Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z mapą - interpolacja
17-01-2017, 14:46,
#1
Problem z mapą - interpolacja
Witam na wstępie chciałbym napisać, że są to moje początki z tym programem i dopiero uczę się.
Chciałbym stworzyć taką mapę z temperaturami ale dla jednego województwa.
[Obrazek: 15977257_1072678812861211_2191881504391031008_n.jpg]
Mam dane z temperaturą dla potrzebnych mi punktów, udaje mi się wyświetlić je na mapie.
Daję interpolacja, uzupełniając potrzebne dane. Potem wykonuję kadrowanie. Na właściwościach warstwy z kadrowaniem podaję pseudokolor podaję wartości min i max i zatwierdzam ok.
To co mi wychodzi niebardzo przypomina tą mapę jaką zaprezentowałem wyżej. Co robię nie tak?
Czy do tego potrzeby jest model terenu?
Proszę o wskazówki jak osiągnąć taką mapę albo podobną.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
18-01-2017, 13:08, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2017, 13:09 {2} przez Binko.)
#2
RE: Problem z mapą - interpolacja
Nie jest potrzebny model terenu. Wszystko to kwestia symbolizacji. Jeśli interpolujesz temperaturę, to potem musisz nadać symbolizację powstałemu rastrowi. Można zastosować różne skale kolorystyczne, różne metody interpolacji koloru (dyskretna - tak jak na załączonym przez Ciebie obrazku, liniowa - wtedy otrzymujesz ładny gradient, szczegółowa - pokolorowane będą tylko wybrane wartości).


Zobacz sobie przykład w dokumentacji
18-01-2017, 21:21, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2017, 21:29 {2} przez brzanek.)
#3
RE: Problem z mapą - interpolacja
Coś chyba nie tak.
Proszę zobaczyć jak to robię, może coś jest źle.
Naniosłem na mapie wartości temperatur (na przykładziewoj. zachodniopomorskiego).
[Obrazek: image.png]
Następnie robię interpolację.
[Obrazek: image.png]
Kadrowanie.
[Obrazek: image.png]
Nadaję pseudokolor
[Obrazek: image.png]
Tak wygląda efekt końcowy.
[Obrazek: image.png]
Jak widać mapa różni się od tej pierwszej - dlaczego?
19-01-2017, 00:36,
#4
RE: Problem z mapą - interpolacja
Na pewno ma na to wpływ ciągłość danych, tj. użycie wszystkich danych, nie tylko dla jednego województwa - stąd rozbieżność układów izolinii przy granicy województwa.

Druga sprawa, to algorytm interpolacji. Użyty przez Ciebie to IDW czyli metoda odwrotnych odległości, który jest chyba najprostszą metodą interpolacji. Podejrzewam, że pan Lewandowski do zbudowania swojej mapy użył jakiegoś innego narzędzia interpolacji (może coś z GRASSa albo z SAGA GIS? Nie wiem tego).

Trzecia, mniej ważna sprawa, to rozdzielczość tworzonego rastra. U Ciebie wielkość komórki ma 1400x760 m, więc "izolinie" są kanciaste. Tu wystarczy zwiększyć rozdzielczość i będzie gładko.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Interpolacja na mapie IDW kriging brzanek 1 7 799 23-11-2017, 16:21
Ostatni post: Binko

Skocz do: