Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znaki umowne
03-11-2014, 11:34,
#1
Znaki umowne
Witam,

W jaki sposób obsłużyć w QGIS znaki umowne?
Jak je dodać i wyświetlać w miejscu punktu zdefiniowany wektorowy znak umowny ?

Pozdrawiam
Michal
05-11-2014, 00:16,
#2
RE: Znaki umowne
Co masz na myśli "znaki umowne"? Chodzi Ci o jakieś własne grafiki wektorowe? W opcjach stylu warstwy wybierasz sobie znacznik SVG, podajesz ścieżkę dostępu do własnych symboli bądź wgrywasz je w standardowe miejsce QGISa dla SVG i wybierasz konkretnie jaki chcesz.
05-11-2014, 08:51,
#3
RE: Znaki umowne
Dzięki za odpowiedź.

Znaki umowne są stosowane na mapie zasadniczej w celu zobrazowania np. drzew, słupów, bram wjazdowych, elementów uzbrojenia itd. Ogólnie występują one w instrukcji K1 oraz w nowszych instrukcjach BDOT i GESUT.

Chodzi o to, aby w danym punkcie umieścić zdefiniowany obrazek wektorowy.

Ponadto znaki te są różnie definiowane w zależności od skali mapy. Np inaczej wyglądają w skali 1:500 a inaczej w 1:1000 i innych. Ale to można próbować rozwiązać poprzez warstwy.

Pozdrawiam
Michał
05-11-2014, 11:08,
#4
RE: Znaki umowne
No to tak jak pisałem, znaki musisz mieć w SVG, w opcjach stylu warstwy punktowej wybierasz znacznik SVG, podajesz ścieżkę dostępu do swoich plików i wybierasz konkretny symbol. Wielkość możesz dobierać zarówno w mm jak i jednostkach mapy. Co więcej, jak chciałbyś mieć różne symbole tego samego punktu zależne od skali, to nie trzeba nic kombinować z duplikowaniem warstw, w opcjach stylu zamiast pojedynczego symbolu wybierasz symbolikę opartą na regułach i wtedy możesz sobie definiować zakres skal, dla których określony symbol będzie obowiązywać, jak zmienisz skalę, to znacznik automatycznie zmieni ci się na inny przypisany do danej skali.
05-11-2014, 11:20,
#5
RE: Znaki umowne
Jeszcze raz dzięki.

Widzę, że da się to zrobić.

Mam jeszcze jedno pytanie. Załóżmy, że chcę jako symbol użyć prostokąta z okręgiem w środku o wymiarach 4x6 mm.
Co i jak powinienem zrobić aby zdefiniować taki symbol i dodać go do symboli QGIS?

Pozdrawiam
Michał
05-11-2014, 12:08,
#6
RE: Znaki umowne
Prostokątów zdaje się nie ma w standardowych znacznikach QGIS.
Możesz użyć chociażby darmowego Inkscape bądź innego programu do grafiki wektorowej, narysować symbol o takich wymiarach i zapisać go jako SVG a następnie dodać go jak to było opisywane wyżej. Albo poszukać gotowych symboli SVG w necie, jest tego trochę Smile
05-11-2014, 12:36,
#7
RE: Znaki umowne
Dzięki,

W międzyczasie trochę pobawiłem się InkScape i utworzyłem jakiś znaczek.
Następnie wgrałem go do katalogu "Moje" w
c:\Program Files\QGIS Valmiera\apps\qgis\svg\
Od tego momentu ten symbol pojawia się do wyboru.

Pozostaje jeszcze jedna sprawa. Mianowicie kąt obrotu znaku. Ogólnie znaki mają charakter kierunkowy określany kątem obrotu. Czy można to obsłużyć w QGIS ? Obecnie korzystam z wersji 2.2.

Pozdrawiam
Michał
05-11-2014, 13:30,
#8
RE: Znaki umowne
Kąt obrotu można ustawić, przy definiowaniu wielkości symbolu zaraz poniżej masz ustawienia kąta. Wtedy zmienia się globalnie dla wszystkich. Jakbyś chciał aby ten kąt był inny dla każdego symbolu, to w bazie atrybutów musisz mieć kolumnę z wartością kąta obrotu dla każdego obiektu, a następnie w zakładce stylu wybrać 'właściwości oparte na danych' i tam można wskazać kolumnę z wartością kąta obrotu.
05-11-2014, 13:41,
#9
RE: Znaki umowne
Dzięki,

O to właśnie mi chodziło Smile

Pozdrawiam
Michał


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Znikające znaki "/" i "" w "nazwie pliku" sebaq 4 18 424 05-11-2012, 12:59
Ostatni post: sebaq
  symbole i znaki topograficzne - gdzie znaleźć? banan8 14 68 559 30-10-2011, 19:19
Ostatni post: koberek
  polskie znaki w ścieżce pliku Konrad 4 21 366 20-02-2011, 21:07
Ostatni post: Rayo
  Polskie znaki a Postgis Rayo 6 28 115 09-11-2010, 12:57
Ostatni post: tomplamka

Skocz do: