12-2010 niestety sa to tylko wspolrzedne x, y, z w ukladzie 1992 tzn mialam wczesniej plik.xyz, tam byla wieksza ilosc danych, jednakze do budowy nmt potrzebowaalm plik przefiltrowac, GRASSIE tego nie zrobilam poniewaz: nie mialam odpowiednich danych wejsciowych, a dodoatkowo mam tylko 3 GB ramow, takze plik wejsciowy tez byl za duzy. w pliku.txt zapisalam juz tylko punkty zaklasyfikowane jako ziemia i zapisalam tylko wpsolrzedne odzielone spacja. RE: NMT - Pawel - 30-12-2010 Rozumiem, że mamy układ: x1 y1 z1 x2 y2 z2 ....... Są to punkty rozrzucone czy w siatce? Jak w siatce to brakujące punkty (odfiltrowane) można uzupełnić i zassać jako grid. Jak nie to po utworzeniu warstwy wektorowej trzeba pobawić się w interpolację. W takim przypadku wychodzą 2 kroki: v.in.ascii input=plik output=warstwa fs=' ' z=3 oraz np. v.surf.rst ..... (tu zależy jaka interpolacja jest preferowana). |