Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wyznaczenie obszaru zalewu terenu
25-09-2014, 15:41,
#1
wyznaczenie obszaru zalewu terenu
Witam,
Dla konkretnej zlewni wyznaczyłem sobie w HEC-Rasie rzędne zalewu wodami.
Mam dla tej zlewni NMT. Chciałbym wyznaczyć obszar zalewu w Qgis.
Będę wdzięczny za podpowiedź jak to zrobić.
Pozdrawiam
Wojciech
07-10-2014, 19:10,
#2
RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu
Witam,

Jeśli punkty z rzędnymi zwierciadła wody masz w postaci warstwy wektorowej, to można by wykonać interpolację, jako że rzędne zmieniają się w profilu podłużnym cieku. W kalkulatorze rastrowym odjąłbym od warstwy NMT utworzoną warstwę rastrową po interpolacji, a przebieg pikseli o wartości "0" powinien wyznaczyć zasięg zalewu wodą, pewno o zadanym prawdopodobieństwie przewyższenia. Trudno mi jednak powiedzieć, jaka będzie jakość interpolacji i jej błąd i w związku z tym, na ile zasięg wody będzie miarodajny i wiarygodny. Wiele zależy od gęstości sieci punktów z rzędnymi zw. wody (liczba i rozmieszczenie profilów poprzecznych, korytowych, dolinowych) i przyjętego algorytmu interpolacji. Podejrzewam, że prędzej i lepiej można to zrobić w GRASSie. Tu by się jednak przydał jakiś przestrzenny model hydrauliczny, typu MIKE DHI.

To tyle, co mi tak na szybko przyszło do głowy.

Pozdrawiam,
Wojtek
19-01-2015, 16:39,
#3
RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu
(07-10-2014, 19:10)stratocumulus napisał(a): Witam,
Nadal próbuje. Mam w qgis wczytane po trasie osi rzeki co około 200 m linie (w przekrojach) poziomu wody (wartość Z to wysokość lustra wody) - plik shp. Mam również zaimportowany plik numerycznego modelu terenu w postaci xyz. Próbuje narzędziami dla wektorów - geoprocesing odciąć od NMT linię lustra wody. Niestety nie wychodzi. W efekcie chciałbym uzyskać linię, która będzie przecięciem się lustra wody z NMT. Będę wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam,
Wojtek
19-01-2015, 18:40,
#4
RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu
No nie wychodzi, bo narzędzia wektorowe geoprocesingu są do operacji na wektorach a nie na rastrach. Wyinterpoluj najpierw rzędne lustra wody i następnie odejmij rastry od siebie.
20-01-2015, 09:59,
#5
RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu
(19-01-2015, 18:40)martel napisał(a): Zrobiłem raster. Odejmuje w postaci takiego wyrażenia:
"M-34-63-C-b-4-4@1" - "woda_raster@1" Formaty wyjściowy geotiff.
I nie wychodzi. Powstaje pusta warstwa.
20-01-2015, 14:03,
#6
RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu
Za mało danych, żeby cokolwiek powiedzieć, nie widząc chociażby jak wyglądają dane. Możesz gdzieś wystawić fragment obu rastrów?
17-02-2016, 20:55,
#7
RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu
Witam. Morzy mi się raport podający długości obiektów liniowych przechodzących przez poszczególne działki wraz z wykazem działek. Z góry dzięki.
22-02-2016, 16:48,
#8
RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu
Hmmm, nowy temat?...


A odpowiadając na pytanie: funkcja Intersect/Iloczyn.
Przepuszczasz linie przez działki, potem w tabeli atrybutów dodajesz kolumnę z długością i obliczasz tę długość. Tabelę otwierasz w Calcu i tworzysz raport Smile


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Question Eksport do GeoTIFF dużego obszaru PowLine 8 17 399 27-02-2019, 20:45
Ostatni post: jerresso
  Legenda - ograniczenie pozycji (klas warstwy) do obszaru wydruku Michau 1 6 130 19-07-2018, 22:01
Ostatni post: jerresso
  Wyznaczenie środka linii składającej się z dwóch werteksów banan8 4 17 223 15-02-2016, 01:18
Ostatni post: borys

Skocz do: