Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prowadzenie osi jezdni
20-06-2018, 15:37,
#1
Prowadzenie osi jezdni
Witam,

interesuje mnie sposób prowadzenia osi jezdni, dzięki któremu miejsce wstawienia wierzchołków osi można by było określić dzięki wskazaniu dwóch przeciwległych krawędzi jezdni (np. krawężników lub pobocza).
Można narysować szereg pojedynczych linii (w załączniku kolor niebieski), wykorzystać wtyczkę MMQGIS (do wyznaczenia ich punktów środkowych - kolor żółty) i w efekcie końcowym połączyć wszystkie punkty jako oś jezdni (kolor czerwony) - to niestety trwa dość długo Sad
Czy istnieje wtyczka lub narzędzie w QGis, które uprościłoby te czynności?
Podobne rozwiazanie stosuje firma Geobid z Katowic w programie EWMapa.

Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
   
21-06-2018, 14:03,
#2
RE: Prowadzenie osi jezdni
Ale co konkretnie trwa długo? Rysowanie niebieskich linii czy sama procedura geoalgorytmu? Bo to drugie mozna zautomatyzować przy pomocy modelu lub skryptu Pythonowskiego.
21-06-2018, 15:48,
#3
RE: Prowadzenie osi jezdni
... rysowanie niebieskich linii, a potem łączenie żółtych punktów czerwoną linią - do takiego rozwiązania doszedłem i jest to dosyć żmudna praca.
Chciałem tylko wiedzieć, czy narzędzie, które usprawniłoby pracę już istnieje, czy trzeba je dopiero stworzyć...
21-06-2018, 19:48,
#4
RE: Prowadzenie osi jezdni
Można od razu odrysować całą jezdnię jako poligon i matematycznie wyznaczyć jego linię środkową geoalgorytmem v.voronoi.skeleton, ale nie wiem czy będzie to mniej żmudne.
22-06-2018, 07:59,
#5
RE: Prowadzenie osi jezdni
... rysowanie niebieskich linii, a potem łączenie żółtych punktów czerwoną linią - do takiego rozwiązania doszedłem i jest to dosyć żmudna praca.
Chciałem tylko wiedzieć, czy narzędzie, które usprawniłoby pracę już istnieje, czy trzeba je dopiero stworzyć...
22-06-2018, 08:08,
#6
RE: Prowadzenie osi jezdni
... sorry za powyższy post - za szybko klikam Wink
Moja idea jest taka, aby wyjść od osi jezdni, dla której wpisujemy parametry charakteryzujące całą koronę drogi (np. szerokość jezdni, czy występują chodniki po prawej, po lewej stronie, ich szerokości, materiał wykonania, itd. itp.). Z tych parametrów wyjściowej osi jezdni jest już łatwo budować poligony (jezdnia, chodniki, pobocza, rowy itd.), na zasadzie bufora i różnicy.
Wydaje mi się, że rysowanie najpierw jezdni, a potem innych elementów ma podobny "wskaźnik żmudności" Wink
24-06-2018, 15:22,
#7
RE: Prowadzenie osi jezdni
Przeglądnij ten temat:
https://gis.stackexchange.com/questions/...rt-of-a-sh

Może, któreś z tam opisanych tam rozwiązań ułatwi Ci pracę.
27-06-2018, 22:05,
#8
RE: Prowadzenie osi jezdni
Dzięki xmaziax!
Nie rozwiązuje to mojego tematu,ale nie znałem tej wtyczki - jest bardzo ciekawa i ułatwia pracę.

Pozdrawiam
01-11-2018, 14:08,
#9
RE: Prowadzenie osi jezdni
Istnieje możliwość napisania funkcji w bazie Postgres (+ PostGIS), która będzie dopasowywać siec do poligonów w określonym przez użytkownika promieniu. Jeżeli jesteś zainteresowany to za pewną opłatą mogę przygotować dla Ciebie taką funkcję.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wyznaczanie osi symetrii sienek 5 17 282 16-05-2022, 09:58
Ostatni post: kapiszon85
  łączenie fragmentów osi cieku w całość Malgosia 2 13 861 20-02-2013, 23:10
Ostatni post: MalgosiaM

Skocz do: