Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
snapping przy kalibracji
10-06-2014, 18:17,
#1
snapping przy kalibracji
Witam.
Mam taki problem. Mam warstwę wektorową (dxf wykonany w AutoCAD) z pewnym obszarem oraz raster mapy zasadniczej tego obszaru. Chcę skalibrować mapę zasadniczą tak, żeby granice wytyczone na mapie leżały dokładnie na granicach wektorowych mojego dxf-a. Czy w QGIS można przy kalibracji skorzystać z snappingu (dociągania), tak jak można to robić w ArcGIS?
Bez dociągania mogę jedynie skalibrować obraz "na oko" i wyniki tej kalibracji nie są zadowalające, gdyż po wykonaniu transformacji mój raster jest miejscami dość mocno rozjechany względem wektora.

Z góry dziękuję za pomoc!
12-06-2014, 00:26,
#2
RE: snapping przy kalibracji
A owo rozjechanie nie wynika po prostu z nieco innej geometrii obiektów na rastrze? Snapowanie nie ma tutaj nic do rzeczy, jak odpowiednio sobie powiększysz widok mapy, to nawet jak nie trafisz idealnie w linię wektorową, to będą na tyle małe różnice, że nie powinny mieć praktycznego znaczenia na dokładność kalibracji.
Jeszcze jedna rzecz, jakiej używasz transformacji? Jeżeli ten raster jest wynikiem skanowania, to może mieć też zniekształcenia powstałe w tym procesie, wtedy potrzeba więcej punktów kalibracyjnych i należy rektyfikować mapę wielomianem 3-go stopnia.
Podsumowując, to nie brak snapowania jest źródłem twoich problemów.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z wartościami komórek rastra po kalibracji Striker09 2 12 749 02-11-2015, 14:59
Ostatni post: Striker09

Skocz do: