Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
początki
21-04-2010, 22:03,
#1
początki
Witam,
zacząłem swoją przygodę z gisem o zainstalowania QGISa.
Do tej pory używałem programów AutoCad i Surfer i jakoś nie mogę połapać się w QGISie, tzn: czy można na warstwie wektorowej dodać punkt poprzez wpisanie jego wsp z ręki a nie poprzez wstawienie myszą w odpowiednim miejscu? Analogiczna sprawa ze zmianą lokalizacji - jak edytować wsp. Czy oprócz polecenia info gdzieś jeszcze wyświetla się lista wsp x,y stworzonych punktów w postaci tabelarycznej. W atrybutach tego nie widzę.
tomek
21-04-2010, 22:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-04-2010, 22:28 {2} przez Swat.)
#2
RE: początki
Nie znam sposobu na bezpośrednie tworzenie punktów z podanych współrzędnych geograficznych. Może, jest jakaś wtyczka, która to umożliwia ale ja takowej nie znam w tej chwili. Aby jednak wstawić punkty o znanych współrzędnych w Qgis należy przygotować plik tekstowy, który będzie zawierał w pierwszym wierszu nazwy kolumn rozdzielone np. przecinkiem a w następnych wierszach wpisane współrzędne kolejnych punktów (również rozdzielone tym samym separatorem), tak przygotowany plik następnie należy przetworzyć i wczytać do Qgis za pomocą wtyczki "Tekst z separatorami->Dodaj warstwę tekstową rozdzielaną separatorami". Analogicznie można edytować taki plik i na nowo wczytywać do Qgis.
Co do kolejnej części pytania to wpisane współrzędne można zobaczyć hurtowo w tabeli atrybutów warstwy (zaznaczmy daną warstwę i klikamy w ikonkę tabelki na pasku narzędziowym. Natomiast jeśli punkty wnieśliśmy metodą rysowania to aby poznać dokładne współrzędne "wyklikanych" punktów należy użyć polecenia Narzędzia geometrii -> Eksportuj/dodaj kolumny geometrii z wtyczki fTools.
Miłej pracy.
22-04-2010, 07:15,
#3
RE: początki
Dzięki Swat za odpowiedź.
Import z excela/csv już znam i działa bez problemu Smile - przeczytałem trochę tematów na forum. Tylko myślałem, że jak jak są to dane zapisane w postaci liczb to można na bieżąco je edytować (tak jak nazwy, opisy w atrybutach). Wyświetlona tabela atrybutów np. ze współrzędnymi wczytanymi z csv da się edytować ale te dane nie są wsp.(tzn. są tylko opisem). Idąc dalej tą drogą mam pytanie czy wszystkie programy z rodziny GIS opierają się na tym samym schemacie działania.
Pozdrawiam Tomek
22-04-2010, 09:33,
#4
RE: początki
Współrzędne możesz zmieniać za pomocą wtyczki Numerical Vertex Edit.
22-04-2010, 20:34,
#5
RE: początki
dzięki Rayo za pomoc.
O tego typu narzędzie mnie chodził. Zainstalowałem i działo OK.
Pozdrawiam.


Skocz do: