Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbole - szyb górniczy
21-09-2016, 01:38,
#1
Symbole - szyb górniczy
Cześć!
Mam problem z symbolami. Potrzebuję wykonać podobny symbol, jak na załączonym screenie. Problem w tym, że dana warstwa nie zawsze będzie miała okrągłe obiekty. Czasem będą one elipsowate, czasem prostokątne (symbol szybu górniczego - szyby w tym projekcie mają różny kształt i rozmiar).
Próbowałem wykorzystać do tego wypełnienie rastrem, ale wtedy mam problem z rozmiarem rastra/obrazu.
Jak tu ugryźć taki temat? Od razu zaznaczę, że ważny też będzie dla mnie później odpowiedni obrót tego biało-czarnego wypełnienia Smile

Z góry dzięki za pomoc!


Załączone pliki Miniatury
   
21-09-2016, 11:47,
#2
RE: Symbole - szyb górniczy
Możesz takie symbole zrobić stosując warstwy symboli - wśród podstawowych kształtów są okręgi, elipsy (których proporcje można dopasować), jak i kwadraty a także połówki i ćwiartki tych kształtów. Wszystko można też obracać. Na zrzutach ekranu symbol szybu o kształcie okręgu i elipsy. Czy o takie coś chodziło?

   
   

(21-09-2016, 01:38)Legosss napisał(a): Cześć!
Mam problem z symbolami. Potrzebuję wykonać podobny symbol, jak na załączonym screenie. Problem w tym, że dana warstwa nie zawsze będzie miała okrągłe obiekty. Czasem będą one elipsowate, czasem prostokątne (symbol szybu górniczego - szyby w tym projekcie mają różny kształt i rozmiar).
Próbowałem wykorzystać do tego wypełnienie rastrem, ale wtedy mam problem z rozmiarem rastra/obrazu.
Jak tu ugryźć taki temat? Od razu zaznaczę, że ważny też będzie dla mnie później odpowiedni obrót tego biało-czarnego wypełnienia Smile

Z góry dzięki za pomoc!
21-09-2016, 17:36, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-09-2016, 18:08 {2} przez Legosss.)
#3
RE: Symbole - szyb górniczy
Hej, Alina!
W sumie to myślałem bardziej nad rozwiązaniem tej warstwy jako poligony ze względu na bardzo różnoraki kształt i rozmiar tych obiektów, ale w sumie to jak patrzę na rozwiązanie, które proponujesz to jest to dużo prostsze. Doda się kilka warunków, zmiennych i wszystko powinno być cacy Wink Gdyby się coś miało zmienić to pewnie tu coś jeszcze wrzucę Smile Wielkie dzięki za pomoc!

Powiedz mi jeszcze, proszę, z jakiej wersji Qgis korzystasz? Niestety nie mogę znaleźć u siebie takich połówek, mam Qgis 2.14.1. Nie znalazłem u siebie takich symboli, jak są u Ciebie. Może właśnie przez to nie wpadłem wcześniej na takie rozwiązanie...


Załączone pliki Miniatury
   
21-09-2016, 21:56,
#4
RE: Symbole - szyb górniczy
Korzystałam z QGISa 2.16
Pozdrawiam!

(21-09-2016, 17:36)Legosss napisał(a): Hej, Alina!
W sumie to myślałem bardziej nad rozwiązaniem tej warstwy jako poligony ze względu na bardzo różnoraki kształt i rozmiar tych obiektów, ale w sumie to jak patrzę na rozwiązanie, które proponujesz to jest to dużo prostsze. Doda się kilka warunków, zmiennych i wszystko powinno być cacy Wink Gdyby się coś miało zmienić to pewnie tu coś jeszcze wrzucę Smile Wielkie dzięki za pomoc!

Powiedz mi jeszcze, proszę, z jakiej wersji Qgis korzystasz? Niestety nie mogę znaleźć u siebie takich połówek, mam Qgis 2.14.1. Nie znalazłem u siebie takich symboli, jak są u Ciebie. Może właśnie przez to nie wpadłem wcześniej na takie rozwiązanie...
22-09-2016, 02:15,
#5
RE: Symbole - szyb górniczy
Dzięki za pomoc! Aktualizacja zdecydowanie pomogła Smile Co prawda mam wciąż problem z symbolami w kształcie elips, ponieważ potrzebuję podziału na dwa pola, który to podział nie jest równy z półosiami, no ale póki nie wymyślę czegoś innego to musi mi wystarczyć.
Jeszcze raz stokrotne dzięki za pomoc! Smile
23-09-2016, 18:01,
#6
RE: Symbole - szyb górniczy
Przychodzą mi do głowy jeszcze dwa rozwiązania.

W przypadku kół (ale nie elips) nierówny podział można uzyskać stosująć Filled Marker z wypełnieniem gradient (dyskretny, z punktem pośrednim w odpowienim miejscu). Trochę się trzeba nagimnastykować, poza tym niestety gradientów można użyć tylko dla tych kilku dostępnych kształtów Filled Markerów, czyli dla elipsy się nie da.

I na koniec pomysł, który na pewno zadziała. Zamiast kombinować ze składaniem markera w QGIS-ie, możesz przygotować wszystkie potrzebne markery jako pliki SVG (np w programie Inkscape). A konkretnie wszystkie kombinacje kształtów elips i stosunków biały do czarnego, bo z rozmiarem i obrotem już sobie QGIS poradzi. To może być kilkadziesiąt plików, ale będą gotowe do łatwego użycia - zwłaszcza, jeśli nazwę pliku svg, rozmiar i obrót będziesz brać z tabeli atrybutów (te liczne ikonki "nadpisywanie oparte na danych").


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Question style i sybmolika SDGIS, dodatkowe symbole Michau 4 20 042 16-05-2020, 00:42
Ostatni post: jerresso
  różne symbole punktów wolfspider666 3 6 013 02-10-2019, 12:32
Ostatni post: wolfspider666
  Różne symbole na tej samej warstwie demo 1 11 024 31-01-2013, 23:27
Ostatni post: robert
  symbole i znaki topograficzne - gdzie znaleźć? banan8 14 68 576 30-10-2011, 19:19
Ostatni post: koberek

Skocz do: