Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Powierzchnie cząstkowe
16-07-2017, 00:32,
#1
Powierzchnie cząstkowe
Cześć.
Moje pierwsze pytanie jako początkujący użytkownik qgisa:

Mam poligon, który zawiera kilkadziesiąt działek ewidencyjnych. Nie chcąc bawić się w pomiar cząstkowy na każdej działce ewidencyjnej chciałbym w jakiś sposób to zautomatyzować. Czy jest jakaś funkcja, która zrobi to z automatu?

Pozdrawaiam
16-07-2017, 10:48,
#2
RE: Powierzchnie cząstkowe
(16-07-2017, 00:32)DADAR123 napisał(a): Cześć.
Moje pierwsze pytanie jako początkujący użytkownik qgisa:

Mam poligon, który zawiera kilkadziesiąt działek ewidencyjnych. Nie chcąc bawić się w pomiar cząstkowy na każdej działce ewidencyjnej chciałbym w jakiś sposób to zautomatyzować. Czy jest jakaś funkcja, która zrobi to z automatu?

Pozdrawaiam

Rozumiem, że chcesz dodać kolumnę z obliczonymi powierzchniami wszystkich działek?
Jeśli tak to użyj kalkulatora pól.
Rozpocznij edycję warstwy, uruchom kalkulator pól. Nazwij nową kolumnę, ustaw jej odpowiedni typ i zaktualizuj ją za pomocą funkcji $area.
Tak jak masz to pokazane na załączniku.


Załączone pliki Miniatury
   
16-07-2017, 14:01,
#3
RE: Powierzchnie cząstkowe
Albo, bez stworzenia niczego, można etykietować poligony za pomocą w/w polecenia:

$area
16-07-2017, 20:24,
#4
RE: Powierzchnie cząstkowe
Hm, nie wiem czy dobrze przedstawiłem problem.
Poligon składa się z iluś tam działek ewidencyjnych. Pomiar jest etykietowany wielkością powierzchni, np. 10,00 ha. W tych 10 hektarach znajduje się 50 działek ewidencyjnych. Przy dodaniu pola "area" w atrybutach warstwy otrzymuję w wyniku to samo, a ja muszę podać wyniki powierzchni poszczególnych 50-ciu działek ewidencyjnych, nie całkowitej powierzchni. Czyli jakie działki ewidencyjne i o jakiej powierzchni znajdują się w poligonie 10-hektarowym.
16-07-2017, 21:21,
#5
RE: Powierzchnie cząstkowe
(16-07-2017, 20:24)DADAR123 napisał(a): Hm, nie wiem czy dobrze przedstawiłem problem.
Poligon składa się z iluś tam działek ewidencyjnych. Pomiar jest etykietowany wielkością powierzchni, np. 10,00 ha. W tych 10 hektarach znajduje się 50 działek ewidencyjnych. Przy dodaniu pola "area" w atrybutach warstwy otrzymuję w wyniku to samo, a ja muszę podać wyniki powierzchni poszczególnych 50-ciu działek ewidencyjnych, nie całkowitej powierzchni. Czyli jakie działki ewidencyjne i o jakiej powierzchni znajdują się w poligonie 10-hektarowym.

Strasznie nie precyzyjnie to opisujesz Smile

Zrozumiałem to teraz tak: masz 1 warstwę z poligonem z pomiaru, w do którego należy wiele działek.
Do tego masz kolejną warstwę poligonową z poszczególnymi działkami.
Chcesz mieć listę działek z powierzchniami jakie wchodzą w ten pomierzone poligony.

Jeśli tak i zakładając, że zewnętrzne granice działek nie leżą idealnie na tym zbiorczym poligonie, tworzysz warstwę punktową na bazie warstwy działek.
Punkty wewnątrz poligonów działek z numerem działki i powierzchnią (używam angielskiej wersji więc u mnie jest to Processing Toolbox > Point on surface).
Centroidy odradzam bo mogą leżeć poza obrysem działki.
Na tak przygotowanych danych robisz zapytanie przestrzenne Vector > Geoprocessing Tools >Intersection.
Przecinasz warstwę punktową z warstwą pomierzonych grup działek i masz zestawienie jakie działki, z jaką powierzchnią należą do danego poligonu.
16-07-2017, 21:48, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2017, 22:55 {2} przez DADAR123.)
#6
RE: Powierzchnie cząstkowe
Posiadam tylko jedną warstwę: Działki_pomiar na ortofotomapie z z danymi ewidencyjnymi.
To co napisałeś to dla mnie magia Big Grin Możesz pokazać po kolei z zrzutami?


Załączone pliki Miniatury
   
16-07-2017, 23:25,
#7
RE: Powierzchnie cząstkowe
(16-07-2017, 21:48)DADAR123 napisał(a): Posiadam tylko jedną warstwę: Działki_pomiar na ortofotomapie z z danymi ewidencyjnymi.
To co napisałeś to dla mnie magia Big Grin Możesz pokazać po kolei z zrzutami?

Jeśli granice działek masz tylko na orto to takiej analizy nie zrobisz.
Możesz pobrać sobie wektor LPIS ze strony Geoportalu dla interesujących Cię powiatów i wykonywać takie przecięcia na tych dwóch warstwach poligonowych.
Menu Wektor > Narzędzia geoprocesingu > Iloczyn.
Zapisujesz wynik do SHP, obliczasz powierzchnię i gotowe.
16-07-2017, 23:35, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2017, 23:43 {2} przez DADAR123.)
#8
RE: Powierzchnie cząstkowe
Ok, dzięki za odpowiedź. Potrzebuję LPISu nawet mając warstwę GO z ewidencją? To nie jest wyłącznie orto z wyrysem ewidencyjnym, tylko jest jeszcze warstwa GO z terytem, której nie rozwinąłem przed zrzutem z ekranu.
Przeczytałem, że potrzebuję danych WFS, ale z jakiego linka skorzystać chcąc mieć ewidencję z podanego w załączeniu terytu?
Uczę się w miarę szybko, ale podstawy wchodzą mi najtrudniej Big Grin


Załączone pliki Miniatury
   
16-07-2017, 23:50,
#9
RE: Powierzchnie cząstkowe
(16-07-2017, 23:35)DADAR123 napisał(a): Ok, dzięki za odpowiedź. Potrzebuję LPISu nawet mając warstwę GO z ewidencją? To nie jest wyłącznie orto z wyrysem ewidencyjnym, tylko jest jeszcze warstwa GO z terytem, której nie rozwinąłem przed zrzutem z ekranu.
Przeczytałem, że potrzebuję danych WFS, ale z jakiego linka skorzystać chcąc mieć ewidencję z podanego w załączeniu terytu?
Uczę się w miarę szybko, ale podstawy wchodzą mi najtrudniej Big Grin

Wspominałeś, że masz tylko warstwę pomierzonych działek i ORTO wraz z danymi ewidencyjnymi ...
Skoro masz wektor z ewidencją (obstawiam, że te pliki GO... to warstwy poligonowe z działkami ewidencyjnymi) to po prostu wykonujesz przecięcia na swojej warstwie z pomiarem i właściwym plikiem z ewidencją czyli tymi GO.
Jak byś wrzucił przykładowe dane dla jednego takiego przypadku na jakiś serwer wszystko było by jasne i nie było by potrzeby domyślania się co masz, a czego nie masz...


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  jak zmierzyć obwód i powierzchnię działki Mirek 5 26 699 08-08-2011, 22:36
Ostatni post: Rayo

Skocz do: