Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QGIS 2.0.1 pliki odwzorowań
12-12-2013, 00:27,
#1
QGIS 2.0.1 pliki odwzorowań
Witam.
Po instalacji QGISa w wersji 2.0.1 (instalacja z samodzielnego pliku instalacyjnego, system Win 8.1) nie mam większości odwzorowań, które były wcześniej (w tym wszystkich polskich). W którym pliku QGIS trzyma definicje odwzorowań co bym ewentualnie mógł sobie skopiować ze starszej wersji?
12-12-2013, 04:02,
#2
RE: QGIS 2.0.1 pliki odwzorowań
Ok, odpowiem sam sobie, a właściwie innym, może się komuś przyda Smile
Otóż problem był w miejscu lokalizacji instalacji. Samodzielny instalator pakuje domyślnie program do C:\Program Files\QGIS Dufour no i problem najprawdopodobniej leżał w spacjach w ścieżce dostępu, po zainstalowaniu w C:\QGIS_Dufour wszystkie odwzorowania są dostępne i wygląda, że reszta też jest ok. Instalator sieciowy podpowiada, aby starać się unikać spacji w lokalizacji instalacji, może warto pomyśleć aby instalator wersji samodzielnej nie podawał domyślnie ścieżki ze spacjami.
Tak swoją drogą to do tej pory nie mam pojęcia gdzie siedzą wszystkie pliki QGISa, gdyż po "całkowitej" deinstalacji (włącznie z kluczami rejestru i manualnym wykasowaniu plików z 'Dane aplikacji') przy ponownej instalacji w tym samym miejscu instalator twierdzi, że QGIS jest już zainstalowany i pyta się czy przeinstalować a po zainstalowaniu pamięta wszystkie ustawienia włącznie z wtyczkami, położeniem pasków itd. Czyżby tylko format zostawał do skutecznej i pełnej deinstalacji? Smile
12-12-2013, 11:17,
#3
RE: QGIS 2.0.1 pliki odwzorowań
Wszystkie ustawienia programu (wtyczki, ustawienia pasków) są w katalogu użytkownika w folderze .qgis2
A jak to wygląda w systemie i gdzie jest informacja o tym, że program jest zainstalowany, to nie mam pojęcia Smile
18-12-2013, 18:55,
#4
RE: QGIS 2.0.1 pliki odwzorowań
Małe sprostowanie. W katalogu .qgis2 w katalogu domowym znajdują się:
1) katalog z wtyczkami
2) katalog modułu Processing ze skryptami, modelami i logami
3) katalog z keszem (i drugi od pozycjonowania etykiet, chyba też z keszem, nigdy nie wnikałem :-) )
4) baza SQLite qgis.db zawierająca zakładki przestrzenne oraz układy współrzędnych użytkownika
5) baza SQLite symbology-ng-style.db z biblioteką symboli
6) baza SQLite qgis.qmldb zawierająca style warstw WMS, PostGIS i tych wszystkich, które nie pochodzą z plików, więc nie da się zapisać stylu w towarzyszącym im pliku qml.

Natomiast wszystkie ustawienia sensu stricto (włączając w to stan włączenia/wyłączenia wtyczek, ustawienia większości wtyczek oraz geometrię okien, paneli i pasków narzędzi) znajdują się w miejscu typowym dla systemu operacyjnego, czyli:
- plik $KATALOGDOMOWY/.config/QGIS/QGIS2.conf w większości standardowych systemów operacyjnych
- plik $KATALOGDOMOWY/Library/Preferences/org.qgis.qgis2.plist na Macu (albo podobny, tworzę z głowy)
- gałąź rejestru HKEY\CURRENT_USER\Software\QGIS\qgis2 w Windowsach

W razie problemów z QGIS-em ten plik/gałąź można śmiało usunąć. QGIS odtworzy go/ją przy kolejnym uruchamianiu. Pofruną niestety wszystkie ustawienia, w tym adresy WMS i baz danych, które można wcześniej zbackupować do pliku.

PS. Dla QGIS-a 1.x zamiast QGIS/QGIS2 było odpowiednio QuantumGIS/QGIS.
03-01-2014, 16:54,
#5
RE: QGIS 2.0.1 pliki odwzorowań
(12-12-2013, 04:02)martel napisał(a): instalator pakuje domyślnie program do C:\Program Files\QGIS Dufour no i problem najprawdopodobniej leżał w spacjach w ścieżce dostępu, po zainstalowaniu w C:\QGIS_Dufour wszystkie odwzorowania są dostępne
Potwierdzam problem i jego rozwiązanie w Win8 i QGIS 2.0.1
Mam wrażenie, że dane o brakujący układach odniesienia są tu: <folder_QGIS>\share\epsg_csv\ a pliki w 1.8 i 2.0 maję te same daty z 2010r., więc wygląda to na (tylko, albo aż) błąd ścieżki.


Skocz do: