kolejny raz pragnę się odwołać do komercyjnego, choć jak na nasze polskie warunki nie tak drogiego programu Geoxa. W wersji Editor taka zamiana współrzędnych została dodana niedługo po tym, jak na forum projektu zauważony został ten problem dla formatu GML, pochodzącego z serwera WFS Geoportalu. Tych, którzy nie znają powodu takiego stanu, pragnę poinformować, że opisana odwrotność wynika stąd, że w geodezji mamy odwrócone nazwy osi układu współrzędnych w stosunku do matematyki (osią poziomą jest tam X, a nie Y).
W Geoxie wystarczy kliknąć tylko jedną funkcję - "Zamień współrzędne punktów (X < - > Y)", aby cała procedura zaistniała. Potem, by zobaczyć naszą warstwę, trzeba przenieść się w jej 'nowe' (prawidłowe) miejsce, bo program nadal wyświetla wcześniejsze położenie obiektów, według odwróconych współrzędnych...
Inną alternatywą jest skorzystanie z innego komercyjnego programu C - GEO, który automatycznie pobiera nam działki wraz z tabelą atrybutów z Geoportalu. Aczkolwiek tutaj nie mam pewności, czy wersja demonstracyjna (podobnie jak w Geoxie) zapisze nam plik SHP. Na forum Geoportalu kiedyś przeczytałem, że ponoć jest taka możliwość, bo stosowny plik przechowywany jest w folderze z danymi tymczasowymi. Sam raz spróbowałem, ale oczekiwanego efektu nie uzyskałem. Zainteresowanym tematem polecam link:
http://www.geoportal.gov.pl/index.php?op...=5&id=1061
Fajnie byłoby, gdyby ktoś z programistów do wolnego oprogramowania Q - GIS spróbował stworzyć analogiczną do funkcjonującej w GE wtyczkę, działającą w podobnie prosty sposób...
Serdecznie pozdrawiam Wszystkich!