Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praca z sekcjami map zasadniczych (raster)
25-06-2015, 16:57,
#1
Praca z sekcjami map zasadniczych (raster)
Witam,

Jestem początkujący w QGIS, ale chętny do nauki i próbuję sam większość rzeczy rozwiązać, ale prosiłbym o naprowadzenie na właściwą ścieżkę.

Otóż chciałbym na początek, dla usprawnienia pracy w firmie z sekcjami map zasadniczych, wgrać je jakoś do QGIS, skalibrować niedoskonałości (występujące czasem nierówne odległości między "krzyżami" na mapie), pozbyć się niepotrzebnej zawartości arkusza poza mapą (przyciąć). Tak przygotowany zestaw służyłby do przeglądania mapy, jak również do wykonywania wydruków wybranych fragmentów. Mapy są w postaci zwykłych rastrowych skanów TIFF, bez współrzędnych.

Po wstępnym rozpoznaniu tematu wydaje mi się, że musiałbym dodać warstwę rastrową i wgrać wszystkie mapy (rozumiem, że każdy plik to osobna warstwa rastrowa - bo tak się pojawiają na liście warstw?), następnie użyć narzędzia georeferencer dla każdego skanu do zniwelowania wyżej opisanych niedokładności między krzyżami. I od razu wtedy każdy skan byłby - mam nadzieję - poprawnie osadzony w przestrzeni, bo do georeferencera muszę podawać współrzędne. Następnie obcięcie mapy jakimś narzędziem z programu. Po przeprowadzeniu takich operacji na wszystkich skanach z osobna, miałbym te kilkadziesiąt arkuszy "sklejonych", pozbawionych śmieci, czyli samą treść mapy. Czytałem, że wtedy warto stworzyć "piramidy", żeby szybciej nawigować po mapie, jak rozumiem byłaby to końcowa czynność.

Rastry mają postać, jak ten tutaj:
http://1drv.ms/1e5sROt
Nie wiem za bardzo, jaki przyjąć układ współrzędnych, bo na tej mapie nie ma opisanego, a QGIS "na dzień dobry" o to pyta. Nie jestem też pewny jak wpisywać współrzędne, bo jak się zdążyłem zorientować współrzędne z tej mapy są w postaci skróconej - np. lewy narożnik (82400, 42250) - to chyba nie są pełne współrzędne.

Później, kiedyś, chciałbym, aby taki zbiór map można udostępniać w firmie w sieci LAN (np. dostęp przez przeglądarkę - chyba, że jest jakiś inny preferowany dla osób, które miałyby tylko mapę odczytać i wydrukować), ale to już pewnie całkiem inny temat, tylko nie wiem czy na tym etapie ten zamiar nie powoduje zmiany metodyki postępowania, żeby uniknąć jakiejś dodatkowej pracy w przyszłości.

Jeśli mój tok myślenia odnośnie postępowania jest błędny albo macie jakieś inne propozycje/kroki postępowania to będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Tomasz
29-06-2015, 13:16, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-06-2015, 13:34 {2} przez pelekPL.)
#2
RE: Praca z sekcjami map zasadniczych (raster)
Witaj,
skoro nie wiesz jaki to układ to zakładam że nie jesteś geodetą ale nie ważne... Układ 65 strefa 4 kod EPSG: 2174.
Nadaj całemu projektowi ten układ. Krzyże do kalibracji możesz dodać na dwa sposoby albo w opcjach: widok/dekoracje/siatka (jest to tylko do podglądu) lub: wektor/narzędzia badawcze/ siatka wektorowa. Ustal taką szerokość pomiędzy krzyżami jaka jest na mapie.
Jak już skalibrujesz te wszystkie rastry (to będzie pracochłonne) to możesz stworzyć(połączyć) wirtualny raster: Raster/Różne/Twórz wirtualny raster.
Najlepiej by było jak byś każdy plik rastrowy nazwał godłem mapy i wtedy można utworzyć indeks kafli czyli będziesz miał mapkę z położeniem każdego rastra: Raster/Różne/Indeks kafli.

Co do wyświetlania i drukowania to może by to zrobić tak:
1. u każdego na komputerze instalujesz QGis'a,
2. tworzysz to wszystko co powyżej i zapisujesz projekt, trzymasz to na dysku który udostępniasz w sieci
3. wydaje mi się że każdy będzie mógł to otworzyć tylko nie wiem jak by to było z przetwarzaniem w momencie kiedy 2 osoby będą miały otwarte to samo

Twój tok myślenia mi się podoba jak na początkującego użytkownika Qgis'a. Jeśli coś niejasno napisałem to napisz, postaram się to bardziej sprecyzować.
PS: krzyże są co 50m (http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?local...ID=1951800)
29-06-2015, 23:33,
#3
RE: Praca z sekcjami map zasadniczych (raster)
Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie nie jestem geodetą, w sieci próbowałem szukać czegoś o układach współrzędnych map zasadniczych i po sposobie numeracji sekcji wychodziło mi, że prawdopodobnie to ten 1965, dalej jeszcze czytałem o tym podziale na strefy i że to strefa 4 - dobrze mieć potwierdzenie.

Na początek zajmę się kalibracją. Zastanawiam się jeszcze czy na tym początkowym etapie należy jakoś skalować te rastry po załadowaniu, bo np. uzyskuję nieprawidłowe wyniki pomiarów odległości, ale podejrzewam, że później da się to ustawić i że teraz nie ma to znaczenia.

Odnośnie kalibracji - czy na pewno nie powinienem użyć Raster/Georeferencer? Bo wszędzie, gdzie czytałem coś o kalibracji to odsyłali do tego narzędzia. Tylko że ono wydaje mi się dosyć "toporne", bo trzeba wpisywać ręcznie współrzędne wszystkich punktów referencyjnych - czyli dla każdego rastra musiałbym wyliczyć współrzędne wszystkich krzyży, bo na mapie nie są wprost podane. Proste, ale czasochłonne. Kiedyś, jak miałem okazję przez chwilę pracować z AutoCAD Raster Design to tam było takie narzędzie, które idealnie nadawało się do kalibracji: dla danego rastra generowało się siatkę według zadanych parametrów, a następnie wskazywało gdzie na mapie leżą poszczególne krzyże, a następnie algorytm korygował ewentualne zniekształcenia rastra i jeszcze przy tym obcinał zbędną zawartość. Takiego narzędzia w QGIS nie widzę.

Patrzyłem na przywołane przez Ciebie narzędzia widok/dekoracje/siatka i wektor/narzędzia badawcze/ siatka wektorowa - z tym że one chyba nie dokonują przekształceń i korekt w rastrze? Bardziej mi wyglądają na coś pomocniczego do nałożenia na mapę i nie za bardzo widzę, jak za ich pomocą dokonać modyfikacji (kalibracji) rastra.
30-06-2015, 07:21, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2015, 10:16 {2} przez pelekPL.)
#4
RE: Praca z sekcjami map zasadniczych (raster)
Na początkowym etapie nic nie trzeba skalować. Przed kalibracją nie wrzucaj rastrów do projektu (odległości nie będą się zgadzać bo program nie ma pojęcia gdzie umieścić dany raster w przestrzeni) bo jak sam się domyśliłeś trzeba użyć narzędzia Raster/Georeferencer i tam dopiero dodajesz warstwy z mapą.
Nie musisz wyliczać współrzędnych krzyży do kalibracji gdyż podałem Ci sposoby jak je włączyć (widok/dekoracje/siatka - tylko podgląd) i na ich podstawie będziesz wiedział jaki wstawić. Można to robić z mapy lub jak sam zauważyłeś ręcznie. Przy ręcznym wpisywaniu masz większą dokładność.
Myślałem kiedyś że przy utworzeniu siatki krzyży drugim sposobem [wektor/narzędzia badawcze/ siatka wektorowa] zapisujemy jako np. plik shape i ustawieniu dociągania to przy kalibracji sam będzie się snapował ale jakoś to nie zadziałało a uważam że powinno, znacznie by to uprościło kalibrację.

Podsumowując siatka krzyży jak słusznie zauważyłeś służy tylko i wyłącznie do pomagania w kalibracji a samą kalibrację wykonujesz narzędziem Raster/Georeferencer

Co do samej kalibracji to nie wiem jaką chcesz dokładność osiągnąć ale spróbuj kalibrować 4 naroża mapy i ze 2 punkty na środku. Program ci pokaże co i jak musi poprzesuwać żeby równo wstawić mapę i jeśli nie będzie jakichś strasznych odchyłek to uważam że można zostawić. Po kalibracji zobaczysz czy wszystkie krzyże siedzą czy są poprzesuwane. Pliki z kalibracji zapisuj i w razie czego zawsze będziesz mógł je w przyszłości dokalibrować lub poprawić. Wszystko zależy od materiału na jakim są mapy. Jeśli kartki są w dobrym stanie to nie powinno być wielkich odchyłek ale jeśli zwilgotniały to mogły się pokręcić i wtedy będzie różnie.
Powodzenia

PS: do współrzędnej wschodniej dopisuj z przodu 36 (3682400) a do współrzędnej północnej dopisuj 57 (5742500)
30-06-2015, 11:53,
#5
RE: Praca z sekcjami map zasadniczych (raster)
(30-06-2015, 07:21)pelekPL napisał(a): Myślałem kiedyś że przy utworzeniu siatki krzyży drugim sposobem [wektor/narzędzia badawcze/ siatka wektorowa] zapisujemy jako np. plik shape i ustawieniu dociągania to przy kalibracji sam będzie się snapował ale jakoś to nie zadziałało a uważam że powinno, znacznie by to uprościło kalibrację.

a jednak zadziałało snapowanie i dzięki temu o wiele szybciej przeprowadza się kalibrację.
Trochę się pobawiłem Twoim rastrem i część Ci skalibrowałem dla przykładu. Pliki mogę wysłać na maila bo tutaj się nie chcą wrzucić.
30-06-2015, 22:02,
#6
RE: Praca z sekcjami map zasadniczych (raster)
Dzięki za pomoc, popracuję zgodnie ze wskazówkami, a w razie problemów się odezwę. Chętnie też spojrzę na to, co wyszło Ci z tego rastra - wysyłam adres na PW.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pliki *.map (Geo-map) corvidae 1 6 363 28-10-2018, 20:17
Ostatni post: ktos2018
  Różne skale wydruku z map OSM Open Street Map Loozak 2 9 812 18-07-2016, 15:14
Ostatni post: Loozak
  Uzupełnianie geometrii oraz praca sieciowa. fcs 2 8 116 05-07-2016, 17:14
Ostatni post: fcs
  OSM DMS (dane open street map, praca z dms) megakozak 4 12 106 17-02-2016, 13:17
Ostatni post: megakozak
  Praca dyplomowa - analizy przestrzenne w QGIS robert 0 9 789 10-12-2013, 19:23
Ostatni post: robert
  praca z google satelite Grimma 7 22 087 28-07-2012, 19:14
Ostatni post: Grimma
  QGIS: praca z postgis rafal 0 7 711 01-07-2010, 21:11
Ostatni post: rafal

Skocz do: