Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana układu współrzędznych wektoru
25-02-2019, 15:57,
#1
Question  Zmiana układu współrzędznych wektoru
Witam,

Mam problem dotyczący zmiany układu współrzędnych warstwy wektorowej w QGIS.

Otwieram QGIS który otwiera mi się automatycznie w układzie współrzędnych projektu  EPSG:4326. Dodaje WMSa z Administracyjną Mapą Polski poprzez wtyczkę "Baza WMS". Po dodaniu QGIS Automatycznie zmienił układ współrzędnych projektu na EPSG:2180.
Wstawiam nową warstwę wektorową: Warstwa->Twórz warstwę->Nowa warstwa Shapefile i ustawiam "Typ geometrii" na "linia" oraz wybieram "Układ współrzędnych projektu: EPSG:2180............." i zapisuje plik .shp pod nazwą "2180" i zatwierdzam okno przyciskiem "OK".Włączam tryb edycji i wrysowuje linię w konkretnym miejscu. Po wyłączeniu edycji program pyta mnie "Czy chcesz zapisać zmiany na warstwie 2180" i naciskam "Zachowaj". Wyłączam QGISa "Czy chcesz zapisać aktywny projekt?" naciskam na "odrzuć".

Włączam ponownie QGISa i przeciągam zapisany wcześniej plik o nazwie "2180.shp" w okno QGISA który znowu jako domyślny układ współrzędnych projektu ustawiony ma EPSG:4326. Po przeciągnięciu układ współrzędnych projektu zmienia się na EPSG:2180 i pojawia się wrysowana wcześniej przeze mnie linia. W oknie warstw najeżdżam kursorem na warstwę "2180" i naciskając lewym przyciskiem myszy wybieram Eksportuj->Zapisz warstwę jako i w oknie zapisywania wybieram format jako: "AutoCad DXF", Nazwa pliku jako: "2179.dxf", Układ współrzędnych "EPSG:2179" i potwierdzam zapisywanie wciskając "OK". Wyłączam QGIS.

Włączam ponownie QGIS i standardowo otwiera mi się w domyślnym układzie współrzędnych tj EPSG:4326. Przeciągam zapisany wcześniej plik "2179.dxf" w okno QGISa i wyświetla się wrysowana przeze mnie linia ale tym razem po "załadowaniu" pliku układ współrzędnych projektu pozostał bez zmian tzn w układzie EPSG:4326.

Nie wiem czy dobrze interpretuje ale wydaje mi się że QGIS nie zmienił układu współrzędnych z EPSG:2180 na EPSG:2179 tylko na EPSG:4326. Mimo ponownego zapisaniu linii do układu współrzędnych EPSG:2179 QGIS po ponownym otwarciu widzi moją linię tylko w układzie EPSG:4326.

Co robię nie tak? Chcę zmienić układ współrzędnych warstwy wektorowej z EPSG:2180 na EPSG:2179 i podczytać ten plik do AutoCada gdyż pracuje w układzie 2000.


Wiadomości w tym wątku
Zmiana układu współrzędznych wektoru - przez PowLine - 25-02-2019, 15:57

Skocz do: