Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z "Save Raster Layer as" przy ortofotomapie
26-05-2020, 19:20,
#1
Problem z "Save Raster Layer as" przy ortofotomapie
Dzień dobry,

Problem, z którym nie mogę sobie poradzić:

Chciałbym w najprostszy możliwy sposób wygenerować GeoTIFFa z wybranym kawałkiem terenu, ale który będzie przygotowany w odpowiednim CRS.

Środowisko: QGIS 3.10 na Ubuntu.

Sytuacja:
Podpiąłem w WMS/WMTS ortofotomapę wysokiej rozdzielczości, na canvasie widzę też wybrany fragment terenu. Odczytuję z niego współrzędne krawędzi (do wybrania obszaru).

Co robię:
a. W panelu warstw klikam prawym przyciskiem na (jedynej w tym momencie) warstwie "Raster", wybieram Export -> Save as
b. Pojawia się okno z Save Raster Layer as ...
c. Wybieram:

d. Output mode: Rendered image
Format: GeoTIFF
Odklikuję VRT (nie będę używał)
File name: podaję ścieżkę i nazwę pliku
CRS: wybieram 4326

e. w części Extent (current: Layer)
Podaję oczekiwane zakresy dla W, N, E, S w stopniach (odpowiadające mniej więcej 2 km x 1 km)

f. w części Resolution (current: user defined)
zaznaczam pierwszy radiobutton i wybieram H: 2000 V: 1000
-> rozumiem, że wtedy uzyskam rozdzielczość H: 2000 m/2000pix = 1m/pix, V: 1000/1000 = 1m/pix

g. w części Create Option:
Wybieram profil: No compression

Wciskam teraz: OK

Wyskakuje okienko "QGIS3" z treścią "Cannot validate creation options". Klikam Close, wyskakuje wtedy kolejne okno, tym razem  z czerwonym wykrzyknikiem i komunikatem:
Cannot write raster. Error code: data source creation. Cannot create new dataset "moja_ścieżka.tif". Attempt to create 0x0 dataset is illegal, sizes must be larger than zero.

1. Rozumiem treść, nie rozumiem co jest powodem tego komunikatu!?
2. Czy ta metoda powoduje wykonanie (przed eksportem do pliku tif) konwersji z natywnego CRS ortofotomapy do tego wybranego w oknie? Jeśli nie (a wybór CRS w oknie na górze jest tylko wskaźnikiem dla QGISa co umieścić w metadanych geotiffa), to jak to zgrabnie zrobić? Potrzebuję inny CRS niż 2180.
3. W jaki sposób ustawić dostępne opcje, aby uzyskać maksymalną dostępną w ortofotomapie dla danego terenu rozdzielczość? Nie mam pewności czy wybrany obszar to akurat piksel 10 czy 25 cm. Nie chciałbym utracić detali w tifie, a jednocześnie nie chciałbym jakieś sztucznej interpolacji pomiędzy sąsiednimi rzeczywistymi pikselami ortofotomapy.

Z góry dziękuję za sugestie/odpowiedzi na pytania.
27-05-2020, 01:52,
#2
RE: Problem z "Save Raster Layer as" przy ortofotomapie
Błędnie określasz Resolution. 4326 nie operuje na metrach, tylko na jednostkach geograficznych, które podajesz w extend, więc i w nich musisz podać resolution.

W drugim wierszu po H i V masz wartość ile pikseli będzie miał raster. A tam przy 2000 i 1000 masz 0 0, więc i raster jest bez wartości. Moja rada. Zapisz raster w 2180 w graniach jakich potrzebujesz, potem dopiero zapisz go do 4326.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Argument "layer" w modelu JimmyLong 0 1 656 15-07-2021, 10:30
Ostatni post: JimmyLong
  Open Layer Plugin zebro 3 17 173 26-02-2012, 01:49
Ostatni post: borys
  Wtyczka OpenLayers plugin np Google layer problem z wyświetlaniem Arnebius 5 27 473 24-08-2010, 12:21
Ostatni post: borys
  Itersect by point layer Odoakr 0 8 808 26-04-2010, 19:06
Ostatni post: Odoakr

Skocz do: