Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczne, cykliczne odświeżanie zawartości zapisanej w warstwie
05-06-2018, 16:56,
#1
Automatyczne, cykliczne odświeżanie zawartości zapisanej w warstwie
Dzień dobry,

Jestem początkującym użytkownikiem, stąd jeśli opisany problem jest trywialny lub wynika z mojego niedoczytania, uprzejmie proszę o wyrozumiałość.

Mój problem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie:

Czy da się zmusić QGIS do cyklicznego, automatycznego odświeżania prezentowanej warstwy, do której dane są trzymane w relacyjnej bazie danych ?

Sytuacja jest następująca:

1. Używam wersji Desktop 2.18 LTS

2. Mam zdalny serwer PostgreSQL z zainstalowanym rozszerzeniem PostGIS. Na potrzeby ilustracji problemu, przyjmijmy że w bazie SQL na tym serwerze jest jedna tabela, a w niej trzy kolumny:
a) indeks z autoinkrementacją [bigserial]
b) nazwa [text]
c) pozycja [geometry]

3. Dodałem bazę danych PostGIS, widzę ją w panelu przeglądarki, klikając na niej dostaję się do listy obiektów, widzę zapisane w bazie poligony, linie i inne obiekty. Wszystko jak do tej pory jest OK, klikając po kolejnych obiektach wyświetlam na ekranie to co jest w bazie.

4. Inna aplikacja uruchomiona na innym hoście wrzuca cyklicznie do tej tabeli w bazie nowe "geometrie".  Robi to cyklicznie raz na jakiś czas.

5. Ja korzystając z QGISa chciałbym mieć automatyczny podgląd na to co się ostatnio zapisało w tabeli w relacyjnej bazie danych, ale bez konieczności ręcznego odświeżania zawartości w QGISie. Np. na ostatnie 10 wierszy w tabeli.

Problemem dla mnie nie jest konstrukcja zapytania SQL, która zawiera to co konkretnie chcę wyświetlić (w rzeczywistości jest to agregacja danych z wielu tabel),  ale samo oskryptowanie (w ogólę da się ?)/znalezienie odpowiedniej wtyczki do QGIS, która będzie to zapytanie wywoływać i "podłączać" do prezentowanej warstwy.

Czy da się jakoś skonfigurować środowisko QGIS Desktop, aby z ustalonym interwałem cyklicznie odświeżać prezentowane dane ? Na zasadzie: wciskam guzik, mogę odsunąć się od komputera a na ekranie mam co chwila odświeżenie danych.

Z góry dziękuję za pomoc.
05-06-2018, 18:54,
#2
RE: Automatyczne, cykliczne odświeżanie zawartości zapisanej w warstwie
A to nie rozwiązuje problemu? https://plugins.qgis.org/plugins/interac..._tracking/
06-06-2018, 09:35,
#3
RE: Automatyczne, cykliczne odświeżanie zawartości zapisanej w warstwie
jerresso, dziękuję za szybką odpowiedź, ale to nie rozwiązuje problemu.

Chodzi o dokładnie to, co zostało zaproponowane tutaj:

https://github.com/qgis/QGIS-Documentation/issues/1683

W teorii, w lutym 2017 zostało dodane jako milestone do realizacji w wersji 3.0. 

Zainstalowałem właśnie wersję 3.0.3, niestety nie znajduję tego w opcjach/narzędziach.

Może słabo szukam ?
06-06-2018, 11:09,
#4
RE: Automatyczne, cykliczne odświeżanie zawartości zapisanej w warstwie
Znalazłem :-)

W wersji 3.0.x jest taka funkcjonalność ukryta tutaj:

Klikamy na właściwości warstwy -> Renderowanie -> Odświeżaj warstwę w odstępie (sekund).

Pozdrawiam !


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Odświeżanie rastrów ortofotomapy kapiszon85 4 1 222 04-05-2023, 20:04
Ostatni post: kapiszon85
  Plugin Quick Finder - automatyczne odświeżanie tm261700 0 3 595 29-11-2018, 11:02
Ostatni post: tm261700
  Odświeżanie GeoArt 5 22 149 04-05-2014, 14:53
Ostatni post: borys
  Quantum GIS powolne odświeżanie w trakcie rysowania kamilwydra 2 17 106 17-08-2012, 07:25
Ostatni post: kamilwydra
  odświeżanie legendy [wiki] 5 25 365 20-06-2011, 14:20
Ostatni post: [wiki]
  Odświeżanie mapy rhkaras2 1 11 021 18-05-2010, 08:18
Ostatni post: wojsa

Skocz do: