Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znajdowanie odpowiedniej lokalizacji przy pomocy QGIS
24-05-2016, 14:43,
#1
Znajdowanie odpowiedniej lokalizacji przy pomocy QGIS
Witam
Na forum jestem nowa więc z góry przepraszam za ewentualne pomyłki. Z QGIS i ogólne z GIS-em mam niewiele wspólnego (nie moja branża), jednak dowiedziałam się że przy pomocy programy takiego jak QGIS możliwe jest wyznaczenie lokalizacji pod inwestycję. Nie wiem natomiast na ile jest to skomplikowane i czy taki laik jak ja poradziłby sobie z takim zadaniem. Czy mogłabym liczyć na jakieś sugestie, podpowiedzi od czego zacząć? Czy może ktoś polecić jakieś podręczniki lub inne materiały dzięki którym będę mogła od podstaw poznać ten program? A może ktoś z Was wie o jakimś kursie/szkoleniu dzięki któremu będę mogła nauczyć się wykonywać takie zadania.

Będę wdzięczna za każdą podpowiedź

Pozdrawiam
10-08-2016, 09:05,
#2
RE: Znajdowanie odpowiedniej lokalizacji przy pomocy QGIS
(24-05-2016, 14:43)Cheerryl napisał(a): wyznaczenie lokalizacji pod inwestycję

Sądzę, że Gis nie pasuje do Twojego celu: bym raczej stawiał na Google Earth, bez wahania.
11-08-2016, 23:06,
#3
RE: Znajdowanie odpowiedniej lokalizacji przy pomocy QGIS
Cheerryl napisał(a):możliwe jest wyznaczenie lokalizacji pod inwestycję.
@Cheerryl, wszystko sprowadza się do kryteriów, dostępnych danych. Są różne szkolenia GIS, jakieś samouczki na YouTube, itd. Chyba, że chcesz mapkę z naniesioną inwestycją, to Google Earth/Mapy Google mogą się nadać, jak najbardziej, tak jak Corel/Inkscape czy programy CADowskie.

Italiano napisał(a):Sądzę, że Gis nie pasuje do Twojego celu: bym raczej stawiał na Google Earth, bez wahania.
@Italiano, to zależy... Zasadniczo GIS pasuje Smile W Google Earth trudno będzie określić z automatu na przykład miejsce na równym terenie, 500 metrów od rzeki, w obrębie miasta powyżej 500000 mieszkańców i drogi szybkiego ruchu (przykład trochę uniwersytecki, hehe...). A w QGIS można takie coś zrobić, mając oczywiście dane.
12-08-2016, 08:55,
#4
RE: Znajdowanie odpowiedniej lokalizacji przy pomocy QGIS
(11-08-2016, 23:06)Binko napisał(a): mając oczywiście dane

No właśnie dlatego bym optował na Google Earth, bo zakładam, iż Cheryl nie posiada żadnych danych wejściowych.

Natomiast w GE ma prawie wszystko: baza obiektów handlowych, infrastruktura drogowa i kolejowa, rzeki.

Prawie, gdyż oczywiście GE nie ma warstw odnośnie planu zagospodarowania przestrzennego, a zwłaszcza brakuje informacji o tym...
12-08-2016, 23:04,
#5
RE: Znajdowanie odpowiedniej lokalizacji przy pomocy QGIS
Zgadzam się, jednak mi raczej chodziło o zautomatyzowanie procesu. W Google Earth można wyklikać sobie różne rzeczy, ale raczej będzie to praca ręczna i mozolna (zależy oczywiście, jak duży obszar ma być wzięty pod uwagę). W GISie można to po prostu zautomatyzować.

Znalazłem przypadkiem zestaw narzędzi bazujący na mapach Googla: https://www.freemaptools.com/

Na podstawie, i dodatkowe info:
http://urbnews.pl/analizy-przestrzenne-d...dego-cz-2/
http://urbnews.pl/analizy-przestrzenne-kazdego/


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wyszukiwanie lokalizacji działki quardme 1 8 302 24-01-2017, 15:51
Ostatni post: kamilwydra
  SAGA GIS pomocy karinka20_ 0 7 812 16-12-2013, 18:00
Ostatni post: karinka20_

Skocz do: