Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2 problemy kartograficzne
02-04-2014, 18:15, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2014, 18:17 {2} przez bohdan.)
#1
2 problemy kartograficzne
QGIS 2.2 Valmeria na macu mavericks

1. Nietrzymanie odstępów międzyliterowych i międzywyrazowych

Jako, że bawię się w QGIS wydrukami swoich osiągnięć to zauważyłem pewien problem - znaczący z punktu widzenia redakcji mapy, otóz:
- mam napisy na mapie w stylu ciągnącej się i falującej nazwy wydzielenia: Nizina Wielkopolska czy też Wał Trzebnicki
- stwierdziłem, że najlepszy rozwiązanie jest oparcie tego napisu o linie, na której będzie nałożony napis
- jako, że napis z nazwą wydzielenia ma różny rozmiar oraz odstępy międzyliterowe i międzywyrazowe to "wymiary" te definiowane są w tabeli atrybutów jako kolejne kolumny (integer, max 2 cyfry)
- wszystko jest pięknie w samym QGIS, tak samo w kompozytorze wydruku, napisy się ciągną i wiją niczym Boa, jednakże jak wyrzucę to do png czy pdf - napisy trzymają tylko rozmiar, odstępy są jak w zwykłym tekście, w skutek czego napisy się zwężają i nie przedstawiają rzeczywistości.

W związku z tym - jakieś pomysły na rozwiązanie problemu? Tudzież inna technologia produkcji takich napisów?

2. Rozmiar w jednostkach mapy, a legenda

O wiele wygodniejsze, jak pewnie przyznacie mi racje, jest redagowanie mapy, jeżeli można ją sobie przybliżyć, a jednocześnie powiększa się nam wszystko - szerokość dróg, rozmiar pisma itd. czyli dosyć niestandardowo jak na QGIS, bardziej jak w Inskape czy Corelu. I teraz problem jest następujący - przyjąłem, że mapa ma mieć skale 1:200 000, przykładowo. Przeliczyłem grubość kresek na mapie tak, by droga miała szerokość 1 mm po wydruku, a kolej, np.: 1,5 mm, definiują grubość kresek jednostkami mapy (PUWG 1992, czyli w metrach). Wchodzę w kompozytor wydruku, dodaje te linie do legendy, a one mają w kompozytorze wydruku około 100 mm szerokości, po wydruku jakieś ok 30 mm. Mapa jest elegancka, natomiast legendę piorun strzelił...

Any ideas? Smile


Skocz do: