Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QGIS. Problem z CRS.
22-10-2014, 16:03,
#1
QGIS. Problem z CRS.
Witam,

Obecnie zacząłem bawić się w analizę danych w QGIS. Napotkałem jednakże problem, którego nie jestem w stanie sam przeskoczyć. Wdzięczny byłbym za pomoc.

Ściągnąłem sobie z OpenStreetMap mapy okolic Legionowa. Wydzieliłem z nich warstwę z punktami obrazującymi przystanki autobusów. Następnie zapisałem tą warstwę jako oddzielny plik w systemie odniesień przestrzennych EPSG 2180.

Teraz chciałbym stworzyć macierz odległości z odległością pomiędzy przystankami w metrach lub kilometrach. Tymczasem w pliku z tabelą mam wyniki w stopniach (tak przypuszczam, gdyż są to wielkości rzędu 0.00744037410081).

Co mam zrobić, żeby w wynikowym pliku csv odległości były w metrach. Czy ustawienie systemu odniesień przestrzennych warstwy na EPSG 2180 nie powinno tego zagwarantować? Próbowałem dodatkowo włączać i wyłączać opcje 'on the fly' CRS transformation, ale nic nie pomagało.

Co więcej miarka odległości w oknie mapy wskazuje mi odległości w cm?

Jeżeli jest to nie możliwe, to czy istnieje prosty wzór dzięki, któremu w excelu mógłbym przeliczyć te odległości na metry?

Jeżeli ktoś by potrzebował zerknąć okiem na dane, to wrzuciłem je na mojego dropboxa:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/1104...2180_2.zip

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
23-10-2014, 08:57,
#2
RE: QGIS. Problem z CRS.
Dane które umieściłeś są w układzie WGS84.
To że pliki referencji(*.prj , *.qpj) podają odwzorowanie CS1992, nie zmienia faktu że są w WGS84.
Ustawienie EPSG dla warstwy nie powoduje że zostanie ona automatycznie transformowana do podawanego, powoduje to tylko nieprawidłowości. Można tego dokonać poprzez ustawienie właściwości projektu ( transformacja na inny układ)

K.
23-10-2014, 10:34, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2014, 11:04 {2} przez korzenmichal.)
#3
RE: QGIS. Problem z CRS.
Dziękuje za odpowiedź.

Trochę się pogubiłem. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Project properities mam zakłądkę CRS i tam jest opcja Eanble 'on the fly' transformation. Jednak ona służy tylko do zmiany sposobu wyświetlania warstwy w oknie mapy, a nie jej właściwego przeprojektowania CRS.

Na podstawie:
http://docs.qgis.org/2.2/pl/docs/trainin...sform.html

byłem przekonany, że zapisując warstwę jako nową(save as) i wskazując wtedy CRS docelowy, QGIS dokona przeprojektowania.

Ewentualnie gdzie mogę szukać opcji przeprojektowania? Jak pisałem we właściwościach projektu tylko widzę opcje 'on the fly'.

Pozdrawiam,
MK

Teraz już mi się udało. Zapisując nową warstwę zawsze jest używany CRS wybrany we właściwościach projektu 'on the fly'. A zapisując warstwę wybrany przez nas CRS jest tylko etykietą przypisaną do projekcji a nie decyduje o właściwym przeprojektowaniu odwzorowania. Muszę przyznać, że jeżeli chodzi o logikę tego rozwiązania to dla mnie osobiście jest nieintuicyjne....

Dziękuje jeszcze raz za pomoc i pozdrawiam.
23-10-2014, 12:12, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2014, 12:15 {2} przez Kaczka.)
#4
RE: QGIS. Problem z CRS.
"Zapisując nową warstwę zawsze jest używany CRS wybrany we właściwościach projektu 'on the fly' " - to zależy jaka wersja jest wybrana w opcjach głównych (patrz obrazek qgis1)
   

"A zapisując warstwę wybrany przez nas CRS jest tylko etykietą przypisaną do projekcji a nie decyduje o właściwym przeprojektowaniu odwzorowania" - tutaj należy pamiętać żeby był przypisany właściwy układ odwzorowania bo inaczej powoduje to błędy. ( obrazek qgis22)

   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiana CRS siatki na wydruku diopsyd66 2 3 813 23-04-2020, 11:03
Ostatni post: Konrad
  CRS dla współrzędnych XYZ podanych jako ECEF - ładowanie warstwy z pliku CSV frankie 1 4 012 26-10-2019, 16:59
Ostatni post: jerresso

Skocz do: