Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(przedszkole) (długie) Etykiety, wielowierszowe, z pliku XLS
28-09-2014, 23:42,
#1
(przedszkole) (długie) Etykiety, wielowierszowe, z pliku XLS
Panie i Panowie,
Jako początkujący (powracający do gisu po wielu latach przerwy) proszę o pomoc w następujących kwestiach:
1. W celu ułatwienia zarządzania obiektami utworzyłem sobie warstwę - pliki SHP
Potrzebuję wyświetlić etykiety z zawartością pola "gatunek" przy czym do jednego poligonu może być przypisanych nawet pięć gatunków. Chciałbym aby te etykiety pojawiały się na poligonie jedna pod drugą. Zastosowałem najbardziej oczywiste rozwiązanie z dodawaniem kilkukrotnie tej samej warstwy oraz przesuwaniem etykiet każdej z warstw (coś jak w wątku http://forum.quantum-gis.pl/thread-1047....ht=ETYKIET ).
W związku z pkt 2 jest to dla mnie jednak bardzo kłopotliwe
Nie ma innej metody? Czytałem o etykietach wielowierszowych, może iść w tym kierunku?

2. Problem jest taki, że dane dot. gatunków zmieniają się dosyć często a dane trzymam w pliku xls. Może coś źle robię ale zamiana samego dbfa po zapisaniu projektu w qgisie nie powoduje zmiany etykiet, aby uwidocznić zmiany trzeba usunąć i dodać warstwę. W związku z tym, że gatunków o których mowa w pkt 1 jest 5 więc dodawanie 5 warstw i ustawianie 5 etykiet jest upierdliwe strasznie. I tu pytanie? nie da się opisów etykiet pobierać z innego pliku (xls, dbf txt ???)? Wymagane jest aby po zmianie wartości w pliku dane były aktualizowane bez konieczności usuwania/zmiany warstwy.
3. (przedszkole mode on). Jak napisałem w pkt 1 gatunków może być 5 a nawet więcej (przyjmijmy że pierwszych 5 jest dla mnie znaczących). Przygotowując dbfa do pliku shp eksportuję je do kolumn "gat 1" "gat 2" "gat 3" ... w wierszu - adresie każdego poligonu. Ale jest to dla mnie upierdliwe bo dane trzymam w pliku o strukturze:
adres 1 poligonu, gatunek 1
adres 1 poligonu, gatunek 2
adres 1 poligonu, gatunek 3
adres 2 poligonu, gatunek 1
itp
Utworzyłem sobie narzędzia do eksportu do dbfa ale coś mi się z zamierzchłych czasów przypomina, że robię coś kompletnie nie tak.
Poza tym, przy strukturze którą stworzyłem jest problem z wyszukiwaniem gatunków bo nie wiem, w którym polu dany gatunek został wpisany ("gat 1", "gat 2" czy "gat 3")
Sorki za takie przedszkole ale gisem zajmowałem się w czasach tak odległych, że nie pamiętają tego najstarsi indianie (a i mi w głowie niewiele zostało) oprogramowanie na którym pracowałem było kompletnie inne i dla mnie obecnie niedostępne a to co sobie stworzyłem ma mi ułatwić pracę (jeden z jej aspektów) a tu jak po grudzie Sad.
Kiedyś wydawał mi się ten cały gis łatwiejszy, ale ja tak mam, że jak wskoczę na nie ten tor myślowy to dopóki mnie ktoś nie wytrąci to brnę i brnę.
Pomożecie?
(btw witam, to mój pierwszy post na forum)
01-10-2014, 13:43,
#2
RE: (przedszkole) (długie) Etykiety, wielowierszowe, z pliku XLS
1. Wszystko widać na zrzucie.
   

2. Nie wiem czy o to chodzi, ale może zamiast dodawać usuwać i dodawać warstwy po prostu zamknij i otwórz projekt w QGISie. Oczywiście możesz dodać pliki bez geometrii np. dbf, ods, txt, xls, (tak jak byś dodawał warstwę wektorową). Żeby wyświetlić etykiety musisz najpierw połączyć takie dane z danymi przestrzennymi (w obu tabelach musisz mieć kolumny ze zbieżnymi danymi, co pozwoli na ich połączenie). Zrzuty pomogą.
   
   

3. Możesz wpisywać gatunki w jednej kolumnie i oddzielać je jakimś znakiem/znakami (zawsze tak samo, może to być po prostu przecinek i spacja (", ").
   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  etykiety wielowierszowe kolorowe diunida 9 5 299 15-02-2022, 15:01
Ostatni post: diunida
  QGIS 3.12.1 Długie wczytywanie okna właściwości warstw Karolek 4 5 803 07-06-2020, 18:48
Ostatni post: Karolek
  etykiety wielowierszowe 1.8 [wiki] 8 34 113 19-04-2016, 08:54
Ostatni post: tomalos
  xls do shp maciejka 1 9 234 04-07-2014, 12:33
Ostatni post: sebaq
Question Composer - wielowierszowe etykiety symboli Michau 1 9 926 26-05-2014, 22:08
Ostatni post: borys
  xls to shp file tomekk 10 46 286 22-04-2010, 19:17
Ostatni post: p0cisk

Skocz do: