Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawa autorskie
02-02-2017, 11:18,
#1
Prawa autorskie
Witam. Przepraszam jeśli coś powtarzam, albo odgrzewam kotleta, ale jakoś nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na mój dylemat.
A sprawa jest banalna, chcę jako miłośnik GIS-u zaprezentować na mojej stronie i na fanpage na Facebooku różne zestawienia podziału administracyjnego kraju, powiedzmy od końca XVIII wieku.

1. Chcę zgeoreferować różne dostępne w sieci mapy i z nich samodzielnie przerysować w Qgis granice województw, powiatów i gmin.W ten sposób maja powstać różne zestawienia pokazujące np. zbieżności granic rozbiorowych i współczesnych. Czy wykorzystywanie map z internetowych repozytoriów niesie jakieś obostrzenia ?

2. Oczywista sprawa - mapa musi zostać zgeoreferowana i chciałbym do tego celu wykorzystać jako podkłady mapy np. z Geoportalu żeby sprowadzić w miarę możliwości większość danych projektu do układu 1992. Czy jeśli odpalę jako usługa WMS mapy topo w moim Qgis-e i na nich osadzę mapy historyczne, to też są jakieś obostrzenia w związku z takim wykorzystaniem map geoportalowych?

Proszę uprzejmie o podpowiedź, może jak ktoś ma na podorędziu jakieś linki do takich tematów albo własne doświadczenia.
Dzięki :-)
02-02-2017, 14:49,
#2
RE: Prawa autorskie
1. Jakieś obostrzenia zwykle niesie, ale to zależy od konkretnego przypadku. Wydaje mi się, że najbezpieczniej przerysować z Wikipedii (o ile interesujące ciebie dane są tam dostępne) i podać źródło.
2. Myślę, że możesz wykorzystać WMS Geoportalu tylko po to żeby zrobić georeferencję. W końcu to usługa przeglądania i właśnie to będziesz robił. Ale wydaje mi się, że potrzebne będą też inne dane do przeprowadzenia georeferncji bo II Rzeczpospolita to jednak kawał terenu na wschód. Ja bym pewnie skorzystał z OSM, (może wystarczą tylko rzeki i miasta, rzeki zwykle są ma mapach historycznych, więc będzie to jakiś punkt odniesienia).
03-02-2017, 11:08,
#3
RE: Prawa autorskie
Właśnie, mam mętlik już konkretny :-) Poczytałem różne fora, różne przypadki. To jest zagadnienie na poziomie interpretacji zapisów prawa autorskiego. Nawet niektóre wyroki sądów są niespójne w tym temacie. Generalnie - 70 lat jest wyznacznikiem praw autorskich do utworu, ale przy okazji jest dyskusja czy mapa jest utworem i to jakim, a może nie jest - mózg się lasuje...

Jak człowiek tak po prostu chce sobie z Mapstera czy Archiwum Map Polski Zachodniej pobrać mapę, zgeoreferować samodzielnie w oparciu i jakiś WMS - bo tak najłatwiej (na marginesie - w sprawie OSM trafiałem na wątki odnośnie legalności zamieszczonych tam danych...) i sobie obrysować w QGIs co tam mu się ze starej mapy spodoba, bo chciałby to potem po obróbce pokazywać ludziom na oficjalnych kanałach. I czarna rozpacz, bo tyle wątpliwości i niejasności. Z drugiej strony - to na sprzedaż nie jest, więc nawet jeśli coś by komuś nie pasowało, to chyba zaraz się do prokuratora nie będzie wybierał no nie ?

Co do Wiki - pomysł jest ok, jednak dla mnie za mała dokładność, ale poglądowo jest super.


Skocz do: