Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Metadane
23-05-2019, 08:18,
#1
Metadane
Zamawiający zażądał umieszczenia w metadanych pliku shape informacji o nr rysunku w jakim ta warstwa jest użytkowana, tytule mapy itp.
Jak to zrobić w QGisie?
Dotarłem do wtyczki Metatools, ale nie potrafię.
Od czego zacząć?
23-05-2019, 10:28,
#2
RE: Metadane
W QGIS3, właściwości warstwy > Metadane.
Uzupełniasz sobie to co chcesz i zapisujesz metadane jako domyślne  (to rozwijane menu, na dole okna, w którym zapisujesz np. styl)
W folderze z SHP dostajesz plik  *.qmd z metadanymi, które otworzą się w QGIS po wczytaniu warstwy.

Według specyfikacji formatu SHP (https://en.wikipedia.org/wiki/Shapefile) metadane mogą być przechowywane w pliku .shp.xml (to opcjonalny plik)
Na ten temat więcej Ci nie napiszę, bo nie używałem, ale to zapewne zwykły plik XML, więc jak znajdziesz jakiś przykład to zrobisz taki plik nawet w notatniku.

Najlepiej poprosić zamawiającego o przykład i na jego podstawie zbudować swoje metadane.

Ja do generowania tysięcy XML z metadanymi i innymi rzeczami jakie zamawiający sobie wymyślają używam skryptów pythona.
23-05-2019, 11:07,
#3
RE: Metadane
Ok, dzięki.
Tylko zapomniałem dodać, że Zamawiający używa ArcGisa i chce tam odczytywać te metadane.
Z tego co widzę to QGis nie generuje metadanych w pliku .shp.xml a chyba taki będzie potrzebny. Czy te metadane przeznaczone do odczytu w ArcGisie mają jakąś swoją specyficzną strukturę/składnię?
23-05-2019, 12:17,
#4
RE: Metadane
Poproś o przykład, wtedy będziesz dokładnie wiedział czego oczekują.


Skocz do: