Cześć,
zacznę standardowo jak większośc postów tutaj - dopiero zaczynam przygodę z QGIS i proszę o pomoc bo sam nie jestem w stanie tego ogarnąć ;-)
Posiadam skany sekcji map w skali 1:500 w rozmiarze 6304 x 3940 (ok 250 szt.). Mapy pochądzą z 1979 roku, z późniejszymi zmianami (dalej są w miarę aktualne, przynajmniej o to co mnie interesuje). Mam je w formie papierowej i korzystam z nich na bieżąco w codziennej pracy (uzgodnienia robót ziemnych w terenie), ale wyciąganie ich za każdym razem po kilka z szuflandii mnie męczy. W dobie lotów na marsa chciałbym zdigitalizować te czynności.
Założenia:
1. Chciałbym poskładać je w całość
2. Chciałbym je zgeoreferencjonować
------------------
3. Chciałbym ponanosić na mapę interesujące mnie rzeczy
Problemów mam kilka:
- mapy są własnością Zakładu w którym pracuję i nie za bardzo mogę je udostępniać, stąd pewna konspiracja, ale postaram się udostępnić tyle ile mogę. Chcałbym też, żeby nazwa zakładu tutaj nie padła nawet, jeśli ktoś się zorientuje :-)
- nie znam układu odniesienia, prawdopodobnie ze względów antysabotażowych w tamtych latach nikt nie umieścił tych informacji na mapach, myślałem, że to układ 1965 strefa 5, aleeeee... mapy są obrócone o ok. -78,7 stopnia (w lewo) w stosunku do rzeczywistości. Obrót map jest związany prawdopodobnie z wygodą ich użytkowania - są ustawione wzdłuż głównej drogi w zakładzie, większośc budynków też jest ułożona równolegle do 'osi' zakładu którą wyznacza ta właśnie droga
przykładowe godła: 4-4-3-1, 4-4-3-2, 4-5-1-1, itd
- współrzędne w rogach mapy pozwalają na ułożenie map w odpowiednich miejscach względem siebie (czyli punkt 1. moich założeń mam teoretycznie zrealizowany), ale nie jestem w stanie używając tych współrzędnych zgeoreferencjonować ich do rzeczywistego miejsca na mapie.
Przykładowe współrzędne jednego arkusza
LG (lewy górny róg):
11200
9750
PG:
11200
10150
LD:
10950
9750
PD:
10950
10150
Odpowiadające im współrzędne w układzie pseudomercator EPSG:3857 (które uzyskałem po ręcznym wpasowaniu jednego arkusza za pomocą GEOREFERENCERA do mapy OSM, pobranej fragmentarycznie z Openstreetmap):
LG:
2146338,56
6506429,03
PG:
2146461,33
6505811,03
LD:
2145958,80
6506353,21
PD:
2146084,40
6505720,50
Próbowałem to robić może trochę po omacku korzystając z pomysłów z tego wątku:
http://forum.quantum-gis.pl/thread-1229.html
Dopisałem z przodu do tych współrzędnych liczby proponowane przez kogoś (36 i 57) i jakoś je poukładałem względem siebie, ale to chyba nie tędy droga, bo mapa i tak wylądowała w jakimś odległym morzu.
Rozwiązaniem teoretycznym byłoby utworzenie z nich wirtualnego rastra i jego zgeoreferencjonowanie, ale nie wiem, czy to w ogóle jest możliwe...
Próbowałem też włączyć siatkę w QGISie, z odległościami 400m i 250m, bo tyle obejmuje jeden arkusz, ale siatka jest obrócona w stosunku do map o 78,7 stopnia... Jak próbowałem ją obrócić, to rozjeżdżają się odległości między liniami siatki (po wpisaniu 400m i 250m przy tworzeniu, po obrocie wymiar robi się 250m i 155m)...
Jestem w stanie masowo wyprodukować pliki nazwa_pliku.tif.points dla każdej mapy i potem je dodawać do projektu, ale w dalszym ciągu są to współrzędne z czapy, których nie jestem w stanie odnieść do niczego... Jeśli jest jakiś sposób przeliczenia współrzędnych - mogę to zrobić i z tych danych masowo wyprodukować pliki *.points dla każdej mapy. Wtedy będę już w domu. Chciałem na własną rękę porównać te współrzędne, żeby je potem przeliczyć, ale coś poszło nie tak. Wczytałem (1) frgment mapy w układzie 65 strefa V ze współrzędnymi z map (z dodanymi z przodu liczbami 36 i 57), wczytłem (2) mapę OSM także i nadałem jej też ten układ oraz po zgeoreferencjonowaniu tego samego (3)fragmentu mapy rastowej także w układzie 65 strefa V - nie jestem w stanie porównać współrzędnych (1) i (3), ponieważ mają zupełnie inne formaty. Ten pierwszy ma 36xxxxxx 57xxxxxx a ten drugi (3), poprawnie osadzony ma xx.xxxxxx yy.yyyyyy - pomimo, że wszystkie mają ten sam układ. Albo coś zrobiłem źle, albo jednak mnie to przerasta.
A może jestem głąbem kapuścianym i jest jakiś układ odniesienia techniczny, albo przemysłowy dla tego rejonu albo tego zakładu, tylko ja go nie znam... Albo w ogóle prostszy sposób na to wszystko...
Walczę z tematem od dwóch tygodni, ale stoję już przed ścianą...
Dzięki za przebrnięcie przez tego posta i ewentualną pomoc :-)
Pozdrawiam, Dominik
P.S. Jeśli trzeba będzie, to mogę udostępnić jakieś pliki, ale muszę chwilę nad nimi popracować, żeby usunąć wrażliwe dane.
P.S.2 Już kiedyś próbowałem podejść do tego tematu (ze 2-3 lata temu), ale za szybko odpuściłem...