Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany na rastrach
13-11-2011, 22:43,
#1
Question  Zmiany na rastrach
Jest to trochę skomplikowane więc postaram się na początku opisać co już zrobiłem.
Mam zeskanowane dwie stare mapy topograficzne - zostały zeskanowane "w kolorze" więc mimo że mapy wejściowe[papierowe] są czarno białe to na skanach są domieszki różnych kolorów.

Docelowo chce nałożyć jedną mapę na drugą. W tym celu jedną z nich postanowiłem przerobić, drugą pozostawiając bez zmian. W mapie którą zacząłem 'przerabiać' kolejno:
1 w właściwościach warstwy w zakładce 'stylu' przełączyłem kompozycję barwną na jeden kanał
2 w zakładce 'przezroczystość' na liście pikseli przezroczystości jako przezroczyste ustawiłem od 0 do 170 dzięki temu pozbyłem się niepotrzebnego białego wypełnienia i zostało to co mnie interesuje czyli czarne znaki na mapie

W tym momencie można nałożyć mapę pierwszą na drugą. Z tym że tu pojawił się problem, mianowicie na obu mapach znaki topograficzne są czarne i trudnym się staje odróżnienie jednej od drugiej.

Pytanie: jak w tej pierwszej mapie która była zmieniana można ten kolor czarny [lub raczej jego odcienie] [a może kolor biały i jego odcienieDodgy] zamienić na np kolor czerwony i jego odcienie?

Podejrzewam że się nie da, gdyż mapa biel-czerń jest na zasadzie przeciwieństwa tych dwóch kolorów, wiec nie bardzo widzę co miało by być przeciwieństwem przykładowego czerwonego... no ale może jednak coś da się z tym zrobić?

I mam jeszcze jedno pytanie, czy są jakieś książki opisujące rastry/zdjęcia lotnicze - odczuwam braki w podstawowych pojęciach i terminach. Jedyną książką jaką znalazłem jest "Przetwarzanie cyfrowych zdjęć satelitarnych" [Ciołkosza i Jakomulskiej] - niestety nie jest to zbyt dostępna pozycja.

Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczny za pomoc Blush
:)


Wiadomości w tym wątku
Zmiany na rastrach - przez RobertF - 13-11-2011, 22:43
RE: Zmiany na rastrach - przez gregsa - 14-11-2011, 07:55
RE: Zmiany na rastrach - przez Odoakr - 14-11-2011, 11:28
RE: Zmiany na rastrach - przez RobertF - 16-11-2011, 00:23
RE: Zmiany na rastrach - przez Odoakr - 16-11-2011, 11:44
RE: Zmiany na rastrach - przez RobertF - 16-11-2011, 23:28

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Blokada zmiany skali na wydruku Loozak 1 8 347 09-03-2017, 23:10
Ostatni post: tomalos
  Zmiany wartości pól shapefile przy zapisie warstwy grafal 4 19 681 31-12-2015, 10:26
Ostatni post: grafal

Skocz do: