Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kalkulator rastrów
12-04-2014, 13:18,
#1
kalkulator rastrów
Moja pierwsza wypowiedź, zatem witam wszystkich.
A do rejestracji skłoniła mnie inna niż bym się spodziewał funkcjonalność QGIS-a w kilku elementach.
Najpierw szukałem modułu do reklasyfikacji i nie znalazłem. Niby można było robić to przez kalkulator rastrów, ale że mój raster był pochodną wektora, to... Ale po kolei.
Chciałem dociąć DEM maską jednostki administracyjnej. W teorii prosta algebra. Zamieniłem wektorową granicę jednostek na raster, przypisując wartość atrybutu 1 mojej jednostce, pozostałym zero. W efekcie otrzymałem zerojedynkowy raster - w sam raz na maskę (to właśnie owo obejście reklasyfikacji było). Zapytanie narzędziem identyfikacji dawało właściwe wyniki (0 albo 1), ale zaskoczyła mnie informacja we właściwościach warstwy, że rozpiętość wartości jest od 0 do 0,999. I tu pierwsze pytanie - dlaczego?
Tak uzyskaną maskę przemnożyłem przez DEM w kalkulatorze rastrów i niestety wyszła mi głupota, a powinien wyjść DEM docięty do obszaru z wartością 1. Czym była głupota? Czarnym rastrem z dużym zakresem wartości (mocno na minusie i mocno na plusie - przepraszam, na komputerze z tymi danymi będę w poniedziałek), przy czym histogram wynikowego zbioru wcale nie wskazywał na obecność wartości z oryginalnego DEM-u (zakres 40-500 mniej więcej). Jakieś pomysły, podpowiedzi? Metodycznie jest to podejście poprawne, ale może czegoś nie wiem o QGIS-ie (w Arku działa bez problemu, tak nawiasem mówiąc, choć to żaden argument).
13-04-2014, 19:54,
#2
RE: kalkulator rastrów
A mógłbyś wrzucić gdzieś próbkę tych danych?. Trudno coś powiedzieć bez zerknięcia na nie.
15-04-2014, 08:32, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-04-2014, 17:15 {2} przez kamiln.)
#3
RE: kalkulator rastrów
Archiwum z danymi jest tu: [edytowane] (50MB).
Wewnątrz kilka plików.
1. polbndA to wektor granic, który został zrasteryzowany z użyciem atrybutu "pow" (integer), powstała z tego maska zerojedynkowa, czyli plik...
2. granice_rast
3. lubelskie_geotiff_dem to DEM z danych SRTM przekonwertowany do geotiffa 3DEM (może tu leży problem? ale do tej pory pliki z tego programu nie sprawiały kłopotów).
4. dem_granice wynik mnożenia pliku 2 i 3 w kalkulatorze rastrów. Zamiast oczekiwanego DEM-u dociętego do obszaru z wartością "1" z rastra granic otrzymałem takie coś.

Jak pisałem, w innym programie na tych danych wszystko działa. Typy danych nie powinny być problemem (zmiennoprzecinkowe i całkowite przecież się mnożą), podobnie jak różne rozdzielczości rastrów (wynikowy i tak odziedziczy rozdzielczość gorszego rastra).
15-04-2014, 10:08,
#4
RE: kalkulator rastrów
Jeśli chodzi o dem_granice, to z zakresem wartości jest wszystko ok. We właściwościach warstwy -> metadane powinieneś widzieć od 0 do 1. Natomiast ten 0 - 0,999 to zakres *wyświetlanych* wartości przy włączonym odcięciu skrajnych (domyślnie 2% pikseli o najniższej i 2% o najwyższej wartości). Najwyraźniej powierzchnia powiatu nie przekroczyła 2% powierzchni rastra i jedynki załapały się do odcięcia (innymi słowy: biały kolor powiatu nie oznacza wartości 1, tylko wartość poza zakresem). Jeśli we właściwościach warstwy -> styl zmienisz zakres wartości ze skumulowanego poziomu odcięcia na min/max, to skala wyświetlanych wartości rozciągnie się do [0, 1]. Jest to jednak wyłącznie kwestia wyświetlania i nie ma wpływu na kalkulator rastrów.

Co do kalkulatora, to niestety nie potrafi jeszcze pracować na warstwach w różnych układach, dlatego musisz najpierw zapisać obie warstwy we wspólnym (choćby przez "Zapisz jako" w podręcznym menu listy warstw)
15-04-2014, 17:15,
#5
RE: kalkulator rastrów
Dziękuję, akurat to mi nie przyszło do głowy, albo nie doczytałem w dokumentacji. Teraz, w jednym układzie, działa (z drobnymi problemami, ale się udało).


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kalkulator rastrów oraz Tworzenie modułów cogito94 1 9 804 22-02-2016, 17:12
Ostatni post: Binko

Skocz do: