Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
24-09-2009, 20:01, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-09-2009, 20:07 {2} przez piotr.)
#1
Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis. [kopia]
Od dłuższego czasu usiłuję uniezależnić się w pracach związanych z GIS-em od komercyjnego oprogramowania. W tym celu testowałem różne programy open-source, w tym dwie ostatnie wersje Qgisa: 1.2 Daphnis i 1.3 Mimas. Muszę powiedzieć, że jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem ale … ciągle mi brak w Qgisie funkcji, które na co dzień wykorzystuję w innych programach komercyjnych.
Moim marzeniem jest możliwość wykonania w jednym wolnym oprogramowaniu większości podstawowych operacji, które każdy szanujący się geodeta-kartograf-geograf wykonuje podczas
swojej pracy. I myślę, że to właśnie Qgis przybliża się do tego ideału.

Tutaj przyszło mi na myśl, że możnaby utworzyć taką listę funkcji najbardziej niezbędnych, których nie ma w Qgisie. Listę tą po konsultacjach względnie głosowaniu na tym forum można byłoby wysłać do zarządzających projektem Qgis-a, aby miała ją na względzie i w miarę możliwości uzupełniła brakujące funkcjonalności a przede wszystkim poprawiła istniejące błędy.

Co o tym sądzicie ?
Proszę dopisujcie czego Wam brakuje w Qgis.
Ja dodaję poniżej funkcje, których mi brakuje mi w Qgisie lub działają źle (ewentualnie wyprowadźcie mnie z błędu).

1. Transformacja między układami współrzędnych będących w różnych odwzorowaniach.
Chodzi mi o transformację dostępną w menu Narzędzia->Narzędzia zarządzania danymi->Eksportuj do nowego układu współrzędnych. Przy transformacji z układów 1965 (wszystkie strefy) do układu 1992 (i na odwrót) dane są przesunięte. Wartości przesunięć są różne np. gdy do danych układu projektu 1992 (EPSG 2180) wgrywamy dane z układu 1965s5 (EPSG 2175) mamy przesunięcie około 130 metrów. Gdy wgrywamy na odwrót tzn. do danych układzie projektu 1965s5 (EPSG 2175) wgrywamy dane z układu 1992 (EPSG 2180) mamy przesunięcie około 0,5metra.
Rozwiązanie problemu transformacji układów jest niezbędne - nikt z geodetów i kartografów nie weźmie na poważnie programu, który sobie z tym problemem nie radzi.

2. Narzędzia typu CAD do wyliczania współrzędnych z konstrukcji geometrycznych i usprawniające wektoryzację. Chodzi mi tutaj w minimalnym zakresie o:
a) Funkcje domiarów prostokątnych (rzędnych i odciętych),
b) Funkcję miar z pomiarów biegunowych (kąt i odległość),
c) Funkcję wcięcia kątowego i liniowego

3. Proste wczytywanie pliku dbf lub csv (bez współrzędnych) zawierającego tylko atrybuty - przy założeniu, że nie mam na komputerze zainstalowanej żadnej bazy danych.

4. Tworzenie relacji lub połączeń między tabelami jeden do jeden, jeden do wielu wraz z możliwością eksportu tabeli połączonej (do shp, dbf lub csv) (również dbf z dbf).

5. Definiowanie używanych w projekcie jednostek kątowych (grady, stopnie i dziesiętne stopnia, stopnie minuty sekundy, radiany) oraz kierunku zerowego.

6. Narzędzia do wyświetlania etykiet
a) pod kątem określonym w jednym z atrybutów - wg jednostek i kierunku zerowym zdefiniowanych w projekcie, (część tej funkcji już działa ale nie ma możliwości wpłynąć
na jednostki i kierunek zerowy)
b) pod określonym kątem zgodnym z kierunkiem przebiegu obiektu liniowego (np. przy opisach ulic, rzek itp.)

7. Narzędzia edycji warstw rastrowych np.: docięcie rastra do określonego kształu (ramki)

8. Analiza błędów punktów dostosowania w trakcie kalibracji rastrów z możliwością zapisu raportu z kalibracji.
29-09-2009, 14:34,
#2
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
Witam,
Na to forum trafiłem przypadkiem, jestem raczej początkującym użytkownikiem QGISa, mam jednak kilka propozycji.

1. Bardzo przydatna była by funkcja (lub wtyczka) umożliwiająca import i konwersję plików kalibracyjnych popularnego OziExplorera (*.map).

2. Wtyczka umożliwiająca wyświetlenie mapy UMP-pcPL. To całkiem ładna mapa możliwa do wykorzystania jako legalny darmowy podkład przy obrazowaniu naszych GISowych poczynań. Istnieje co prawda dość zaawansowana wtyczka do ładowania i edycji OSM ale OSM dla obszaru naszego kraju jest o wiele uboższa od UMP-pcPL.

3. Możliwość szybkiego włączenia i wyłączenia etykiet w legendzie.

4. Możliwość włączenia i wyłączenia wielokrotnego wyświetlania tej samej etykiety w oknie mapy. Na przykład: mamy jakiś obiekt wektorowy (park, rezerwat, pole kukurydzy, czy cokolwiek innego) podzielony drogą, obecnie legenda wyświetla się dla każdego poligonu, jeśli takich poligonów jest więcej blisko siebie etykiety się zlewają.

Jeśli już istnieją takie możliwości to będę wdzięczny za uświadomienie mnie.
30-09-2009, 18:07,
#3
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
(24-09-2009, 20:01)ppa napisał(a): 1. Transformacja między układami współrzędnych będących w różnych odwzorowaniach.
Chodzi mi o transformację dostępną w menu Narzędzia->Narzędzia zarządzania danymi->Eksportuj do nowego układu współrzędnych. Przy transformacji z układów 1965 (wszystkie strefy) do układu 1992 (i na odwrót) dane są przesunięte. Wartości przesunięć są różne np. gdy do danych układu projektu 1992 (EPSG 2180) wgrywamy dane z układu 1965s5 (EPSG 2175) mamy przesunięcie około 130 metrów. Gdy wgrywamy na odwrót tzn. do danych układzie projektu 1965s5 (EPSG 2175) wgrywamy dane z układu 1992 (EPSG 2180) mamy przesunięcie około 0,5metra.
Rozwiązanie problemu transformacji układów jest niezbędne - nikt z geodetów i kartografów nie weźmie na poważnie programu, który sobie z tym problemem nie radzi.

Myślę, że w tej sprawie musimy skontaktować się z Frankiem Warmerdamem, który kieruje pracami PROJ

(24-09-2009, 20:01)ppa napisał(a): 6. Narzędzia do wyświetlania etykiet
a) pod kątem określonym w jednym z atrybutów - wg jednostek i kierunku zerowym zdefiniowanych w projekcie, (część tej funkcji już działa ale nie ma możliwości wpłynąć
na jednostki i kierunek zerowy)
b) pod określonym kątem zgodnym z kierunkiem przebiegu obiektu liniowego (np. przy opisach ulic, rzek itp.)

Prace są w toku. Pewnie niedługo zobaczymy ich efekty.

(24-09-2009, 20:01)ppa napisał(a): 7. Narzędzia edycji warstw rastrowych np.: docięcie rastra do określonego kształu (ramki)

Dzisiaj zaprezentowano wtyczkę Image Cutter, która realizuje takie funkcje.
Myślę, że dzięki szybkiemu rozwojowi wtyczek, prace nad dodatkami nabiorą tempa. To niewątpliwa zasługa Borysa i jego instalatora.
30-09-2009, 21:48,
#4
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
Jestem nowy ale również uważam podobnie jak tomalos,że bardzo przydała by się wtyczka umożliwiająca import,export i konwersję plików kalibracyjnych popularnego OziExplorera (*.map).-Dla mnie to podstawa,nie wiem może taka wtyczka już istnieje,ale raczej nie,bardzo dużym plusem jest to że aplikacja jest po polsku,i to że jest na licencji (GPL,GNU).Mam pewien problem mianowicie taki :otwieram Qantum GIS 1.0.2-Kore/ dodaj warstwę WMS/Nowy/Nazwa-wpisuję Topograficzna/URL-wklejam http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx /OK/Połącz/Wyskakuje lista-wybieram TOPO_10_65/wciskam Dodaj/Następuje łączenie-po chwili ukazuje się znak wodny geoportal.gov.pl/ I nie wiem co jest,czy to tylko u mnie tak,czy u wszystkich,próbowałem na różne sposoby włącznie ze zwiększaniem i zmniejszaniem skali,i nic nie daje ,chyba serwery WMS geoportalu padły,albo coś robię źle.
Pozdrawiam.
20-10-2009, 17:47,
#5
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis. [kopia]
(24-09-2009, 20:01)ppa napisał(a): Od dłuższego czasu usiłuję uniezależnić się w pracach związanych z GIS-em od komercyjnego oprogramowania.

6. Narzędzia do wyświetlania etykiet
a) pod kątem określonym w jednym z atrybutów - wg jednostek i kierunku zerowym zdefiniowanych w projekcie, (część tej funkcji już działa ale nie ma możliwości wpłynąć
na jednostki i kierunek zerowy)
b) pod określonym kątem zgodnym z kierunkiem przebiegu obiektu liniowego (np. przy opisach ulic, rzek itp.)

Biblioteka do wyświetania etykiet, zaimplementowana w QGIS przez Martina Dobiasa jest szczegółowo opisana na stronie projektu PAL Labeling Library.
21-10-2009, 12:21,
#6
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
(29-09-2009, 14:34)tomalos napisał(a): 2. Wtyczka umożliwiająca wyświetlenie mapy UMP-pcPL. To całkiem ładna mapa możliwa do wykorzystania jako legalny darmowy podkład przy obrazowaniu naszych GISowych poczynań. Istnieje co prawda dość zaawansowana wtyczka do ładowania i edycji OSM ale OSM dla obszaru naszego kraju jest o wiele uboższa od UMP-pcPL.

Z tego co wiem, trwa przenoszenie danych z UMP do OSM.
Oba projekty są na podobnej licencji.
Milena Nowotarska
Zespół Rozwojowy QGIS
07-11-2009, 00:37,
#7
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis. [kopia]
(24-09-2009, 20:01)ppa napisał(a): Przy transformacji z układów 1965 (wszystkie strefy) do układu 1992 (i na odwrót) dane są przesunięte. Wartości przesunięć są różne np. gdy do danych układu projektu 1992 (EPSG 2180) wgrywamy dane z układu 1965s5 (EPSG 2175) mamy przesunięcie około 130 metrów. Gdy wgrywamy na odwrót tzn. do danych układzie projektu 1965s5 (EPSG 2175) wgrywamy dane z układu 1992 (EPSG 2180) mamy przesunięcie około 0,5metra.

Wydaje mi się, że spowodowane jest to przez brak parametru +datum w definicji układów 1992 i 2000. Nie stanowi to problemu przy transformacjach między układami opartymi o WGS84/GRS80, natomiast w przypadku transformacji do/z ukł. 1965 (Krassowski) - już tak. Proj4 zakłada wtedy, że nie występuje przesunięcie między elipsoidami (wspólny środek, ale inne wymiary) i w ogóle nie uwzględnia wartości 7 parametrów +towgs84. W rzeczywistości przesunięcie między geocentryczną elispoidą WGS/GRS a lokalną Krassowskiego jest i to spore - właśnie te sto kilkadziesiąt metrów.

pozdrawiam,
Michał
23-11-2009, 15:35,
#8
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
Witam. Wszak jestem nowy w tematyce GIS aczkolwiek jak na mój gust brakuje prostego menadżera rastrów. Może czegoś nie jestem świadom ale nie wiem czy istnieje sposób umożliwiający załadowanie skalibrowanych kilkuset rastrów (dajmy na to map zasadniczych 1:500) z jednakowymi parametrami przeźroczystości czy też widocznością zależną od skali. Myślałem, że styl domyślny warstwy rastrowej to załatwia ale jakoś w QGIS 1.0.2 dla GeoTIF nie bardzo to działa.
Jeżeli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Ja tu tylko patrzę... Wink
27-01-2010, 00:44,
#9
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
(23-11-2009, 15:35)sebaq napisał(a): (...) czy istnieje sposób umożliwiający załadowanie skalibrowanych kilkuset rastrów (dajmy na to map zasadniczych 1:500) z jednakowymi parametrami przeźroczystości czy też widocznością zależną od skali.

Fajną wtyczkę wczoraj widziałam...
MultiQml

wczytujemy rastry,
tworzymy styl dla rastra , zapisujemy styl
włączamy MultiQml, wybieramy rastry (jest przycisk do wybrania wszystkich)
klikamy Apply style,
wskazujemy na dysku położenie pliku ze stylem .qml
i gotowe
Angel
do wektorów też się nada
Milena Nowotarska
Zespół Rozwojowy QGIS
13-02-2010, 14:12,
#10
RE: Lista brakujących podstawowych funkcji w Qgis.
Witam
A skąd można pobrać wtyczkę MultiQml?


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Łączenie funkcji - istnieje ? Mazur 2 11 340 25-10-2016, 11:48
Ostatni post: Italiano
  lista rozwijana w atrybucie warstwy wektorowej phacops 2 13 413 04-12-2014, 00:18
Ostatni post: phacops
  Poligonizuj (raster na wektor) - zaawansowane ustawienia funkcji Kristoforos 0 12 728 02-09-2011, 14:53
Ostatni post: Kristoforos
  ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? piotr 18 81 776 29-08-2010, 22:06
Ostatni post: piotr

Skocz do: