Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mnożenie rastrów i przypisywanie wynikom konkretnych wartosci
22-04-2017, 16:12, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-04-2017, 16:24 {2} przez Niebieska.)
#1
Mnożenie rastrów i przypisywanie wynikom konkretnych wartosci
Witam,

Próbuję przygotować mapę rozkładu parametru CN do modelowania hydrologicznego. Aby ustalić wartość takiego parametru (kształtującą się od 0 do 100) należy znać rodzaj gleby i rodzaj użytkowania. Finalnie powinno to wyglądać tak jak w załączniku 1. Przygotowałam sobie dwa rastry: jeden z mapą użytkowania - zalacznik 5 (wyodrębniłam 4 podstawowe rodzaje) i raster z mapą glebową - zalacznik 4 (2 rodzaje gleby na obszarze zlewni). No i teraz przechodzę do mnożenia warstw,(proszę zerknąć teraz na tabelkę w zalaczniku 2). Chciałabym żeby przykładowo wszystkie pola będące lasami (forests) znajdujące się na glebie B (wartość 2) dostały wartość parametru CN=36. Albo wszystkie grunty rolne (agricultural area) znajdujące się na glebie A (wartość 1) dostały wartość parametru CN = 62 itd. I tutaj właśnie pojawia się problem. Dzięki temu że ćwiczę na małej zlewni "na oko" jestem w stanie stwierdzić że program faktycznie dobrze przemnożył warstwy i wyodrębnił różne obszary w zależności od gleby i użytku - zalacznik 3. Ale przypisuje im totalnie losowe wartości z przedziałku od 0 do 6,19. Jasne że jestem w stanie zorientować się które pola są które ale w przypadku większych zlewni z większą ilością rodzajów gleb i użytków będzie już trudniej. Zrobiłam jeszcze jedną rzecz. W kalkulatorze wpisałam sobie komendę:
("Raster_CLC@1"=3.1)*("Raster_Gleby@1"=1)
I to co dostałam to obszary lasy znajdujące się na glebie A (załacznik 6).
Czy ktoś z Was ma pomysł jak to zrobić żeby program przypisywał wynikom mnożenia konkretnych wartości odpowiednie wyniki takie jak w tabeli z zalacznika 2?



Załączone pliki Miniatury
                       
23-04-2017, 00:41,
#2
RE: Mnożenie rastrów i przypisywanie wynikom konkretnych wartosci
Hmm, przy samych zrzutach ekranu ciężko Ci pomóc.

Jeśli nie masz krępowania prywatności, to proszę nam udostępniać raster z mapą użytkowania oraz ten z mapą glebową, w postaci jednego .ZIP...
23-04-2017, 18:46,
#3
RE: Mnożenie rastrów i przypisywanie wynikom konkretnych wartosci
Dziękuję za zainteresowanie Italiano Smile Podaję link gdzie można znaleźć cały projekt https://drive.google.com/file/d/0B3pgatR...9GQlk/view
23-04-2017, 22:24,
#4
RE: Mnożenie rastrów i przypisywanie wynikom konkretnych wartosci
Mam taki pomysł, trochę naokoło.

A jakby zreklasyfikować te lasy?
Tak jak napisałaś na końcu - wyodrębniłaś lasy na glebie A. Stworzył Ci się raster, w którym są tylko wartości 0 i 1 (eee, czy raczej 0.9999 Wink ?).
Wyodrębnij wszystkie typy użytków na glebach, potem nadaj im oczekiwane przez Ciebie wartości przez reklasyfikację (wartość 1 zamieniając na wartość CN dla danego użytku/gleby), a potem połącz te rastry w jeden.

Wiem, że to trochę naokoło, ale można zbudować model i potem można to wykorzystywać przy wielu zlewniach. Przy reklasyfikacji będziesz mieć pewność, że nadane wartości będą poprawne dla danego typu terenu.
24-04-2017, 17:56,
#5
RE: Mnożenie rastrów i przypisywanie wynikom konkretnych wartosci
Dziękuję Binko Smile Też myślałam o takim sposobie ale zostawiłam go sobie na "ostateczną ostateczność", bo byłam ciekawa czy aby komuś nie wpadnie do głowy jeszcze jakiś pomysł na małe ułatwienie tego problemu Smile
01-05-2017, 19:47,
#6
RE: Mnożenie rastrów i przypisywanie wynikom konkretnych wartosci
Droga Niebiesko, przepraszam za spóźnienie: zobacz czy załącznik Ci pasuje (to Geotiff wraz ze swoim plikiem stylu).

Aby sprawdzić zawartość poszczególnych stref rastra, możesz użyć ikonę informacyjną I, albo plugin "Value tool".


.zip   bysinka.zip (Rozmiar: 398,54 / Pobrań: 3)


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kalkulator pól - przypisywanie wartości danym elementom Niebieska 4 20 488 12-03-2017, 20:35
Ostatni post: Niebieska
  wyświetlanie konkretnych wartości rastra matandked 1 11 276 13-08-2011, 13:58
Ostatni post: borys

Skocz do: