Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trasa dojazdu QGis
18-03-2018, 22:26,
#1
Trasa dojazdu QGis
 Cześć wszystkim, 
Nie wiem gdzie i pod jakimi hasłami szukać ale mam ogromną nadzieję że mi pomożecie Smile 
Chciałbym wykonać analizę trasy dojazdu (może inaczej to się nazywa).
Mam ok. 100 zgeokodowanych punktów kodów pocztowych i dwie potencjalne, docelowe lokalizacje. 
Jakiego narzędzia użyć aby wyznaczyc trasy od 100 punktów do 1 lokalizacji (w drugiej analizie do 2 lokalizacji).?
W wyniku chce porownac obie sumy wszystkich czasów dojazdu. 
Czy qgis ma w swoich magicznych wtyczkach narzędzie, które umożliwi mi wykonanie powyższego? 
Może jakieś inne narzędzie polecacie? Smile
19-03-2018, 09:50,
#2
RE: Trasa dojazdu QGis
Ja do wyznaczenia najkrótszej drogi korzystałem w postgis z funkcji pgrouting (https://anitagraser.com/2013/07/06/pgrou...ick-guide/)
Źródła osi jezdni na podstawie których wyznacza/pokazuje najkrótszy odcinek muszą być prawidłowe tzn. mieć węzły na każdym przecięciu - dane z openstreetmaps są prawidłowe.

Przykład zapytania wygląda następująco: SELECT sum(cost) as cost FROM pgr_fromAtoB('roads', x1, y1, x2, y2)
gdzie x,y to mogą być np.
ST_X(ST_Centroid(dzialki.geom)) as x1,
ST_Y(ST_Centroid(dzialki.geom)) as y1,
ST_X(ST_Centroid(obk_uzytecznosci.geom)) as x2,
ST_Y(ST_Centroid(obk_uzytecznosci.geom)) as y2,

Zapytanie działa szybko w obrębie danych np. jednego miasta. Na wynik analizy w przypadku osi dróg dla obszaru województwa (testowałem) trzeba trochę poczekać kilkanaście sekund i więcej.
19-03-2018, 16:48,
#3
RE: Trasa dojazdu QGis
Bardzo dziękuję za powyższą odpowiedź, mam nadzieję że sobie poradzę :-)
Okazuje się jednak, że problem zaczął się dużo wcześniej, tj. nie wiem gdzie mogę wykonać geokodowanie kodów pocztowych.
Zawsze korzystałam z narzędzia divi.io (polecam wszystkim), ale niestety DIVI nie razi sobie z geokodowaniem samych kodów pocztowych (bez nazwy i numeru ulicy)
Wiem, że qgis ma wtyczkę geocoder navidata, gdzie można wrzucić punkty w trybie wsadowym, ale niestety nigdy mi to nie działało albo po prostu nie potrafię obsługiwać tej wtyczki ...
20-03-2018, 14:56,
#4
RE: Trasa dojazdu QGis
Nie wiem czy się dobrze wyraziłam w powyższym poście, dlatego dodam zrzut, który zobrazuje mniej więcej o co mi chodzi:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e1fda47ae4787506"
Jak mam teraz wyznaczyć trasy pomiędzy chmarą czerwonych punktów a czarnym budynkiem. Wiem, że są wtyczki, które wyznaczają trasę od punktu A do punktu B (ale z tego co wiem, to działają tylko dla jednego punktu - nie uśmiecha mi się wpisywać 100 punktów 'z palca' )
Powyższy sposób tm261700 wydaje się byc dobry, ale brzmi dla mnie bardzo obco (używam tylko QGis, ew. ArcGis)
22-03-2018, 11:09,
#5
RE: Trasa dojazdu QGis
Niestety wydaje się, ze nie ma innego rozwiązania które automatycznie pokaże najkrótsze drogi z budynków do każdego z punktów.
W każdym razie nie znam wtyczki do qgis'a, która by to wykonała.


Skocz do: