Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obrócone sekcje map - georeferencja
14-07-2018, 20:09,
#1
Question  Obrócone sekcje map - georeferencja
Cześć,
zacznę standardowo jak większośc postów tutaj - dopiero zaczynam przygodę z QGIS i proszę o pomoc bo sam nie jestem w stanie tego ogarnąć ;-)

Posiadam skany sekcji map w skali 1:500 w rozmiarze 6304 x 3940 (ok 250 szt.). Mapy pochądzą z 1979 roku, z późniejszymi zmianami (dalej są w miarę aktualne, przynajmniej o to co mnie interesuje). Mam je w formie papierowej i korzystam z nich na bieżąco w codziennej pracy (uzgodnienia robót ziemnych w terenie), ale wyciąganie ich za każdym razem po kilka z szuflandii mnie męczy. W dobie lotów na marsa chciałbym zdigitalizować te czynności.
Założenia:
1. Chciałbym poskładać je w całość
2. Chciałbym je zgeoreferencjonować
------------------
3. Chciałbym ponanosić na mapę interesujące mnie rzeczy

Problemów mam kilka:
- mapy są własnością Zakładu w którym pracuję i nie za bardzo mogę je udostępniać, stąd pewna konspiracja, ale postaram się udostępnić tyle ile mogę. Chcałbym też, żeby nazwa zakładu tutaj nie padła nawet, jeśli ktoś się zorientuje :-)
- nie znam układu odniesienia, prawdopodobnie ze względów antysabotażowych w tamtych latach nikt nie umieścił tych informacji na mapach, myślałem, że to układ 1965 strefa 5, aleeeee... mapy są obrócone o ok. -78,7 stopnia (w lewo) w stosunku do rzeczywistości. Obrót map jest związany prawdopodobnie z wygodą ich użytkowania - są ustawione wzdłuż głównej drogi w zakładzie, większośc budynków też jest ułożona równolegle do 'osi' zakładu którą wyznacza ta właśnie droga 
przykładowe godła: 4-4-3-1, 4-4-3-2, 4-5-1-1, itd
- współrzędne w rogach mapy pozwalają na ułożenie map w odpowiednich miejscach względem siebie (czyli punkt 1. moich założeń mam teoretycznie zrealizowany), ale nie jestem w stanie używając tych współrzędnych zgeoreferencjonować ich do rzeczywistego miejsca na mapie.

Przykładowe współrzędne jednego arkusza
LG (lewy górny róg):
11200
9750
PG:
11200
10150
LD:
10950
9750
PD:
10950
10150

Odpowiadające im współrzędne w układzie pseudomercator EPSG:3857 (które uzyskałem po ręcznym wpasowaniu jednego arkusza za pomocą GEOREFERENCERA do mapy OSM, pobranej fragmentarycznie z Openstreetmap):
LG:
2146338,56
6506429,03
PG:
2146461,33
6505811,03
LD:
2145958,80
6506353,21
PD:
2146084,40
6505720,50

Próbowałem to robić może trochę po omacku korzystając z pomysłów z tego wątku:
http://forum.quantum-gis.pl/thread-1229.html

Dopisałem z przodu do tych współrzędnych liczby proponowane przez kogoś (36 i 57) i jakoś je poukładałem względem siebie, ale to chyba nie tędy droga, bo mapa i tak wylądowała w jakimś odległym morzu.
Rozwiązaniem teoretycznym byłoby utworzenie z nich wirtualnego rastra i jego zgeoreferencjonowanie, ale nie wiem, czy to w ogóle jest możliwe...

Próbowałem też włączyć siatkę w QGISie, z odległościami 400m i 250m, bo tyle obejmuje jeden arkusz, ale siatka jest obrócona w stosunku do map o 78,7 stopnia... Jak próbowałem ją obrócić, to rozjeżdżają się odległości między liniami siatki (po wpisaniu 400m i 250m przy tworzeniu, po obrocie wymiar robi się 250m i 155m)...

Jestem w stanie masowo wyprodukować pliki nazwa_pliku.tif.points dla każdej mapy i potem je dodawać do projektu, ale w dalszym ciągu są to współrzędne z czapy, których nie jestem w stanie odnieść do niczego... Jeśli jest jakiś sposób przeliczenia współrzędnych - mogę to zrobić i z tych danych masowo wyprodukować pliki *.points dla każdej mapy. Wtedy będę już w domu. Chciałem na własną rękę porównać te współrzędne, żeby je potem przeliczyć, ale coś poszło nie tak. Wczytałem (1) frgment mapy w układzie 65 strefa V ze współrzędnymi z map (z dodanymi z przodu liczbami 36 i 57), wczytłem (2) mapę OSM także i nadałem jej też ten układ oraz po zgeoreferencjonowaniu tego samego (3)fragmentu mapy rastowej także w układzie 65 strefa V - nie jestem w stanie porównać współrzędnych (1) i (3), ponieważ mają zupełnie inne formaty. Ten pierwszy ma 36xxxxxx 57xxxxxx a ten drugi (3), poprawnie osadzony ma xx.xxxxxx yy.yyyyyy - pomimo, że wszystkie mają ten sam układ. Albo coś zrobiłem źle, albo jednak mnie to przerasta. 

A może jestem głąbem kapuścianym i jest jakiś układ odniesienia techniczny, albo przemysłowy dla tego rejonu albo tego zakładu, tylko ja go nie znam... Albo w ogóle prostszy sposób na to wszystko...

Walczę z tematem od dwóch tygodni, ale stoję już przed ścianą...

Dzięki za przebrnięcie przez tego posta i ewentualną pomoc :-)
Pozdrawiam, Dominik

P.S. Jeśli trzeba będzie, to mogę udostępnić jakieś pliki, ale muszę chwilę nad nimi popracować, żeby usunąć wrażliwe dane.
P.S.2 Już kiedyś próbowałem podejść do tego tematu (ze 2-3 lata temu), ale za szybko odpuściłem...
15-07-2018, 01:14,
#2
RE: Obrócone sekcje map - georeferencja
Witam,

jeżeli podane współrzędne są zamieszczone na mapach to raczej nie jest uklad 1965 strefa V. W tej strefie współrzędne mają 6 liczb. Podane przez Ciebie mają mniej. Może mapy mają podane godło?
15-07-2018, 12:22,
#3
RE: Obrócone sekcje map - georeferencja
Załącz raster jakiejś mapy i podaj współrzędne geograficzne jakiegoś punktu charakterystycznego, np. jakiegoś naroża tej mapy. Może to komuś momoże w rozsupłaniu sprawy.
15-07-2018, 14:01,
#4
RE: Obrócone sekcje map - georeferencja
Przeczytałem Twój post jeszcze raz i doszedłem do wniosku, że musi to być jakiś układ wewnętrzny zakładu. Świadczą o tym współrzędne, obrót map oraz fakt kiedy mapy były sporządzane.

Tworzenie map musiało się odbywać na podstawie osnowy założonej do pomiarów. Może warto skupić się na odnalezieniu dokumentacji z momentu sporządzania map. Mając współrzędne wyjściowe transformacja będzie możliwa i dokładna. Może na Twoich mapach są punkty osnowy geodezyjnej? Wtedy w ośrodku uzyskamy ich współrzędne i już wpasowanie jest możliwe na te punkty.

Lub drugi sposób jak post wyżej: odnaleźć punkty charakterystyczne mające współrzędne w lokalnym układzie i odnalezienie tych punktów na obecnych mapach w układzie jaki będzie potrzebny. Transformacja również będzie możliwa.
16-07-2018, 07:36,
#5
RE: Obrócone sekcje map - georeferencja
Witam. Z całym szacunkiem do twórców Qgisa ale georeferencja w nim jest tak intuicyjna jak obsługa drukarki 3D bez manuala Smile Już w Ozi Explorzerze było prościej. Zdecydowanie polecam przeprowadzenie georeferencji w Global mapperze. Nie to że reklamuję jakiś produkt. Poprostu jest prościej, szybciej i bardziej intuicyjnie. Georeferencja na punktu charakterystyczne działa dokładniej i jest zdecydowanie prostsza.
16-07-2018, 09:57,
#6
RE: Obrócone sekcje map - georeferencja
A możesz napisać dlaczego jest nieintuicyjna i jak byłoby lepiej?
16-07-2018, 12:01,
#7
RE: Obrócone sekcje map - georeferencja
Cześć, dzięki za zainteresowanie tematem i przepraszam za lag, ale miałem wyjazdowy weekend bez dostępu do komputera.

Problemem dla mnie nie jest sama georeferencja mapy, ale ich ilość. Posiadam ponad 250 takich sekcji i znajdowanie punktów charakterystycznych i ich ręczne wskazywanie na mapie dla każdej sekcji zajmie mi wieczność. Chciałbym ten proces "zautomatyzować". Tak jak pisałem, potrafię wygenerować pliki *.points dla każdego fragmentu mapy, potrzebna mi tylko matematyczna zależność pomiędzy współrzędnymi opisanymi na mapie (lewy górny róg): 11200 i 9750 a ich rzeczywistym położeniem w terenie (np w układzie EPSG:3857): 2146338,56 i 6506429,03.

georobot:
Cytat:Załącz raster jakiejś mapy i podaj współrzędne geograficzne jakiegoś punktu charakterystycznego, np. jakiegoś naroża tej mapy. Może to komuś momoże w rozsupłaniu sprawy.
W pierwszym poście podałem współrzędne czterech narożników odczytane z mapy i rzeczywiste współrzędne w terenie (po georeferencji)

lorki777: 
Cytat:Może warto skupić się na odnalezieniu dokumentacji z momentu sporządzania map. Mając współrzędne wyjściowe transformacja będzie możliwa i dokładna. Może na Twoich mapach są punkty osnowy geodezyjnej? Wtedy w ośrodku uzyskamy ich współrzędne i już wpasowanie jest możliwe na te punkty.
Myślę, że mógłbym czegoś poszukać, ale nawet nie wiem czego, albo o co pytać ;-) Co do osnowy geodezyjnej, chyba parę punktów by się znalazło, ale nie wiem z czym to dalej jeść.

W załączeniu dwie paczki plików (ze względu na rozmiar), może coś z nich wyczytacie:

.zip   4431_1.zip (Rozmiar: 129,65 / Pobrań: 5)
- map.osm - fragment openstreetmapy jako podkład
- 4431.tif - plik mapy (jeden z ok. 250)
- 4431.tif.pionts - plik z punktami z georeferencera

.zip   4431_2.zip (Rozmiar: 959,01 / Pobrań: 5)
- 4421_geo.tif - plik mapy z zaszytą georeferencją
- 4431_godlo.tif - 'skan' mapy papierowej z szuflandii :-)

Z mapy usunąłem prawie wszystko, zostawiłem tylko zarysy kilku budynków i ulic, oznaczenia wysokości NPM (chyba) i chyba jakieś punkty osnowy geodezyjnej, jeśli się nie mylę (trójką z kropeczką w środku?).

P.S. Trochę na wesoło, mam nadzieję, że nikt się nie obrazi: Jak na każdym szanującym się forum internetowym - merytoryczne odpowiedzi w czterech pierwszych postach, potem zaczyna się dyskusja o wyższości świąt bożego nad wielkanocnymi :-P

Pozdrawiam!
16-07-2018, 15:27,
#8
RE: Obrócone sekcje map - georeferencja
Witam,
Wszystko wskazuje na to, że są to mapy w tzw. lokalnym układzie współrzędnych.
Proponuję zwrócić się do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, pod który terytorialnie podlega Dąbrowa Górnicza. Jeśli trafisz na osobę kompetentną to, jeśli kiedyś na tym terenie funkcjonował układ lokalny to oni mogą mieć parametry transformacji na państwowy układ współrzędnych, punkty łączne lub nawet gotowy program do przeliczeń. Będą też mieć zasady cięcia arkuszowego w tym układzie i oznaczania map godłami. A potem to już "bułka z masłem"Smile
19-07-2018, 22:13,
#9
RE: Obrócone sekcje map - georeferencja
Obawiam się, że znalezienie zależności może nie dać Ci oczekiwanego rezultatu. Przetransformowanie jednego układu do drugiego może nie być liniowe, tj. nie da się tego zrobić na zasadzie jeżeli w źródłowy X=1 i y=1 a docelowy x=10 i y=10 to przemnożenie wszystkich wartości przez 10 w źródle może nie ustawić wszystkich rastrów w odpowiednim miejscu. Poza tym, czy faktycznie wszystkie 250 rastrów jest tak idealnie zrobionych, że krzyżaki współrzędnych są dokładnie na tych samych pikselach? Jeśli różnią się choć trochę nie uciekniesz przed nadaniem 4 punktów na każdy raster (możliwie najdalej w narożnikach). Dodatkowo jeśli nie uda Ci się ustalić układu współrzędnych, to nie uciekniesz przed dociąganiem tego do mapy. Nie lepiej wysupłać z zakładu odrobinę grosza i zlecić to jakiemuś studentowi?


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Geoportal - Sekcje mapy w układzie 2000 Grzegorz_B 4 1 400 17-05-2023, 08:43
Ostatni post: Grzegorz_B
  Pliki *.map (Geo-map) corvidae 1 9 453 28-10-2018, 20:17
Ostatni post: ktos2018
  Różne skale wydruku z map OSM Open Street Map Loozak 2 14 845 18-07-2016, 15:14
Ostatni post: Loozak
  Obrócone etykiety w QGIS 2.8 LTR sebaq 1 8 836 17-05-2016, 12:26
Ostatni post: sebaq
  georeferencja *.map, eksport dla trekbuddy arepo 1 9 542 12-08-2014, 11:38
Ostatni post: bskrzipek
  Problem z georeferencją zeskanowanych map QGIS 1.7.2, 1.8.0 Grzehoow 1 11 206 16-01-2013, 15:22
Ostatni post: m_k

Skocz do: