Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tworzenie jedn. administracyjnych
10-11-2018, 19:27,
#1
tworzenie jedn. administracyjnych
Witam Jest zupełnie początkującym historykiem który chwiałby zrobić kilka mapek w QGIS. Chodzi mi o taką rzecz. Zrobiłem warstwę poligonowa zaznaczając miejscowości w Galicji. Mam poszczególne wsi. I mam takie pytanie chciałbym te wsie pokazać jako większa jednostka administracyjna np. powiat lub parafia. Czy istnieje możliwość tworzenia większych jednostek z warstw poligonowych mniejszych jednostek? Czy muszę oddzielnie rysować taką większą jednostkę administracyjną?

pracuje na q gis wersja 2.18

z góry dziękuję
Daniel
11-11-2018, 00:41,
#2
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
Określ w jaki sposób większe, może o to chodzi: Twój poligon z podłożoną warstwą poligonową, którą chcesz wyznaczyć z punktów.
11-11-2018, 15:23,
#3
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
[Obrazek: 1QA8nv.jpg]

Mam takie coś kilka wsi. Każda jest oddzielnym poligonem. Tabeli atrybutów zrobiłem nazwa wsi, i druga kolumna nazwa dominium. Cześć z tych wsi wchodziło w skład jednego dominium. I jak właśnie zrobić żeby połączyć to w jedną jednostkę, tzn te wsi które wychodziły w skład tego samego dominium. Np. Na widocznym obrazku Wsie Grab, Ożenna, Radocyna, Długie Wyszowatka, Rostajne, Świątkówka Wchodziły w skład jednostki jaką było dominium Myscowa. i Chciałem to pokazać na mapie.
dałem etykietuj z dominia i wyświetla mi na każdej z tych wsi nazwę dominium do jakiego należało ale czy da sie zrobić, żeby pomiędzy tymi wioskami wchodzącymi w skład jednego dominium nie było granic a i jedna nazwa dominium.

[Obrazek: OoGxTH.png]

Tak trochę jek teraz masz wsie które wchodzą w skład gminy
11-11-2018, 16:10,
#4
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
Wektor > Narzędzia geoprocesingu >Dissolve
11-11-2018, 23:47,
#5
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
i super i wyszło. Tylko mam takie jeszcze problem. Dominia często składały się z niepołączonych ze sobą enklaw. Jak zrobić, żeby na dwóch niepołączonych ze sobą enklawach była taka sam nazwa dominium. Przykład dominium Żmigród zaznaczone na żółto. Na jednej części enklawy jest nazwa Żmigród na drugiej nie ma
[Obrazek: hLSW4r.jpg]
12-11-2018, 01:29,
#6
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
Otrzymałeś warstwę z multipoligonami.
We właściwościach warstwy > Etykiety > Renderowanie
Sekcja Opcje obiektów
Zaznacz Etykietuj każdą część obiektu wieloczęściowego.
To powinno rozwiązać problem.

Stylizację możesz robić też z poziomu panelu Stylizacja warstw (domyślnie wywołujesz F7)
Wtedy efekty zmian widzisz "w locie"
12-11-2018, 09:49,
#7
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
dziękuję jest super.
12-11-2018, 13:40,
#8
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
Mam takie jeszcze jedno pytanko. W QGIS mam warstwę Open Street Map. Działam na współrzędnych EPSG:3857, WGS 84/Pseudo Mercator. W programie jest taka funkcja do obliczania powierzchni i cos mi tu nie gra. Zaznaczam powierzchnię mojej wsi która ma 563 ha z bardzo dużą dokładnością i wychodzi mi na tym kalkulatorze aż 1300. w Innych wioskach to samo. Czy to trzeba jakoś skonfigurować ?
02-12-2018, 13:42,
#9
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
Używając funkcji Dessolve chciałem połączyć wprowadzone miejscowości w większe jednostki administracyjne. W tabeli atrybutów każda ma wpisaną nazwę jednostki jaką było dominium i nazwę cyrkułu. I coś mi nie wychodzi.

Jak daje połać dominia to łączy wszystko oprócz jednego dominium.
[Obrazek: xkpgib.jpg]

Gdy daje połącz według cyrkułu łączy wszystkie miejscowości w jeden cyrkuł ale pozostawia bez zmian wszystkie miejscowości z cyrkułu dukielskiego

[Obrazek: 5M2Hab.jpg]

Co zrobić ? Używam wersji programu 2.18.
03-12-2018, 11:35,
#10
RE: tworzenie jedn. administracyjnych
pomoże ktoś ?


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak w programie QGIS wygenerować dane Corine Land Cover dla określonej jedn. teryt.? kasia152 1 11 870 08-01-2014, 22:00
Ostatni post: Binko

Skocz do: