Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zaplanowanie odśnieżania dróg w gminie w qgis.
29-10-2014, 16:03,
#1
zaplanowanie odśnieżania dróg w gminie w qgis.
Witajcie,
rzucam temat rzekę o zaplanowaniu kolejności odśnieżenia dróg w gminie.
Dane jakie posiadam to pkty adresowe wraz z informacją o liczbie mieszkańców oraz sieć dróg (bez danych o ich nazwie). Ponieważ nie znam natężenia ruchu dróg chciałabym wykonać analizę jedynie biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców przy danej drodze (z myślą, że im więcej mieszkańców tym więcej samochodów i tym priorytet odśnieżenia drogi wyższy).
Czy qgis daje jakieś możliwości do wykonania tego typu analiz (jakaś wtyczka?) Pierwsze co przede wszystkim muszę zrobić to pewnie nadać ręcznie nazwy ulic oraz "wklepać" do tabeli atrybutów liczbę mieszkańców przy kolejnych odcinkach dróg? A jak optymalnie wskazać ścieżkę poruszania się odśnieżarki (wiadomo, że przecież samochód nie będzie skakał po drogach od najbardziej do najmniej zamieszkałych tylko musi jeździć płynnie).
pozdrawiam i z góry dziękuję za jakieś pomysły.
30-10-2014, 13:20,
#2
RE: zaplanowanie odśnieżania dróg w gminie w qgis.
Mam taki pomysł:
ustaw bufor dróg na jakieś 10 m (tak, żeby obejmował punkty adresowe), ale bez opcji agregacji, żeby każda ulica była osobnym poligonem. Potem narzędziem do zliczania punktów w poligonie (Wektor > Narzędzia analizy > Liczba punktów w poligonie) można określić przy której ulicy jest najwięcej domów.
Może pojawić się problem dublowania punktów na skrzyżowaniach, ale można ewentualnie te bufory tak obrobić, żeby na siebie nie nachodziły Smile
30-10-2014, 15:57, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2014, 15:59 {2} przez kabanoska.)
#3
RE: zaplanowanie odśnieżania dróg w gminie w qgis.
Dzięki Binko, ale myślę, że zbyt wiele danych niestety bym utraciła. Niektóre domy znajdują się głęboko od drogi i potrzebne jest tu jednak podejście indywidualne. Czasem przy drodze może być bardzo mało budynków ale w tym bloki mieszkalne, gdzie od razu liczba mieszkańców drastycznie wzrasta. Z tym jednak wcześniej czy później można się uporać, gorzej jednak, bo nie mam pomysłu jak ugryźć określenie kolejności poruszania się odśnieżarek po drogach, żeby w miarę płynnie poruszała sie po terenie a jednak jako priorytetowe miała te najczęściej uczęszczane przez samochody. Czy w ogóle qgis posiada narzędzia do tego typu analiz?
30-10-2014, 23:55,
#4
RE: zaplanowanie odśnieżania dróg w gminie w qgis.
Witaj kabanoska.

Przedstawiłaś bardzo ciekawy i jednocześnie praktyczny problem do rozwiązania - problem komiwojażera z teorii grafów [1]. Zadanie świetnie nadaje się dla studentów z kół naukowych Smile
Zadanie podzieliłbym na dwie części.

1. Przygotowanie danych.
Nie będzie takie proste, bo musicie do każdego odcinka drogi przypisać odpowiednią wagę. Może to być tylko liczba mieszkańców, ale można też uwzględnić inne czynniki.

2. Rozwiązanie problemu.

2a. Przy niewielkiej liczbie dróg można próbować rozwiązać to "siłowo", testując wszystkie kolejne kombinacje. Ale podejrzewam, że dróg jest na taką metodę za dużo.

2b. Można spróbować rozwiązać to metodą "wujka Zenka".
Pługopiaskarka wyjeżdża z bazy i na każdym skrzyżowaniu wybiera drogę o większej wadze, przez którą jeszcze nie jechała. Niestety na końcu zostaną prawdopodobnie drogi z małymi wagami porozrzucane po mapie. Poza tym po niektórych drogach będziemy jeździć po kilka razy.

2c. Poszukać algorytmu dostosowanego do tego problemu i zakodować go.
Nie słyszałem o takiej gotowej wtyczce do QGIS, więc raczej nie ucieknie się od napisania jakiegoś skryptu. Jest wtyczka 'optymalna droga', ale w niej zadaje się tylko dwa punkty na grafie.

Zacząłbym od metody wujka Zenka. Jeśli dobrze zwizualizujesz trasę pojazdu, będzie ją można ręcznie poprawić w momentach gdzie ludzki zdrowy rozsądek lepiej działa niż algorytmy. Czyli taka kombinowana metoda kolejnych przybliżeń. Oczywiście dobrze byłoby zliczać jaką sumaryczną odległość przejedzie pojazd dla każdej z wersji.


[1] http://www.mini.pw.edu.pl/MiNIwyklady/gr...komiw.html
31-10-2014, 12:46, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-10-2014, 13:37 {2} przez kabanoska.)
#5
RE: zaplanowanie odśnieżania dróg w gminie w qgis.
Dróg w gminie ok 150 km, sieć dróg poszatkowana na prawie 1000 fragmentów. Napisałam wcześniej, że chcę wziąć pod uwagę tylko liczbę mieszkańców przy drogach, żeby mieć punkt zaczepienia, ale oczywiście trzeba wziąć pod uwagę drogi o znaczeniu strategicznym (np. drogi dojazdowe do szkół) oraz przelotowe, łączące większe miejscowości. Zmartwiliście mnie, że nie znajdę żadnej ciekawej wtyczki, która chociaż częściowo pomoże rozwiązać problem.

Jak najszybciej uzyskać sumę liczby mieszkańców klikając na kilka dróg na mapie? Ja robię to chyba bardzo okrężną drogą (Wektor->narzędzia analizy->podstawowe statystyki lub przy pomocy zainstalowanej wtyczki statist) za każdym razem klikać taką długą ścieżkę to można się zamordowaćSmile
05-11-2014, 00:02,
#6
RE: zaplanowanie odśnieżania dróg w gminie w qgis.
Tak jak pisał Robert, podstawą jest przygotowanie danych wejściowych. Ciężko to będzie zrobić zupełnym automatem. Możesz podzielić teren pokryty drogami na poligony zasięgów dla poszczególnych odcinków dróg w oparciu o ekwidystanty, następnie dla tych poligonów zliczyć punkty i ich liczbę przypisać ponownie do odcinków dróg, będzie to jakaś kategoria wagowa, możesz też dodawać inne, jak chociażby klasa drogi. Co do samych poligonów zasięgu, to prawdopodobnie będzie konieczna ich częściowa manualna korekcja, gdyż nie zawsze jest tak, że jakieś gospodarstwo domowe położone bliżej drogi X niż Y będzie obsługiwane właśnie przez drogę X a nie Y.
Co do samego wyznaczania tras mając już dane wejściowe, to generalnie trzeba poszukać rozwiązań dla problemu marszrutyzacji (rozwinięcie problemu komiwojażera). Jest tego trochę w anglojęzycznych materiałach pod hasłem "vehicle routing problem".
Tu masz ogólne informacje:
http://neo.lcc.uma.es/vrp/vehicle-routing-problem/
Tu masz chociażby praktyczną realizację w ArcGIS:
http://resources.arcgis.com/en/help/main...004v000000
i wideo:
http://video.arcgis.com/watch/686/vehicl...e-delivery
Jest też jakaś wtyczka do GISa, ale nie wiem dokładnie jak z jej funkcjonalnością:
http://planet.qgis.org/planet/tag/routing/

To na tyle, co mi tak na szybko przychodzi do głowy, ale pytaj jakby co Smile


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Łączenie dróg Jednooki 2 11 744 12-06-2014, 13:13
Ostatni post: Jednooki

Skocz do: