Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MapInfo do QGIS
18-02-2014, 13:27,
#1
MapInfo do QGIS
Witam.

Mam mały problem, otrzymałem plik w formacie rastrowym (.jpg) do którego dołączony jest plik z MapInfo w formacie (.tab), który zawiera pliki georeferencji. Sam plik rastrowy nie wpasowuje się w przestrzeni, czy istnieje możliwość podłączenia pliku z MapInfo jako georeferencji?
18-02-2014, 18:11,
#2
RE: MapInfo do QGIS
Witaj,
jest taki programik "gtt" - darmowy, który konwertuje geferencję plików rastrowych pomiędzu geotiff, tab, tfw. Nie spotkałem się jeszcze z jpg z georeferencją - może pomoże konwersja jpg do tiff (bez zmiany rozdzielczości) i konwersję za pomocą "gtt" z tab do geotiff.
Pozdrawiam
20-02-2014, 01:02,
#3
RE: MapInfo do QGIS
Witaj,

nie powinno być problemu z poprawnym wyświetleniem pliku .jpg na podstawie .tab. U mnie zawsze działa.
Nie działa natomiast zestaw .png plus .tab.

Zobacz w notatniku, czy .tab ma wszystkie właściwe definicje.
Milena Nowotarska
Zespół Rozwojowy QGIS
27-02-2014, 04:04,
#4
RE: MapInfo do QGIS
Tu nie chodzi o definicje. QGIS i tak nie potrafi czytać definicji odwzorowania z pliku .tab ze współrzędnymi rastra, nie czyta też ścieżki dostępu do pliku, która jest zawarta w .tab. Nazwa pliku ze współrzędnymi musi być tożsama z rastrem i to wszystko właściwie. Tylko... w QGIS we właściwościach warstwy rastrowej należy podać poprawną deklarację odwzorowania (domyślnie pewnie będzie WGS84) i wtedy .jpg + .tab czyta się bez problemu.
Jak jednak występują jakieś problemy, to bezpiecznie jest użyć wspomnianego już przez Rolanda programu GTT autorstwa Krzyśka Lemańczyka
http://www.npgc.pl/index.php/gtt/
Przepisać najpierw .jpg do .tif, następnie w pliku .tab zmienić rozszerzenie pliku źródłowego, następnie użyć opcji tab->geotif, wskazać folder docelowy (inny niż źródłowy) i zapisać wynikowego geotifa. Druga opcja to przepisać tab do tfw i jpg do tif.

Pozdrawiam
Marcin Telepski
05-03-2014, 14:32,
#5
RE: MapInfo do QGIS
Dzięki za info. W efekcie poradziłem sobie trochę inaczej, to znaczy przerobiłem plik MapInfo .tab do formatu QGIS .point, musiałem go trochę pozmieniać (minusowe wsp. pixeli w QGIS), ale zadziałało, wczytałem jgp-a i przeprowadziłem rektyfikację.
Opcja z programem GTT również działa
Wielkie dzięki za odpowiedzi Smile


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  mapinfo -> qgis [wiki] 0 7 698 06-05-2011, 11:24
Ostatni post: [wiki]

Skocz do: