Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
04-02-2011, 19:22,
#8
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Cześć. Poruszałem już na forum problem wydruków A0 i większych (http://forum.quantum-gis.pl/thread-246.html). Udało mi się finalnie wydrukować mapę województwa w skali 1:100000 (rozmiar ok, 2,2 x 2,0m). Dwa dwumetrowe arkusze z plotera + kawałek trzeciego - później klejone (do klejenia polecam taśmę dwustronną o szerokości ok 2cm). Zauważyłem jedną podstawową zależność. Z wielkoformatowymi wydrukami pod Linuksem nie ma problemów, schody zaczynają się pod Windowsami. Rozwiązanie, które wypracowałem po wielu próbach pod Windowsem jest dość nietypowe i nie wszystkim się zapewne spodoba. O wydrukowaniu tak dużego formatu bezpośrednio z okna menadżera wydruku szybko zapomniałem - wielokrotne próby (uwzględniające także zmiany ustawień systemowych, np eksperymenty z dostępną pamięcią i plikiem wymiany - szukałem różnych rozwiązań) nie przynosiły żadnych rezultatów. Kolejną próbą było wyeksportowanie całości do formatu pdf - także z opłakanym efektem, a następnie eksport do plików graficznych. Po wielu próbach związanych zarówno z formatem eksportu (od *.tiff, przez *.bmp do *.png i *.jpg), jego rozmiarem i rozdzielczością udało mi się ostatecznie wyeksportować przeznaczony do wydruku projekt do pliku graficznego. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu jedynym formatem, który obsłużył wykonaną przeze mnie mapę był format *.jpg. Próby zapisu w innych, bardziej służących wydrukom niż oglądaniu formatach (*.tiff lub *.bmp) kończyły się komunikatem o błędzie ze względu na rozmiar przygotowywanego exportu. Do formatu *.jpg wyeksportowałem spod menadżera wydruku 3 pliki, dwa o wymiarach 0,8 x 2,2m i jeden ok 0,4 x 2,2m). Ważne jest także, że rozdzielczość jaką użyłem do eksportu wynosiła 200dpi. Próby zapisu z rozdzielczością 300dpi też kończyły się fiaskiem. Miłym zaskoczeniem był fakt, że zapisane pliki miały bardzo niewielki rozmiar, ok 7 - 9 mb, dzięki czemu sam proces wydruku przebiegał w zaskakująco krótkim czasie. Na koniec mogę dodać tylko, że pomimo skompresowanego formatu jak i stosunkowo niewielkiej rozdzielczości sam wydruk zaprezentował się w jakości, którą zdecydowanie można było zaakceptować Wink.
Opisuję to wszystko bardziej jako me "zmagania" z drukowaniem pod Qgis niż jako jakąkolwiek formę poradnika. Niemniej jednak gdyby okazało się, że ktoś będzie mógł z tych "eksperymentów" skorzystać to bardzo proszę, byle z pożytkiem Wink

Pozdrawiam wszystkich.
cezar


Wiadomości w tym wątku
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem" - przez tomalos - 26-01-2011, 13:06
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem" - przez borys - 26-01-2011, 13:13
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem" - przez tomalos - 26-01-2011, 13:20
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem" - przez wojsa - 01-02-2011, 09:46
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem" - przez tomalos - 01-02-2011, 11:09
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem" - przez wojsa - 01-02-2011, 12:09
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem" - przez cezar - 04-02-2011, 19:22
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem" - przez borys - 05-09-2012, 13:15

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  problem z wtyczką pythona i wydrukiem KarolinaDko 2 8 413 06-11-2018, 18:44
Ostatni post: jerresso
  Problem z wydrukiem dawzak 1 9 396 10-07-2013, 06:57
Ostatni post: [wiki]

Skocz do: