Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przetwarzanie wsadowe rastrów
30-08-2015, 23:00,
#1
Przetwarzanie wsadowe rastrów
Witam !

To mój pierwszy wpis na forum, więc witam wszystkich serdecznie i pozdrawiam.
Szukałem rozwiązania mojego problemu w dotychczasowych postach ale nie znalazłem. Może ktoś coś podpowie: mam rastry 1-bitowe, .TIF, pliki georeferencji osobno - kilkaset sztuk. Chciałbym połączyć je (każdy z osobna) w jeden plik .TIFF z georeferencjami też zapisanymi w pliku. Docelowo chciałbym je połączyć w jeden wspólny plik .TIFF i zapisać jako (na przykład) geospatial pdf, żeby móc na smartfonie przeglądać całą mapę zasadniczą, z odniesieniem do aktualnej lokalizacji (GPS w smartfonie). Pojedyńcze pliki.tif przerabiam na .TIFF korzystając z polecenia z górnego menu Raster > konwersja > konwertuj raster - wpisuję w linii na dole:
gdal_translator -a_srs EPSG:2176 -co NBITS=1 -co COMPRESS=CCITTFAX4 -of GTiff C:/katalog/1.tif C:/katalog_inny/1.tiff
Mam info : no output file created, ale plik się tworzy dobry.
Pytanie brzmi jak to zrobić wsadowo - dla wszystkich kilkuset plików ?
02-09-2015, 10:58,
#2
RE: Przetwarzanie wsadowe rastrów
Znaczy masz skalibrowane rastry z georeferencją w plikach .tfw i chciałbyś zrobić z tego jeden plik z georeferencją zapisaną w nagłówku tifa?
Nie wiem po co przetwarzasz .tif na .tiff, przecież to jest to samo. Użyj po prostu narzędzia 'Złącz rastry' z menu Raster->Różne
Żeby wpisać współrzędne wpasowania z pliku .tfw do nagłówka tifa możesz użyć np. programu GTT, aby dodatkowo przypisać plikom odwzorowanie to następnie skorzystaj z narzędzia 'Przypisz odwzorowanie' już w QGISie, jak już to będziesz mieć gotowe, to wspomniane wyżej narzędzie 'Złącz rastry'.
Jeżeli celem tego ma być mapa na smartfona, to z jakiej aplikacji masz zamiar korzystać do przeglądania map? Jak coś pokroju Orux czy Androzic, to nie rób pdfa, tylko zostaw geotifa i przekonwertuj go za pomocą MOBAC na kafelki czytane w ww. programach.
03-09-2015, 21:04, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-09-2015, 21:13 {2} przez Arek_Sworobowicz.)
#3
RE: Przetwarzanie wsadowe rastrów
Witam ponownie !

Dzięki za odpowiedź.
I tak: Rzeczywiście bez sensu jest na siłę wciskanie georeferencji do nagłówka tiff-a. Można to zostawić z plikami tfw z boku. Ale - Tify z plikami .tfw są oczywiście skręcone (obrócone).
VRT nie da się z tego tak prosto zrobić - mam błąd: Warning 6: gdalbuildvrt does not support rotated geo transforms.
Żeby je wyprostować (odkręcić) robię plik wsadowy w linii poleceń (OSGeo4W Shell) zmiana.bat - w środku jest 500 linii do przetworzenia każdego rastra: gdalwarp -overwrite -s_srs EPSG:2176 -t_srs EPSG:2176 -co NBITS=1 -co COMPRESS=CCITTFAX4 -of GTiff C:/katalog/1.tif C:/inny_kalalog/1.tif
Otrzymuję tify wyprostowane, które już mogę połączyć w Qgisie w jeden VRT.
I w tym miejscu jestem aktualnie. Jak wyeksportować VRT jako tif-a z georeferencjami ? Prawy przycisk myszy - Zapisz warstwę rastrową jako ... ? I co dalej jeśli chciałbym przeglądać tą mapę na smartfonie ? Zrobić kafle i wczytać do jakiego programu - ktoś ma doświadczenia ? Widziałem, że najszybciej działają geopdf-y w aplikacji PDF-maps dostępnej w Google Play na androida.


Skocz do: