Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niezrozumiały samouczek
09-03-2011, 21:49,
#1
Niezrozumiały samouczek
Piszę pierwszy więc witam wszystkich forumowiczów!
Od razu przejdę do sprawy. Zaczynam od podstaw i jest trudno.
Dokładnie mówiąc nie wiem jak dodać rzeczy zaznaczone na obrazku.
Czy dodaje się to jakimś sposobem z tabeli atrybutów?
Jeśli znacie jakieś dobre samouczki to możecie coś polecić.
Dziękuję i pozdrawiam Tomek


Załączone pliki Miniatury
   
09-03-2011, 23:33,
#2
RE: Niezrozumiały samouczek
Witaj Tomek.

To co zaznaczyłeś na obrazku to nazwy atrybutów według których dokonano klasyfikacji poszczególnych warstw. Wygląda to trochę jak obrazek z instrukcją, bo normanie takie informacje przy klasyfkacji nie są dodawane. Żeby dodać te zaznaczone elementy wystarczy w oknie Właściwości warstwy, w zakładce Styl, wybrać klawisz Dodaj. I ręcznie dopisać ten tekst.

Listę podręczników znajdziesz na naszej stronie QGIS Polska. Na początek polecam podręcznik Mileny.
10-03-2011, 04:09,
#3
RE: Niezrozumiały samouczek
Robercie, siejesz dezinformację Smile Opcje programu -> Ogólne -> Program -> Wyświetlaj nazwy atrybutów w legendzie
10-03-2011, 23:35,
#4
RE: Niezrozumiały samouczek
Panowie, niestety nie działa.
Po zaznaczeniu ''Wyświetlaj nazwy atrybutów w legendzie'' nie zostają nazwy tych atrybutów wyświetlone.
Sprawdziłem także opcje Roberta lecz w zakładce styl nie ma klawisza dodaj.
Może dla ułatwienia powiem że mam wersję programy 1.6.0-Capiapo
A oto link do nieszczęsnego samouczka:

http://robert.szczepanek.pl/qgis_tutorial.php#topic3

Stanąłem na lekcji nr. 2 - tabela atrybutów
trudność sprawia mi rozdzielenie rurociągów nadziemnych i podziemnych.
Tego z lotniskami też nie potrafię zrobić. ;/
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Tomek
11-03-2011, 20:47,
#5
RE: Niezrozumiały samouczek
Koledze chyba chodzi o zmianę symboliki wyświetlania obiektów z warstwy, co także spowoduje dodanie opisów do legendy.
Krok po kroku:
1. Należy na warstwie w legendzie nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać z menu opcję Właściwości.
2. W nowo otwartym oknie z lewej strony wybrać Styl.
3. U góry, z listy rozwijanej, wybrać Wartość unikalna.
4. Poniżej z listy rozwijanej wybrać jako pole klasyfikacji Typ rurociągu, albo inne pole od którego uzależniamy symbol.
5. Kliknąć Klasyfikuj.
6. Teraz można ustawić kolorystykę i symbole dla poszczególnych wartości pola klasyfikacji.
7. OK i gotowe
11-03-2011, 20:56,
#6
RE: Niezrozumiały samouczek
(10-03-2011, 23:35)tomshow napisał(a): Sprawdziłem także opcje Roberta lecz w zakładce styl nie ma klawisza dodaj.

(...)
trudność sprawia mi rozdzielenie rurociągów nadziemnych i podziemnych.
Tego z lotniskami też nie potrafię zrobić. ;/

Musisz zacząć od przeprowadzenia odpowiedniej klasyfikacji. W przypadku rurociągów w zakładce Styl wybierasz klasyfikację Wartość unikalna. I klasyfikować będziemy wykorzystując pole/kolumnę LOCDESC.

Po takiej operacji, klawisz Dodaj będzie dostępny, choć oczywiście propozycja Borysa jest 3453745938475 razy mądrzejsza Big Grin. A tak generalnie, to wyświetlenie nazwy pola jest najmniej istotne w tym zadaniu.

W razie dalszych problemów pisz śmiało.
11-03-2011, 21:08,
#7
RE: Niezrozumiały samouczek
Jeszcze kilka uwag do samouczków/tutoriali/podręczników.

Ten materiał do którego dotarłeś nie jest typowym samouczkiem i wymaga odrobiny komentarza szczególnie do późniejszych lekcji. Zrobienie tego wszystkiego samodzielnie wymaga sporego samozaparcia. Cool

Wersje QGIS zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dlatego na początku każdego z nich podaję której wersji dotyczy. Ten kurs opisuje wersję QGIS 1.0 i to jeszcze preview. A więc należy do kategorii archeologia. Idea

Postaram się niebawem uporządkować to co mam i udostępnić na stronie. Na razie podaję tylko odwołania do
Wersja 1.7 w przygotowaniu ...
11-03-2011, 22:07,
#8
RE: Niezrozumiały samouczek
Bardzo dziękuję za pomoc i za poważne potraktowanie tej sprawy!
Ciesze się z powodu tak szczegółowego opisu gdyż bardzo mi pomógł rozwiązać problem. Mam nadzieję że mam dość samozaparcia i poćwiczę jeszcze aby w końcu dojść do wprawy i dobrze poruszać się po programie.
Brawo dla autorów! Qgis jest świetny.
Pozdrawiam,
Tomek
13-03-2011, 12:19,
#9
RE: Niezrozumiały samouczek
WItam,

Przepraszam, że tutaj, ale nie chciałem zakładać nowego tematu.

Mam policzone poszczególne powierzchnie poligonów. Można to jakoś zsumować kalkulatorem? bo jest sporo tych powierzchni..

pozdro.
13-03-2011, 14:28,
#10
RE: Niezrozumiały samouczek
Wektor -> Narzędzia analizy -> Podstawowe statystyki
Musisz określić warstwę i pole do obliczeń


Skocz do: