Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
24-09-2009, 20:01, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-09-2009, 20:07 {2} przez piotr.)
#1
Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis. [kopia]
Od dłuższego czasu usiłuję uniezależnić się w pracach związanych z GIS-em od komercyjnego oprogramowania. W tym celu testowałem różne programy open-source, w tym dwie ostatnie wersje Qgisa: 1.2 Daphnis i 1.3 Mimas. Muszę powiedzieć, że jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem ale … ciągle mi brak w Qgisie funkcji, które na co dzień wykorzystuję w innych programach komercyjnych.
Moim marzeniem jest możliwość wykonania w jednym wolnym oprogramowaniu większości podstawowych operacji, które każdy szanujący się geodeta-kartograf-geograf wykonuje podczas
swojej pracy. I myślę, że to właśnie Qgis przybliża się do tego ideału.

Tutaj przyszło mi na myśl, że możnaby utworzyć taką listę funkcji najbardziej niezbędnych, których nie ma w Qgisie. Listę tą po konsultacjach względnie głosowaniu na tym forum można byłoby wysłać do zarządzających projektem Qgis-a, aby miała ją na względzie i w miarę możliwości uzupełniła brakujące funkcjonalności a przede wszystkim poprawiła istniejące błędy.

Co o tym sądzicie ?
Proszę dopisujcie czego Wam brakuje w Qgis.
Ja dodaję poniżej funkcje, których mi brakuje mi w Qgisie lub działają źle (ewentualnie wyprowadźcie mnie z błędu).

1. Transformacja między układami współrzędnych będących w różnych odwzorowaniach.
Chodzi mi o transformację dostępną w menu Narzędzia->Narzędzia zarządzania danymi->Eksportuj do nowego układu współrzędnych. Przy transformacji z układów 1965 (wszystkie strefy) do układu 1992 (i na odwrót) dane są przesunięte. Wartości przesunięć są różne np. gdy do danych układu projektu 1992 (EPSG 2180) wgrywamy dane z układu 1965s5 (EPSG 2175) mamy przesunięcie około 130 metrów. Gdy wgrywamy na odwrót tzn. do danych układzie projektu 1965s5 (EPSG 2175) wgrywamy dane z układu 1992 (EPSG 2180) mamy przesunięcie około 0,5metra.
Rozwiązanie problemu transformacji układów jest niezbędne - nikt z geodetów i kartografów nie weźmie na poważnie programu, który sobie z tym problemem nie radzi.

2. Narzędzia typu CAD do wyliczania współrzędnych z konstrukcji geometrycznych i usprawniające wektoryzację. Chodzi mi tutaj w minimalnym zakresie o:
a) Funkcje domiarów prostokątnych (rzędnych i odciętych),
b) Funkcję miar z pomiarów biegunowych (kąt i odległość),
c) Funkcję wcięcia kątowego i liniowego

3. Proste wczytywanie pliku dbf lub csv (bez współrzędnych) zawierającego tylko atrybuty - przy założeniu, że nie mam na komputerze zainstalowanej żadnej bazy danych.

4. Tworzenie relacji lub połączeń między tabelami jeden do jeden, jeden do wielu wraz z możliwością eksportu tabeli połączonej (do shp, dbf lub csv) (również dbf z dbf).

5. Definiowanie używanych w projekcie jednostek kątowych (grady, stopnie i dziesiętne stopnia, stopnie minuty sekundy, radiany) oraz kierunku zerowego.

6. Narzędzia do wyświetlania etykiet
a) pod kątem określonym w jednym z atrybutów - wg jednostek i kierunku zerowym zdefiniowanych w projekcie, (część tej funkcji już działa ale nie ma możliwości wpłynąć
na jednostki i kierunek zerowy)
b) pod określonym kątem zgodnym z kierunkiem przebiegu obiektu liniowego (np. przy opisach ulic, rzek itp.)

7. Narzędzia edycji warstw rastrowych np.: docięcie rastra do określonego kształu (ramki)

8. Analiza błędów punktów dostosowania w trakcie kalibracji rastrów z możliwością zapisu raportu z kalibracji.


Wiadomości w tym wątku
Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis. [kopia] - przez piotr - 24-09-2009, 20:01

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Łączenie funkcji - istnieje ? Mazur 2 11 367 25-10-2016, 11:48
Ostatni post: Italiano
  lista rozwijana w atrybucie warstwy wektorowej phacops 2 13 436 04-12-2014, 00:18
Ostatni post: phacops
  Poligonizuj (raster na wektor) - zaawansowane ustawienia funkcji Kristoforos 0 12 744 02-09-2011, 14:53
Ostatni post: Kristoforos
  ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? piotr 18 81 877 29-08-2010, 22:06
Ostatni post: piotr

Skocz do: