Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dane w tabeli atrybutów, warstwy poligony
03-04-2018, 10:50,
#1
Dane w tabeli atrybutów, warstwy poligony
Witam, 

Przeglądałam forum ale nie mogę znaleźć podobnego wątku. Jeżeli mi umknął proszę o link...

Mam dwie warstwy poligonowe (granice dziełek już przerobione do .shp) oraz granice obrębów (pozyskane z geoportalu).
Niestety działki były konwertowane z .dxf i nie posiadały danych z obrębami administracyjnymi.

Czy jest narzędzie, które pozwoli do tabeli atrybutów warstwy działki dodać kolumnę, w której automatycznie wygeneruje się obręb i oczywiście będzie on przypisany do właściwej działki? :)

Dziękuję za pomoc!
M


Załączone pliki Miniatury
   
03-04-2018, 11:10,
#2
RE: Dane w tabeli atrybutów, warstwy poligony
Wektor -> Narzędzia zarządzania danymi -> Złącz dane według lokalizacji.

Warstwa wynikowa wymaga przeglądnięcia obiektów przy granicach obrębów, bo metoda potrafi podpinać nie ten obręb co trzeba, z uwagi na różnice w obrysach obiektów obu warstw. Można tez wygenerować centroidy działek i im dopiero przypisać wartości powyższym, trochę mniej wspomnianych błędów.
(> - - ^.^_,
03-04-2018, 12:17,
#3
RE: Dane w tabeli atrybutów, warstwy poligony
Dziękuje za odpowiedź!

Niby działa, jednak dopisuje wartości (obręby) w niezrozumiały dla mnie sposób...
Wybrałam opcję "zawiera" i "przecina" z dokładnością 0,5 (tylko w takiej w nowej warstwie pojawiają się wszystkie działki). Niestety przypisuje obręby w sposób przypadkowy (???)
W jednym obrębie mam 7 działek z czego:
1 jest w poprawnych obrębie
4 w ościennym obrębie (a)
2 w sąsiednim obrębie (b)
Zauważyłam, że obręby dopiera po długości boków poligonu. Myślałam, że odbywa się to raczej po powierzchni poligonu.

Przy tysiącach działek poprawianie tego ręcznie jest niemożliwe...
Może źle wybrałam relację geometryczna lub dokładność?

Pozdrawiam
M
03-04-2018, 14:40,
#4
RE: Dane w tabeli atrybutów, warstwy poligony
A zrobiłaś tak jak Ci to wyżej opisano?
Centroidy są dosyć ryzykownym rozwiązaniem, bo mogą leżeć poza obszarem działki (zależy od konfiguracji granic).
Bezpieczniej jest użyć punktów na powierzchni, jest takie coś w processingu.
Przypisujesz obręb do tej warstwy punktowej, a następnie z tych punktów przepisujesz obręb do działek.
13-04-2018, 08:26,
#5
RE: Dane w tabeli atrybutów, warstwy poligony
Tak, zrobiłam.
Być może wynik to z tego, że obręby (warstwa bezpłatna) nie jest w pełni zgodna z ewidencją (kupioną w starostwie). Geometria nie jest zgodna, działki przecinają się z obrębami w złych miejscach.
Nie rozumiem zasady przypisywania danych narzędziem "złączania wg lokalizacji"?
13-04-2018, 09:35,
#6
RE: Dane w tabeli atrybutów, warstwy poligony
1. centroidy poza obszarem działki
Tak, to bywa problem. I teraz zależy czego będzie więcej, poligonów przypisanych do sąsiedniego zakresu czy etykiet poza działkami. Coś niestety trzeba będzie poprawić.
Przy centroidach można sobie poradzić tak, że warstwę (ABCD) przypisujemy wygenerowanym centroidom, ale 'z powrotem' do poligonów podpinamy je nie poprzez geometrię, a poprzez numer/identyfikator.
2. geometria nie jest zgodna
Też jak zwykle. Dlatego zaproponowałem dopisanie kolumny z powierzchniami - za jej pomocą skasujemy poligony szczątkowe (powierzchnia zerowa lub bliska zeru). Podobnie warstwa granicy obszaru ABCD raczej nie będzie przebiegała idealnie po granicach i punktach działek.

O ile dobrze rozumiem istotę zadania - potrzebna jest lista działek wewnątrz granicy, a nie ich obrysy - to szczątkowe poligony można spokojnie pousuwać, a sprawdzenie co gdzie zostało przypisane aż tyle nie zajmie. Wystarczy pomalować wynikową mapę (tę powstałą z przecięcia działek i ABCD) wedle przypisanych obszarów ABCD.
(> - - ^.^_,


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dublowanie kolumnw tabeli atrybutów wolfspider666 2 389 09-03-2024, 19:33
Ostatni post: wolfspider666
  Usunięcie określonych wartości z tabeli atrybutów raczi 2 926 05-04-2023, 09:11
Ostatni post: jerresso
Question dodawanie pól w tabeli atrybutów briunete 3 1 165 08-03-2023, 12:13
Ostatni post: xmaziax
  zmiana kolejności i nazwy atrybutów w tabeli atrybutów phacops 5 19 750 07-12-2021, 12:22
Ostatni post: mradecka
Exclamation Prosba o pomoc - zabawa w tabeli atrybutów rtecian_covidu 3 4 269 12-02-2021, 21:13
Ostatni post: xmaziax
  Eksport z tabeli atrybutów do excel eamonn 9 56 881 30-05-2019, 11:03
Ostatni post: isk
  automatyczne wypełnianie tabeli atrybutów przy dodawaniu nowego elementu gazownik 3 10 108 14-03-2019, 14:11
Ostatni post: Konrad
  Plik excel w tabeli atrybutów Kzyhó 14 52 051 05-11-2018, 10:04
Ostatni post: tomalos
  tabela atrybutów skomplikowane dodanie tabeli dukasa 2 8 663 28-05-2018, 17:10
Ostatni post: dukasa
  Filtrowanie tabeli atrybutów wg złączenia relacją 1-N tomalos 7 18 475 22-03-2018, 13:44
Ostatni post: xmaziax

Skocz do: