Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Hatches" jak w ArcGis
17-06-2016, 10:05,
#1
"Hatches" jak w ArcGis
Czy w Qgis jest odpowiednik "hatches'ów" z ArcGis ?

Oznaczam długości linii w km i w miarę zmniejszania skali, dynamicznie zmienia mi się szczegółowość oznaczeń długości pokazując poszczególne hektometry.

   
   
   

Mógłbym to rozwiązać tworząc warstwy z poszczególnymi stopniami szczegółowości i pokazywać/ukrywać ale ... może jest qgisowa wersja hatchesów?
17-06-2016, 10:35,
#2
RE: "Hatches" jak w ArcGis
Symbolizacja wg reguł. Można ustawić dla danej warstwy schemat, że dla takiej a takiej skali będą wyświetlały się takie a takie wartości. I takich reguł można wpisać wiele, dla wielu skal np.
18-06-2016, 07:01,
#3
RE: "Hatches" jak w ArcGis
Ale rozumiem, że jak symbolizacja, to muszę mieć warstwę punktową z tymi "zdarzeniami", które wyświetlam tylko w zależności od skali.
Tego chciałbym uniknąć (jeśli się da Wink ), bo po modyfikacji przebiegu linii zmieni mi się jej długość i musiałbym "zrzutować" raz jeszcze na nią zdarzenia punktowe będące "oznaczeniami odległości".
19-06-2016, 00:04,
#4
RE: "Hatches" jak w ArcGis
Tak, to by musiała być warstwa punktowa z metrażem.

Hm.. można ustawić symbol kropki co ileś metrów na linii, ale nie będzie etykiet Sad

Wygodniej byłoby z automatu mieć podgląd, ale chyba wychodzi na to, że trzeba po poprawce linii robić nową warstwę punktową z danym interwałem. Ale jak już raz ustawisz symbolizację, to potem tylko wyciągasz punkty i warstwa się aktualizuje... Smile


Może Pythonem dałoby się to zrobić sprytniej.. Albo jakąś funkcją...
20-06-2016, 09:09,
#5
RE: "Hatches" jak w ArcGis
Geoprocesing -> Narzędzia
grupa : Geoalgorytmy QGIS
podgrupa: Narzędzia geometrii wektorowej
narzędzie: Create points along lines

Rozwiązanie prawie dobre .. tylko gdyby brał wartość odległości z początku i końca linii ...
szukam dalej Wink
20-06-2016, 12:57,
#6
RE: "Hatches" jak w ArcGis
Raczej polecam wtyczkę QChainage. Można określić wiele parametrów - punkty początkowe, końcowe, przesunięcie startu czy nawet automatyczne wyświetlanie etykiet Smile
21-06-2016, 07:28,
#7
RE: "Hatches" jak w ArcGis
Dzięki, będę walczyć.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  problem z edycją shp z qgis w arcgis wojsa 1 10 172 31-08-2012, 08:43
Ostatni post: wojsa

Skocz do: