Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
07-10-2014, 17:44, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2014, 00:54 {2} przez wojzal2.)
#1
Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Witam
Mam zainstalowany program QGIS i otwartą w nim mapę województwa pomorskiego z nałożonymi punktami. Nie mogę znaleźć sposobu, jak nałożyć na mapę siatkę, której poszczególny bloki obejmują 1km2 i można je wypełnić różnymi kolorami (w zależności od zagęszczenia punktów nałożonych na mapę). Może można to jakoś zrobić za pomocą domyślnych funkcji, albo jest dostępna jakaś wtyczka to umożliwiająca.

Czy ktoś zna może rozwiązanie tego problemu. Z góry dziękuję Wink
08-10-2014, 10:03, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-10-2014, 10:15 {2} przez Binko.)
#2
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Hej,
generalnie taką siatkę należy utworzyć (Narzędzia Geoprocessingu > QGIS Geoalgorithms > Vector > Create Grid). Tam określasz szerokość oczka, rozmiar całej tworzonej siatki, środek tworzonej siatki oraz układ współrzędnych. I później taką siatkę można przyciąć do granic województwa, albo wybrać te, które nachodzą na dane województwo i przeliczyć statystyki Smile


-- EDIT --

Albo prościej: wybierz z menu "Wektor > Narzędzia badawcze > Siatka Wektorowa" i tam można ustawić po prostu siatkę dopasowaną do zasięgu wybranej warstwy (województwo). Trzeba tylko podać rozmiar oczka i tyle Smile
09-10-2014, 14:05,
#3
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Narzędzia do tworzenia siatki masz w menu Wektor->Narzędzia badawcze i tam jest siatka wektorowa. Jakbyś chciał inne kształty niż prostokąt/kwadrat to jest jeszcze wtyczka MMQGIS, gdzie oprócz prostokątów można tworzyć oczka pięciokątne i sześciokątne.
Jak już będziesz mieć siatkę to następnie musisz użyć narzędzia z menu Wektor->Narzędzia analizy i tam jest narzędzie do liczenia punktów w poligonie, jak już będziesz mieć ich liczbę w tabeli atrybutów, to tworzysz zwykły kartogram we właściwościach warstwy.
19-10-2014, 01:05,
#4
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Za pomocą narzędzia mmqgis udało mi się stworzyć siatkę, ale nie znalazłem opcji wypełniania pól kolorami.
Za pomocą Wektor > Narzędzia badawcze > Siatka Wektorowa udało mi się stworzyć kolejną siatkę z wypełnionymi jednolitym kolorem polami. Nie wiem jak zrobić, żeby poszczególne pola były wypełnione różnymi kolorami, zależnie od ilości punktów (albo automatycznie, w ostateczności ręcznie).
Poza tym nie wiem jak zrobić, żeby pola siatki miały po 1km2.
W załączniku dodałem zrzut ekranu pokazujący to co stworzyłem do tej pory.


Załączone pliki Miniatury
   
19-10-2014, 23:33,
#5
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Co do tego 1km2... Kwadraty muszą mieć długość boku równą 1 km Wink

Żeby wyróżnić kolorami kwadraty, które będą zróżnicowane wg liczby kropek musisz zastosować poradę @martel:
"Jak już będziesz mieć siatkę to następnie musisz użyć narzędzia z menu Wektor->Narzędzia analizy i tam jest narzędzie do liczenia punktów w poligonie, jak już będziesz mieć ich liczbę w tabeli atrybutów, to tworzysz zwykły kartogram we właściwościach warstwy."

A we właściwościach warstwy ustawiasz po prostu symbolizację (Styl).
20-10-2014, 14:08,
#6
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Byłbym wdzięczny za bardziej szczegółowy opis Wink
Za pomocą narzędzi badawczych stworzyłem siatkę wektorową, wybrałem siatka jako poligony i wtedy miałem jeden kolor na całą siatkę i nie wiem co dalej. W narzędziach analizy wziąłem "liczba punktów w poligonie" i nie wiem co wybrać w "wejściowa warstwa wektorowa (poligony)" (czy mapę, czy może stworzoną siatkę) i "wejściowa warstwa wektorowa (punkty)" (czy którąś z grup punktów track_points, mogę wybrać tylko jedną). Poza tym jak zrobić, żeby były zliczane punkty z poszczególnych pól siatki Huh
20-10-2014, 16:40,
#7
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Jak już wybierasz narzędzie 'liczba punktów w poligonie', to jako warstwa wejściowa (poligony) dajesz siatkę, bo to w jej oczkach chcesz mieć liczbę punktów, a jako warstwa punktowa dajesz warstwę z punktami, które chcesz zliczyć, no to chyba oczywiste. Program zwróci Ci nową warstwę w postaci siatki, gdzie w tabeli atrybutów będziesz mieć dodatkową kolumnę z liczbą punktów w każdym poligonie siatki. Następnie wchodzisz we właściwości tej nowej warstwy i przechodzisz na zakładkę styl, tam u góry zamiast pojedynczego symbolu wybierasz sobie wartość unikalną, wskazujesz kolumnę, w której jest liczba punktów i ustawiasz sobie paletę kolorów, przedziały itd.
21-10-2014, 13:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2014, 13:56 {2} przez wojzal2.)
#8
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
więc tak:
1. za pomocą wtyczki OpenLayers plugin dodałem mapę Google Physical
2. z dwóch plików gpx wgrałem dwa zestawy punktów track_points
3. za pomocą "narzędzia badawcze -> siatka wektorowa" stworzyłem siatkę (załącznik siatka.jpg)
4. za pomocą "narzędzia analizy -> liczba punktów w poligonie" stworzyłem kolejną siatkę z dodatkowa kolumną zliczającą, przy tej czynności wyskoczył komunikat "Uwaga: warstwy wejściowe mają różny układ współrzędnych. Może to powodować nieoczekiwane rezultaty." (załącznik liczba1)
5. w warstwie stworzonej w punkcie 4 na zakładce styl ustawiłem kolory, zależnie od wartości w polu zliczającym (załącznik kolory)
6. w kolumnie zliczającej stworzonej w punkcie 4. we wszystkich wierszach jest wartość 0 nie zależnie od tego czy znajdują się tam punkty (załącznik liczba2).

Tak się zastanawiam, dlaczego nie zlicza mi punktów, czy może wynikać to z różnych układów współrzędnych? Mapa, siatka wektorowa i siatka zliczająca mają układ EPSG:3857, z kolei punkty mają EPSG:4326, ale mimo różnego układu współrzędnych na mapie są wyświetlane w poprawnej lokalizacji. Jak zmieniam ich kodowanie to mi gdzieś znikają.

Drugim problemem jest, że przy wyborze w polu "wejściowa warstwa wektorowa (punkty)" mogę wybrać tylko jeden zestaw punktów, a wczytanie każdego pliku gpx generuje odrębny zestaw. Muszę mieć na jednej siatce oznaczoną kolorami ilość wszystkich punktów.


Załączone pliki Miniatury
               
22-10-2014, 08:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2014, 08:14 {2} przez wojzal2.)
#9
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Problem z różnymi układami współrzędnych udało mi się rozwiązać (zapisałem dany zestaw przez Zapisz jako, przy zapisie wybrałem odpowiedni układ współrzędnych, a następnie wczytałem stworzony plik), siatka zlicza i zmienia kolor kratki zależnie od ilości punktów w danej kratce.
Pozostał tylko taki problem, że przy wyborze w polu "wejściowa warstwa wektorowa (punkty)" mogę wybrać tylko jeden zestaw punktów, a wczytanie każdego pliku gpx generuje odrębny zestaw. Muszę mieć na jednej siatce uwzględnione wszystkie zestawy punktów (czy może warstwy, nie wiem jak się to nazywa Wink ).
24-10-2014, 13:08,
#10
RE: Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami.
Masz dwa wyjścia z tej sytuacji. Albo przed zliczaniem punktów połączyć warstwy punktowe w jedną, albo stworzyć kilka warstw wyjściowych siatki ze zliczonymi punktami z poszczególnych warstw i następnie do jednej z nich podpiąć kolumny z liczbą punktów z pozostałych, potem ewentualnie można sobie sumować liczbę punktów z poszczególnych kolumn za pomocą kalkulatora pól.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak pobrać mapę obrębu z działkami krok po kroku? filipczuk.d 1 843 05-06-2023, 14:35
Ostatni post: xmaziax
  Styl wypełnienia szraf Pikkaro 1 1 481 08-07-2022, 22:52
Ostatni post: jerresso
  Naniesienie pliku graficznego na mapę Karolek 2 3 846 16-05-2020, 19:57
Ostatni post: Karolek
  Zmiana CRS siatki na wydruku diopsyd66 2 3 812 23-04-2020, 11:03
Ostatni post: Konrad
  przeźroczystość warstwy a jej obrys Mazur 1 5 942 28-03-2018, 17:08
Ostatni post: cezar
  Jak zapisać mapę na dysku ? m33 4 12 703 20-01-2018, 15:58
Ostatni post: m33
  Wygenerowanie siatki poligonów z warstwy liniowej banan8 2 14 526 11-06-2015, 00:34
Ostatni post: Binko
  nałożenie mapy na nmt gospodarkaprzestrzenna 3 14 558 16-12-2014, 21:36
Ostatni post: martel
  Dodawanie symboli na mapę Natalia 6 24 926 17-10-2011, 21:00
Ostatni post: Natalia
  style wypełnienia w Qgis Agnieszka 2 17 834 13-08-2011, 14:32
Ostatni post: borys

Skocz do: