Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
qgis 2.4 - "buczenie"
01-07-2014, 09:21, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-07-2014, 09:28 {2} przez Roland_z_Gilead.)
#1
qgis 2.4 - "buczenie"
Witam,
otóż mam taki problem (chyba to jest problem), nowa wersja qgis (zainstalowana na dwóch różnych komputerach - w7 x64 procesory i3 i i5 - jeżeli ma to jakies znaczenie) po wczytaniu plików shp - co rendering (czyli wczytanie i przesuwanie, skalowanie mapy) słychać buczenie w głośnikach, a po otwarciu atrybutów to buczenie jest dłuższe i zbiory "klatkują". Jest wrażenie jakby sprzętowi brakowało zasobów, jednak monitorując wydajność wszystko jest OK, wersja 2.2 działa bez zarzutów. Czy zauważyliście coś podobnego? może to ta wielowątkowość? Szukałem, czy ktoś już czegoś podobnego nie zgłaszał, jednak nic nie znalazłem.
Pozdrawiam
02-07-2014, 07:19,
#2
RE: qgis 2.4 - "buczenie"
Co prawda nie mam i5 ani i7 ale czy to na intelu czy amd nic takiego nie obserwuje. Duże masz te pliki shp?
02-07-2014, 13:19,
#3
RE: qgis 2.4 - "buczenie"
shp mam różnej wielkości od małych kilkunasto kB do kilkudziesięciu MB. Ale to nie ma znaczenia chyba, bo jak tworzyłem nową warstwę to jeszcze nie było obiektu a już szwankowało, tak samo z otwieranymi TABami. Na wirtualnym systemie testuję w8 i tam to samo, jeszcze muszę spróbować na jakimś linuksie. Ale dziwi mnie, że na dwóch róznych komputerach się to dzieje. Sam rendering tez jest dziwny, bo trochę czekam aż się linie odświeżą (na nowo wyrenderują)
02-07-2014, 18:33,
#4
RE: qgis 2.4 - "buczenie"
Aktualizuje dane - próbowałem jeszcze na Mint 15 na virtualboxie i tam działa bez zarzutu, więc windows coś się gryzie z nowym qgisem.
Pozdrawiam
03-07-2014, 08:21,
#5
Sad  RE: qgis 2.4 - "buczenie"
Witam,

Mam podobny problem - "buczenie". Pojawia się w czasie renderowania, które zresztą zabiera teraz zdecydowanie więcej czasu, niż przy poprzedniej wersji QGIS. Pomimo procesora INTEL i5 mam wrażenie, że nawet najprostsze działanie na warstwach jest bardziej czasochłonne niż kiedykolwiek. Usuwanie warstw trwa bardzo długo - buczy i buczy, a pozbywanie się 10 warstw trwa kilkanaście, kilkadziesiąt sekund Sad Na drugim komputerze o tym samych parametrach problem z kolei nie występuje...w sumie nie wiadomo, co jest nie tak.
03-07-2014, 14:54,
#6
RE: qgis 2.4 - "buczenie"
A wyłączcie w ustawieniach -> opcje -> renderowanie -> wykorzystuj wiele wątków. U mnie w 2.4 przy pracy jednowątkowej o jakieś 50% dłużej renderuje. Samo renderowanie w wersji 2.4 na jednym wątku działa szybciej od np. 2.0 na tym samym projekcie, a włączenie kilku rdzeni daje niezłego kopa. Co prawda pracuje na sieciowej bazie postgresql, aczkolwiek próbowałem z plikami SHP po kilkaset MB i w QGISie 2.4, czy to na jednym czy na wielu rdzeniach, działo szybciej od 2.0 (na Win Xp, 7 i 8).
Być może to kwestia jakiegoś antywirusa, bądź ustawienia, które coś miesza?
03-07-2014, 20:25,
#7
RE: qgis 2.4 - "buczenie"
Może marna to pociecha ale na i7 i Ubuntu mi nic nie buczy. A samo renderowanie jest zdecydowanie szybsze niż w QGIS 2.2.
Dwie rzeczy przychodzą mi do głowy, które mogą "potajemnie" zwalniać program.
1. Opcja "Wyświetl liczbę obiektów" (u mnie nieznośne to się okazało przy ładowaniu OSM dla całej Polski - miliony obiektów).
2. Włączenie miniatur dla rastrów (zwłaszcza tych bardzo dużych).


Skocz do: