Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
etykiety na izoliniach
04-10-2019, 08:53,
#1
etykiety na izoliniach
Dzień dobry!

Mam problem z właściwym usytuowaniem etykiet na izoliniach. Dotyczy to dwóch rzeczy:
1) Nie potrafię zrobić estetycznej przerwy w izolinii, żeby umieścić tam etykietę - przestrzenie między izoliniami są zakolorowane (wiem, że jest sposób z dzieleniem linii na segmenty i wyłączaniem części, ale w przypadku dużych map to zajmuje zbyt wiele czasu i się nie sprawdza), automatycznie obecnie wykonuję to za pomocą otoczki w zbliżonym kolorem go któregoś z palety i daję rozjaśnienie, ale nie zawsze wygląda to dobrze (w załączeniu efekt - pyt1), a chcę uzyskać efekt jak w pyt2
2) Nie potrafię odpowiednio obrócić etykiet na izoliniach, żeby były umieszczone zgodnie ze sztuką - podstawa cyfry w kierunku niższej wartości - etykiety samo obraca mi jak mu pasuje lub ma miejsce - czy jest jakiś automatyczny sposób żeby to zmienić?

Czy ktoś z Państwa mógłby mi pomóc?
Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
       
06-10-2019, 00:15,
#2
RE: etykiety na izoliniach
Ad.1
Może trochę inne podejście, z wykorzystaniem font marker. Zrzuty ekranu z wersji angielskojęzycznej, QGIS 3.8.3.

Na wstępie robimy linię, styl w jednostkach mapy, linia długość 100m, przerwa 10m
   

Kolejnym krokiem jest dodanie Marker linie, jako Marker wybieramy Font marker. Marker co 110m (wynika to z wcześniejsze długości linii i przerwy 100+10). Offset 105 (długość linii plus pół przerwy)
   

Ostatnim krokiem jest wybranie w polu Charakters - Data defined overide, wybieramy pole z opisem naszej izolinii. Na uwadze należy mieć tylko, ze musi to być string. Jako że ja w tabeli miałem wartość jako liczbę (integer) należy dodać wyrażenie to_string().
   

I finalnie - przerwa osiągnięta.
   

Ad.2
Nie bardzo kojarzę o co chodzi. Jakieś wprowadzenie albo rys. jak ma to wyglądać.
07-10-2019, 23:24,
#3
RE: etykiety na izoliniach
W pkt mam na myśli taką sytuację jak na zdjęciu w załączeniu. Trójka na izolinii zgodnie ze sztuką powinna być obrócona o 180 stopni (odwrotnie). W zależności od zbliżenia lub przesunięcia widoku etykiety są narysowane w wybranym przez program kierunku. Nie znam żadnej funkcji, która opisze mi izolinie zawsze w wybranym kierunku (podstawa cyfry skierowana do niższej wartości)


Załączone pliki Miniatury
   
08-10-2019, 01:13,
#4
RE: etykiety na izoliniach
Hmm. Jedna rzecz przychodzi mi na myśl. Skoro to jest kwestia zbliżania się linii. To można napisać formule licząca odległość od wcześniejszej izolinj w miejscu początku przerwy i potem na końcu przerwy i w zależności co jest większe obracać opis. Taka w sumie lóźna myśl. Ale może kierunek dobry Smile
08-10-2019, 01:16,
#5
RE: etykiety na izoliniach
Izolini* / luźna*. Jak można edytować swoje posty?
08-10-2019, 09:22,
#6
RE: etykiety na izoliniach
Dziękuję bardzo za pomoc. Spróbuję pokombinować z tymi etykietami


Skocz do: