Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problem z WMS-em
12-06-2015, 10:21,
#1
problem z WMS-em
Mam problem z wczytaniem WMS do QGis Postaram się go opisać jak najprościej.
Bawię się Quantum od jakiegoś czasu i jeszcze nie jestem wymiataczem, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju. Kiedyś wczytanie WMS z ewidencją gruntów i budynków (http://geoportal.jeleniagora.pl/wms) nie stanowiło żadnego problemu, wklejałam link i działało. Teraz mam taką sytuację, że robię wszystko identycznie: dodaj wms, połącz, wybieram warstwę, np. „działki”, klikam dodaj i owszem w oknie warstw pojawia się warstwa „działki”, ale niestety nie widzę jej na mapie! Ustawiam odpowiedni układ współrzędnych i nic. W projekcie mam już oczywiście jakieś swoje warstwy i chciałabym na to nałożyć przykładowe „działki”. Gdy dam opcję „pokaż całość” przy włączonych wszystkich warstwach swoich i tej pustej „działki” to oddala mi gdzieś daleko moje warstwy i na ekranie widzę je jako jeden punkcik w rogu pola mapy, co oznacza, że jednak gdzieś coś jest. Gdy wyłączę „działki” i dam pokaż całość, pokazuje normalnie w całym oknie moje warstwy. Przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić tego wms i wrzuciłam go na mapę w geoexplorerze (http://suite.opengeo.org/geoexplorer/composer/) i wszystko jest ok., są granice i numery działek oraz budynki. W Quantum tego nie widzę. Nie mam pojęcia co robię źle, może ktoś ma jakiś pomysł? Taką samą sytuację mam na kompie w domu i w pracy. I jeszcze jedno, wms z ortofotomapą pobieram bez problemu i wszystko działa, podobnie jakieś inne mapy np. hydrograficzna. Próbowałam też wczytać dane katastralne z geoportalu ogólnopolskiego i jest identyczna sytuacja jak z jeleniogórskim. Próbowałam też QGis 2.8. – bezskutecznie. Proszę o pomoc, bo zaczynam wątpić w swoje umiejętności i w Quantuma Tongue
13-06-2015, 10:37,
#2
RE: problem z WMS-em
Witam,

Podłączę się do postu. Mam również problem z WMS-em pod QGIS 2.8 oraz QGIS 2.6. Wczytana warstwa WMS, np. Mapa Topograficzna Polski, niezależnie od skali, jest widoczna tylko przy pełnym widoku. Z chwilą gdy próbuję zwiększyć skalę, a więc przybliżyć obraz, mapa znika - jest niewidoczna. Problem występuje jedynie, gdy wczytaną warstwę próbuję wyświetlić w układzie PL-1992; z WGS84 nie ma żadnego kłopotu, chociaż ten układ jest wyjątkowo uciążliwy i nie nadaje się zupełnie do zobrazowań wielkoskalowych choćby z powodu znacznego rozciągnięcia wzdłuż równoleżnika. W poprzednich wersjach QGIS podobny problem nie występował. Czy znana jest może przyczyna, albo inni użytkownicy mają podobne kłopoty?


Skocz do: