Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak zrobić prostego wms?
24-03-2013, 21:50,
#1
jak zrobić prostego wms?
Jak stworzyć prostego wmsa z drogami powiatu i punktami. czy początkujący jest się tego w stanie nauczyć na jakimś darmowym oprogramowaniu?
25-03-2013, 10:23,
#2
RE: jak zrobić prostego wms?
Jeśli chodzi o WMS to na dzień dobry masz do dyspozycji dwa opensourcowe i darmowe rozwiązania Mapserver i Geoserver. Są zwolennicy jednego i drugiego. Każde rozwiązanie na swojej stronie ma tutoriale wprowadzające, więc szybko się nauczysz. Do mapservera polecam jeszcze skrypty z zajęć z Kartografii internetowej http://www.earthisflat.net/ki/ . Jedno i drugie możesz sobie zainstalować lokalnie razem z lokalnym serwerem poprzez instalator OSGeo.
27-03-2013, 00:11,
#3
RE: jak zrobić prostego wms?
Dodam jeszcze QGIS-a :-) Jest to chyba najprostsze rozwiązanie, bo dowolny plik projektu stworzony w QGIS Desktopie wystarczy podsunąć QGIS Serverowi, żeby serwował go jako usługę WMS (a także WFS). Ewentualnie metadane i ustawienia (o ile nie wystarczą standardowe) wyklikuje się w oknie właściwości projektu.

Z tego co słyszałem, bywają problemy z instalacją QGIS Servera pod Windowsami, ale niektórym udaje się bezboleśnie: http://anitagraser.com/2012/04/06/qgis-s...p-by-step/
28-03-2013, 22:14, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2013, 22:14 {2} przez tomgie.)
#4
RE: jak zrobić prostego wms?
(27-03-2013, 00:11)borys napisał(a): Dodam jeszcze QGIS-a :-) Jest to chyba najprostsze rozwiązanie

Biorąc pod uwagę fakt średniej współpracy QGIS Servera z plikami projektów QGIS, które nie mają standardu, to szkoda na takie rozwiązanie czasu. Postawienie gotowego Geoservera zajmuje kilkanaście minut i wszytko bangla, że o przyjaznym panelu administracyjnym i kole od roweru nie wspomnę.
29-03-2013, 23:09,
#5
RE: jak zrobić prostego wms?
Czyli najlepiej spróbować wszystkich trzech i wybrać, która filozofia obsługi najbardziej odpowiada, bo każdy z nich ma zupełnie inną.

Faktycznie Tomek miał jakieś dzikie problemy z QGIS Serverem, ja z kolei mam wręcz przeciwne doświadczenia, bo nigdy nie udało mi się skonfigurować poprawnie GeoServera, choć próbowałem różnych wersji, na różnych maszynach i różnych systemach operacyjnych Smile)) Co oczywiście nie znaczy, że jest zły, mnie po prostu Java nie lubi. Obydwa serwery generalnie nadają się do produkcyjnego użytku, ale w pewnych konfiguracjach mogą stawać okoniem. Z całej trójki jedynie MapServer jest stabilny jak skała, ale to jest nierozerwalnie związane z brakiem graficznego interfejsu - wszystko konfiguruje się w nim w plikach tekstowych, co z kolei nie każdy lubi.

Najlepszym wskaźnikiem zgodności QGIS Servera z projektami pochodzącymi z różnych QGIS Desktopów jest http://www.qgiscloud.com , gdzie każdy może załadować swój projekt do webowej wersji QGIS-a (czyli QGIS Server + QGIS Web Client).
01-04-2013, 18:17,
#6
RE: jak zrobić prostego wms?
Bardzo fajne to rozwiązanie QGIS Cloud, gdyby tylko jeszcze płynniej chodziło, to z pewnością może stać się świetną alternatywą dla esriowego ArcGIS Online Smile
03-04-2013, 19:19,
#7
RE: jak zrobić prostego wms?
Skoro Mapserver to pojawia się jedynie problem wydruku.
Chyba, że można to jakoś rozwiązać?
03-04-2013, 20:29,
#8
RE: jak zrobić prostego wms?
Cytat:Bardzo fajne to rozwiązanie QGIS Cloud, gdyby tylko jeszcze płynniej chodziło, to z pewnością może stać się świetną alternatywą dla esriowego ArcGIS Online

To już nie należy do nas, tylko do wolnego rynku Smile QGIS Cloud jest niezależną usługą, jeśli powstanie takich więcej, to konkurencja wymusi użycie większych zasobów i keszowanie kafli. To są obciążające działania dla serwera, zaś ArcGis Online prowadzi sam producent, więc nie szczędzi środków. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu zainstalować podobne rozwiązanie do wewnętrznego użytku i kontrolować zasoby sprzętowe.

Cytat:Skoro Mapserver to pojawia się jedynie problem wydruku.
Chyba, że można to jakoś rozwiązać?

Tzn. ten problem z Geoserverem, a nie Mapserverem?

Na marginesie, kolejną miłą funkcją QGIS Servera są wydruki Wink Obok zwykłego WMS-owego żądania GetMap można wystawić również zapisane w projekcie kompozycje wydruku przez żądanie GetPrint, przy czym jest to dość interaktywne: w żądaniu można określić skalę mapy, siatkę, widoczność warstw, a dla każdej warstwy przesłać styl i ustawić filtr obiektów:
http://hub.qgis.org/projects/quantum-gis...nt-request
17-04-2013, 09:03,
#9
RE: jak zrobić prostego wms?
Chciałbym powitać Wszystkich Szanownych Forumowiczów. To mój pierwszy wpis, więc proszę o wyrozumiałość. Tematyka tu poruszana bardzo mnie ciekawi, ale jestem w niej dość zielony, toteż mam nadzieję, że dzięki temu Forum uda mi się choć trochę przejść na zieloną stronę mocy :-)

Podpinam się pod ten wątek, bo mam na celu zrobienie prostego portalu mapowego. Na obecny moment wiem, jak wygenerować rastrowe kafelki i wystawić kod do OpenLayers, by jako tako je kleił. To jednak mnie nie w pełni zadowala, bo chciałbym móc wyświetlać dokładne granice, z dużą liczbą punktów, co przy rastrze zmuszałoby mnie do wygenerowania bardzo wielkich plików dla skal dokładniejszych niż 1:5000. Ponadto interesuje mnie prosta baza danych, działająca na takiej zasadzie, że klikam na obiekt i wyświetla mi się okienko z fotografią, opisem i linkiem. Coś takiego dostrzegłem w przywoływanym w którymś z wątków turystycznym portalu Warmińsko-Mazurskim - http://warmaz.pl/mapa/openlayers.html
Tamta baza jednak opiera się na plikach kml i txt. Ta metoda ma dwie wady:
1) przy większej ilości danych przycina się, bo przeglądarka wysyła żądanie pobrania plików, które mogą ważyć nawet kilkanaście mega.
2) istnieje możliwość po stronie odbiorcy bezpośredniego pobrania pliku wektorowego, co w przypadku niektórych map mogłoby naruszać warunki ich udostępnienia.

I teraz mam następujące pytania:
1) czy jest jakaś bazodanowa aplikacja GIS, którą wgrałbym na konto hostingowe, na takiej zasadzie, jak instaluję system zarządzania treścią Joomla, a potem z pozycji administratora dodawał pliki wektorowe i ona przetwarzałaby mi je dla potrzeb małego portalu mapowego?
2) Jeśli nie ma, to co powinienem zrobić? Czy wyjście to zainstalowanie Geoserver/MapServer/QGIS Server na komputerze i stworzenie z niego małego serwera, który żeby świat widział moje mapy, będzie musiał być cały czas podpięty pod sieć?
17-04-2013, 14:57,
#10
RE: jak zrobić prostego wms?
Do danych przestrzennych polecam bazę PostgreSQL z rozszerzeniem przestrzennym PostGIS. Tylko nie wiem jakie są możliwości jej instalacji na konto hostingowe. Cała aplikacja jest oczywiście opensource. Wektory możesz do niej wrzucić poprzez wtyczkę Spit w QuantumGIS. Potem przez PHP łączysz się z bazą i odpowiednimi poleceniami wyrzucasz dane na mapę.

To tak w skrócie telegraficznym.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  tworzenie prostego WMSa darin0007 4 5 225 17-12-2020, 10:20
Ostatni post: darin0007
  Jak zrobić otoczkę dla poszczególnych zbiorów poligonów. pikobello 2 4 238 05-06-2020, 13:21
Ostatni post: pikobello
  Jak zrobić obrys/granicę/kontur kilku poligonów? pikobello 3 6 866 29-10-2019, 20:05
Ostatni post: jerresso
  MEGA projekt - jak to zrobić ? Mazur 7 25 736 02-12-2016, 12:36
Ostatni post: Odoakr
  Jak zrobić warstwę liniową z dwóch warstw punktowych? skorasp 1 12 970 06-08-2012, 16:58
Ostatni post: skorasp

Skocz do: