Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzorce linii
28-04-2014, 15:40,
#1
Wzorce linii
Witam wszystkich,

Mam pytanie dotyczące definiowania wzorców linii w QGIS.
1. Czy można zdefiniować własny wzorzec dla prostego wypełniania warstwy?

Normalnie zdefiniowanych jest kilka wzorców, ale na mapie są one mało rozróżnialne. Chodzi o to, że dla linii typu kreska-odstęp-kreska, poszczególne odstępy są małe i w rezultacie wygląda to jak linia ciągła.

Co prawda można wybrać Obrys: Zwykła linia i zdefiniować jej wygląd w/g własnych potrzeb, co poniekąd rozwiązuje wizualną stronę zagadnienia jednak ma bardzo istotną wadę: Przy tej definicji nie działa zaznaczanie obiektów na mapie, a dokładnie nie widać tego zaznaczenia.

Pozdrawiam
Michal
29-04-2014, 16:56,
#2
RE: Wzorce linii
(28-04-2014, 15:40)fcs napisał(a): Witam wszystkich,

Mam pytanie dotyczące definiowania wzorców linii w QGIS.
1. Czy można zdefiniować własny wzorzec dla prostego wypełniania warstwy?
...

Można własny styl zapisać w bibliotece symboli. W tym oknie, w którym definiujesz wyświetlanie warstwy, znajdź przycisk Symbol. Rozwinie on listę, z której wybierz Zapisz w bibliotece symboli.... Wybrany styl zostanie dodany do pola, w którym widzisz Zapisane style.
Milena Nowotarska
Zespół Rozwojowy QGIS
29-04-2014, 18:30,
#3
RE: Wzorce linii
Witam,

Dzięki za podpowiedź. Jednak, albo coś źle robię, albo to nie działa. Używam QGIS 2.2. Dodanie symbolu powoduje, pojawienie się nowego stylu w definicji stylu warstwy. Jednak, w celu zdefiniowania linii, muszę przestawić wypełnienie z prostego na "obrys:zwykła linia". Wtedy mogę podać definicję własnej linii. Zapisanie symbolu nie wiele zmienia, bo w stylu "obrys:zwykła linia" nie działa zaznaczanie na mapie wskazanych obiektów.

Ale dzięki Twojej sugestii, zobaczyłem, że można wprowadzić klika stylów wypełnienia. Zadziałała sztuczka polegająca na dodaniu drugiego stylu wypełnienia. Pierwszy to domyślne proste wypełnienie. Drugi to wypełnienie "obrys:zwykła linia". W przypadku wypełnienia prostego wyłączyłem zarówno pędzel obrysu, jak i pędzel wypełnienia. W rezultacie mam niewidoczny obiekt rysowany prostym wypełnieniem oraz obrys tego obiektu rysowany zdefiniowaną linią.

Wizualnie uzyskałem efekt, o który mi chodziło, ale nie wiem, czy gdzieś mi to się zemści ?

Pozdrawiam
Michał
29-04-2014, 19:09,
#4
RE: Wzorce linii
Myślę, że znalazłeś najlepsze rozwiązanie. Obiekty na warstwie nie są wypełnione, obrys jest wyraźnie przerywany i widoczne jest zaznaczenie. Budowanie warstwowych stylów jest powszechną praktyką.

Odnośnie tego, jak zapisać styl do ponownego użycia:
Zapis stylu jest możliwy dla całego stylu, nie dla jego warstw. Stań na Fill w obszarze Warstwy stylu.
W prawym dolnym rogu okna znajdziesz przycisk z napisem Styl...
Milena Nowotarska
Zespół Rozwojowy QGIS
29-04-2014, 20:06,
#5
RE: Wzorce linii
Witam,

Dzięki za informacje.

Pozdrawiam
Michał


Załączone pliki Miniatury
   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rysowanie linii po istniejącej linii lukasz0830 7 15 193 14-11-2018, 23:51
Ostatni post: jerresso

Skocz do: