Forum QGIS
QGIS na tablecie z GPS - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: QGIS na tablecie z GPS (/thread-989.html)

1 2 3 4


QGIS na tablecie z GPS - sebaq - 04-11-2013

Witam.
Interesuje mnie instalacja QGISa 2.0 na tablecie, w którym chciałbym wykorzystywać wbudowany odbiornik GPS do nawigacji po mapie. Zastanawiam się czy wybrać tablet z Windows 8 czy Androidem. Czy macie doświadczenia w działaniu QGISa na ekranach dotykowych? Podejrzewam że kompilacja pod Androida jest dostosowana do ich obsługi ale nie wiem jak QGIS pod Windows 8 się zachowuje.
Druga niewiadoma to obsługa wewnętrznych odbiorników GPS. Do tej pory wykorzystywałem do nawigacji pod QGISem zewnętrzny odbiornik GPS podłączony na bluetooth przez port COM na laptopie z Windows 7. Czy QGIS zobaczy wewnętrznego GPSa pod Androidem czy Windowsem 8? Z zaczerpniętych przeze mnie informacji problem jest z tabletami z Win8 a takie mnie bardziej interesują (możliwość instalacji Postgresa). A konkretnie to Asus VivoTab Smart (ME400), który według danych ze strony producenta obsługuje GPS, GLONASS, SBAS. Brzmi obiecująco ale problem ponoć jest z wykryciem wew. GPSa przez oprogramowanie, które nie wykorzystuje nowego API Micto$oftu, dlatego nie działają na nim AutoMapy i inne nawigacje. Jeżeli ktoś z Was miał doświadczenia w tym zakresie to proszę o informację?

PS. Chciałbym pogratulować zespołowi QGIS wersji 2! Nie wiem jak wasze odczucia ale jak dla mnie to chłopaki odwalili kawał dobrej roboty Smile brawo !!


RE: QGIS na tablet z GPS - sebaq - 02-12-2013

No i działa... co prawda QGIS jeszcze nie obsługuje GNSSa (jak większość aplikacji z ESRI włącznie) ale na hubie jest informacja, że od wersji 2.2 ponoć będzie!! Póki co trzeba sygnał GPS na wirtualnego COMa zrzucać...
Mapa na tablecie nawigująca po GPSie robi niezłe wrażenie Smile
Pozdrawiam!


RE: QGIS na tablet z GPS - tomsik - 02-12-2013

A możesz podać co to za sprzęt kupiłeś i jaki ma OS? Też myślę o nabyciu czegoś mobilnego.
pozdr. Tomek


RE: QGIS na tablet z GPS - sebaq - 03-12-2013

Tablet taki nad jakim się zastanawiałem powyżej (z windowsem 8). Może niezbyt szybki ale jak na windowsa to tani...


RE: QGIS na tablet z GPS - sebaq - 23-12-2013

Dodam, że na tabletach z gps na Androidzie QGIS też sobie radzi (i to bez żadnego wirtualnego COMa). Oczywiście zamiast postgresqla jest sqlite (spatialite) gdyż shp działają wolniej... Co mnie zdziwiło to fakt, że na tym samym tablecie (z windows 8) projekt z danymi w sqlite szybciej się renderuje niż z danymi z postgresa (zainstalowanego lokalnie). Są to te same dane zrzucone z postgresa za pomocą org2org...


RE: QGIS na tablet z GPS - filobart - 29-12-2013

A jak Wasze wrażenia z interfejsu dotykowego? Bo u mnie mimo, że QGIS jako program nieźle działa (Xperia Z), to jedyna sensowna praca jest przy podłączeniu peryferiów. A moim zdaniem nie po to tworzono tablety aby je "umyszawiać" Big Grin


RE: QGIS na tablet z GPS - sebaq - 30-12-2013

Racja. Dlatego zastanawiam się nad tabletem z precyzyjnym rysikiem (jak samsung serii note). Wówczas pracuje się w terenie łatwo i przyjemnie! Poza tym u mnie użytkownik niczego nie dotyka. Ma uruchomić projekt włączyć GPSa i ewentualnie przybliżać się bądź oddalać 'szczypnięciem'. Ale do robienia jakiś dokładnych zadań bez dokładnego rysika nie da rady...


RE: QGIS na tablet z GPS - sebaq - 30-12-2013

A czy ktoś instalował QGISa pod Androidem na tablecie z procesorem Intel Atom? Co raz więcej się ich pojawia i stanowią fajną alternatywę (wysoka częstotliwość rdzenia). Ja w sklepie zdołałem zainstalować QGISa na takim tablecie (dell venue 7) ale coś było nie tak z Ministro. Pomimo, że też się zainstalowało to nie potrafił się QGIS uruchomić. Wyskakiwał błąd, że Ministro nie może wyszukać połączeń aplikacji (czy coś takiego - nie pamiętam, robiłem to 'ukradkiem'). Jeżeli komuś udało się odpalić QGISa na andku z atomem to niech da znać. Może mój problem dotyczył egzemplarza wystawowego. Dziś zobaczę gdzieś indziej...


RE: QGIS na tablet z GPS - sebaq - 02-01-2014

Dzięki Marco Bernasocchi już wiem, że na żadnym tablecie z procesorem x86 i androidem QGIS nie pójdzie... tylko tablety z procesorami ARM v7 są obecnie obsługiwane. Więcej tutaj.


RE: QGIS na tablet z GPS - sebaq - 28-01-2014

Po paru testach widzę, że QGIS na tablecie z androidem działa, ale dużo chyba zależy od rodzaju sprzętu i wersji systemu. Wydaje się być stabilniejszy na tablecie za 300 PLNów (MSI enjoy71, android 4.0) niż za 1300 (Samsung gt n8010 andek 4.1, czy t311 z andkiem 4.2). GPS również działa ale QGIS się czasem wysypuje w głupich sytuacjach, jak zmiana skali czy układu współrzędnych, co może denerwować Wink Tak więc zostaję na tabletach z Windowsem (szkoda, że nie ma w sprzedaży tabletów Linuxem).
W związku tym i informacjami o nowej wersji QGISa 2.2 chciałbym spytać czy będzie ona obsługiwała GNSSa pod Windowsem 8 zgodnie z tym wątkiem?