Forum QGIS
łączenie warstw - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: łączenie warstw (/thread-88.html)

1 2


Łączenie warstw - plizzar - 01-04-2010

mam pewien problem mianowicie w jaki sposób można połączyć 2 warstwy wektorowe??


RE: Łączenie warstw - tomalos - 01-04-2010

Najpierw tworzysz kopię zapasową (uwaga na tabele z atrybutami) a potem to na przykład tak:
1. Wybierasz jedną z warstw, zaznaczasz interesujące cię obiekty, kopiujesz do schowka. Teraz przechodzisz na drugą warstwę, włączasz tryb edycji i wklejasz.
2. Wektor -> Narzędzia geoprocesingu -> Suma


RE: Łączenie warstw - plizzar - 02-04-2010

dzięki serdeczne Wink


RE: Łączenie warstw - Odoakr - 02-04-2010

nr 2 działa niestety tylko dla poligonów...
Przydało by się takie arcgisowe "merge"...


RE: Łączenie warstw - borys - 03-04-2010

Dwie wtyczki w tym temacie przybyły w ostatnich dniach w repozytorium GIS-Labu: Join lines oraz Merge shapes. Ta druga tylko kopiuje obiekty z kilku warstw do jednej, za to została też częścią fToolsów.


RE: Łączenie warstw - Odoakr - 04-04-2010

Dzieki Borys! Dobrze wiedzieć!


RE: łączenie warstw - psmura - 29-09-2017

Witam! Również mam problem z łączeniem warstw, gdy używam metody z kopiowaniem elementów jednej warstwy do schowka i wklejaniem do innej warstwy wszystko działa, jednak używając narżedzia Suma w tabeli atrybutów nowe elementy pojawiają się nie tak jak powinny czyli jako nowe wiersze ale też tworzone są nowe kolumny i elementy każdej nowej warstwy dodawane są w nowych kolumnach i nowych wierszach (nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem, po prostu dokleja tabele zamiast pod spodem to po przekątnej). Natomiast używając narzędzia MergeShapes wyskakuje mi błąd:
AttributeError: 'list' object has no attribute 'isEmpty'
Traceback (most recent call last):
File "C:/Users/user/.qgis2/python/plugins\mergeshapes\mergeshapesdialog.py", line 87, in inputFile
if files.isEmpty() or encoding is None:
AttributeError: 'list' object has no attribute 'isEmpty'
Od czego mogą zależeć takie różnice w wynikach z poszczególnych metod?
Z góry dziękuję za pomoc Smile


RE: łączenie warstw - xmaziax - 29-09-2017

Gdy używasz zwykłego ctrl+c, ctrl+v z jednej warstwy do drugiej schemat warstwy do której kopiujesz dane się nie zmienia.

Jeśli w kopiowanych obiektach są atrybuty o identycznych nazwach, wartości tych atrybutów będą skopiowane. Teoretycznie powinno to kopiować tylko elementy o tym samym typie geometrii, jednak udało mi się skopiować obiekt liniowy do warstwy poligonowej (linia z 2 segmentów, QGIS domknął ją i utworzył poligon, pojedynczej linii nie da się przekopiować).

Te kolejne narzędzia mają dołączoną informację o sposobie działania.
Generalnie geometria musi być tego samego typu, atrybuty będą pochodziły z obu plików.
Problem możesz mieć wtedy, gdy w obu plikach jest atrybut o tej samej nazwie, ale innym typie, np. tekst i liczba - takich danych nie połączysz tymi narzędziami.
Musisz wcześniej obrobić pliki albo połączyć je innymi narzędziami.


RE: łączenie warstw - psmura - 30-09-2017

Dzięki za odpowiedź! sęk w tym, że wszystkie obiekty mają taką samą geometrię (punkty - waipointy zbierane GPSem) oraz takie same tabele atrybutów ponieważ były zbierane tym samym sposobem na jednym urządzeniu tylko w różnych dniach stąd zostały zapisane w różnych plikach gpx ;/


RE: łączenie warstw - tomalos - 01-10-2017

Z tego co pamiętam, to edycja bezpośrednia plików gpx nie jest możliwa, nie działają też narzędzia typu MargeShapes. Zamień najpierw wszystko na jakiś bardziej strawny dla QGISa format (np. shapefile), zrób co trzeba i zapisz jako gpx (o ile to w ogóle potrzebne). (Piszę z pamięci i nie mam chwilowo jak tego sprawdzić, w razie czego poprawcie proszę bo może już da się takie rzeczy robić z gpx.)