Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z nałożeniem mapy google na wygenerowane pliki z GUGiK
01-10-2018, 20:21,
#1
Problem z nałożeniem mapy google na wygenerowane pliki z GUGiK
Witam serdecznie

Na wstępnie - jestem bardzo zielony i sprawy gis-owe są jedynie dodatkiem do mojej pracy zawodowej. Korzystam od niedawna z QGis-a. Mam problem dot. zgrania ze sobą mapy z googla z wtyczki HCMGIS oraz plików xyz pozyskanych z GUGiK - pokrycie terenu oraz NMT. 

O ile te dwa pliki xyz, tj. numeryczny model pokrycia terenu oraz numeryczny model terenu zgrywają się bardzo ładnie i można wygenerować mapy 3d, o tyle chciałem narzucić na to warstwę mapy. Robiłem to w taki sposób, że narzucam rastra z googla i po jego georeferencji wychodzi to dość dobrze. Niemniej jednak jakośc wychodzi słabo. Ściągnąłem w tym celu wtyczkę HCMGIS, aby jakoś mapy googl'a była lepsza. Niemniej jednak nawet po ustawieniu tych samych układów współrzędnych geograficznych dla wszystkich plików i nakładki HCMGIS (EPSG: 4326 - WSG 84) mapy z GUGiK wywala na Ocean Spokojny, a nie na teren Polski. Domyślam się, że problem wynika, że mapy google są "globalne", a pliki z GUGiK są "lokalne" i dot. Polski i podejrzewam, że jest to pewno jakaś prosta sprawa a wynika przede wszystkim z mojej niewiedzy w tym zakresie.

Będę wdzięczny za pomoc i nie łajanie mnie Smile.

Wersja QGiS'a - 3.2.3.

Pozdrawiam.
01-10-2018, 22:46,
#2
RE: Problem z nałożeniem mapy google na wygenerowane pliki z GUGiK
Najprościej jak przetransformujesz swoje warstwy, które chcesz wyświetlić na Google Maps, do układu współrzędnych Google Maps, czyli EPSG=900913

Jak to zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=DZX5xhNVEyk
02-10-2018, 18:36,
#3
RE: Problem z nałożeniem mapy google na wygenerowane pliki z GUGiK
Nic to niestety nie daje, gdyż wyskakuje, iż format xyz nie jest obsługiwany. Natomiast na warstwy xyz ustawiłem współrzędne jak dla Polski tj.: EPSG:2180-ETRS89/ Poland CS92 i mapy pokryły się w odpowiednim miejscu. natomiast, gdy włączam wtyczkę Qgis2treejs, żeby wygenerować mapkę 3D pojawia mi się wysoka kolumna. problem wyraźnie tkwi w plikach z GUiGK...;/
02-10-2018, 20:40,
#4
RE: Problem z nałożeniem mapy google na wygenerowane pliki z GUGiK
Dobra - zamówiłem w GUGiK NMT i NMPT w rozszerzeniu ASC II i wszystko ładnie śmiga. Dla polskich warstw należy ustawić polskie współrzędne, a dla googla'a współrzędne 3857. Wszystko ładnie śmiga. Nie wiem tylko dlaczego pliki xyz nie pokrywają się z ASC II.
18-05-2020, 12:13,
#5
RE: Problem z nałożeniem mapy google na wygenerowane pliki z GUGiK
Cześć Wszystkim!
Proszę o wyrozumiałość z racji, iż jest to mój pierwszy post oraz z powodu, iż chyba jestem jeszcze bardziej "zielońszy" od autora tematu Smile
Mam pytanie, czy da się w jakimś oprogramowaniu, narzędziu online www zaimportować plik KML z mapą (ortofotomapa wykonana z drona, wpasowana już w układ 2000 czyli posiada georeferencję) żeby mieć taki podkład na telefonie i móc się po niej poruszać w sensie lokalizacja w telefonie i my jako punkt na moim aktualnym podkładze mapowym jak Google Maps z obrazem z Satelity, tylko że ja chciałbym mieć aktualną mapę dlatego potrzebny mi jest ten nalot z drona.
Próbowałem w Google Maps, Earth, Here Maps. ale nie podczytują mi się te mapki.
W Earth Pro na kompie faktycznie pojawia się mapa wpasowana w teren prawidłowo, ale jak to zrobić na urządzeniu mobilnym Android, bo wgrałem mapę w KML do telefonu i tam dałem od razu import KML przez Earth tylko że nic się nie pojawia nawet żaden komunikat o błędzie.
Mapa ma 70 mb więc nie jest to dużo.
Ma ktoś jakiś pomysł na to ?
20-05-2020, 00:28,
#6
RE: Problem z nałożeniem mapy google na wygenerowane pliki z GUGiK
No potrzebna Ci jakaś aplikacja, która potrafi wyświetlić taki skalibrowany raster. Np QField bez problemu sobie poradzi, ale skonfigurowanie go to więcej niż dwa zdania - poszukaj w necie samodzielnie, w razie problemów pisz.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  GUGiK - problem z wczytywaniem danych EGIB jako WFS Grzegorz_B 4 813 23-08-2023, 12:51
Ostatni post: Grzegorz_B
  Nie działają mapy google mcuske 4 1 504 11-01-2023, 00:31
Ostatni post: jerresso
  Przechwyć współrzędne w formacie stosowanym przez Mapy Google Loozak 1 2 716 26-04-2021, 20:35
Ostatni post: jerresso
  Qgis-KML-Google Earh Mazur 0 4 941 21-02-2018, 11:46
Ostatni post: Mazur
  praca z google satelite Grimma 7 29 892 28-07-2012, 19:14
Ostatni post: Grimma
  WMS, WFS, Google Earth, Google Maps, etc.. pitt 6 41 517 06-02-2012, 11:48
Ostatni post: RobertF
  Wspólny układ map Google z danymi Geoportal krzynio 1 17 552 01-10-2010, 10:23
Ostatni post: wojsa
  Wtyczka OpenLayers plugin np Google layer problem z wyświetlaniem Arnebius 5 27 470 24-08-2010, 12:21
Ostatni post: borys

Skocz do: