Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MapTiler i inne...
17-05-2010, 23:37,
#1
MapTiler i inne...
Witam Wszystkich Użytkowników Forum!

Obecnie chyba najprostszą działającą na zasadach "Open-source" metodą na opublikowanie mapy w sieci jest skorzystanie z programu MapTiler, który automatycznie dzieli nam mapę na "kafelki" i pozwala w różnych skalach wyświetlać określoną mapę...
Ograniczeniem jest jednak to, że nie dla poszczególnych skal nie da się różnych map...
Moje pytanie brzmi: Czy jest jakieś narzędzie typu freeware, które daje wyżej opisaną możliwość prezentacji map w necie, i by było takie proste i "zjadliwe" dla laika, jak wspomniany MapTiler?
Do tej pory od kilku już tygodni próbuję zmierzyć się z Mapserverem i Geoserverem, jednak nie nigdy nie miałem większej styczności z językiem angielskim, a nigdzie w necie, jak dotychczas, nie znalazłem polskiego samouczka dla tych serwerów.

Dziękuję bardzo za każdą nową myśl w odpowiedzi na moje zapytania...

Jak najserdeczniej Wszystkich pozdrawiam!
20-05-2010, 22:17,
#2
RE: MapTiler i inne...
(17-05-2010, 23:37)Kristoforos napisał(a): Ograniczeniem jest jednak to, że nie dla poszczególnych skal nie da się różnych map...

Kurka... Próbowałem zrozumieć, ale nie mogę. Może jaśniej?Smile
23-05-2010, 09:06,
#3
RE: MapTiler i inne...
Fakt, wyszło to trochę dziwnie .... Chyba za szybko nacisnąłem ENTER...
Chodzi mi o to, że w MapTiler można dodać tylko jedną mapę, która zostanie potem podzielona na kilka poziomów skalowych, ale za każdym razem, podkład będzie ten sam.... Tymczasem w zależności od skali, stopień generalizacji mapy powinien być jednak inny....
25-05-2010, 19:55, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-05-2010, 19:56 {2} przez Pawel.)
#4
RE: MapTiler i inne...
W GeoSerwerze masz wbudowny GeoWebCache. W wersji 2.0 GeoServer jest do niego odsyłacz w panelu administracyjnym. Obsługa jest łatwa. Trzeba zgłosić mapę oraz liczbę poziomów (skal). Tyle, że to mało dotyczy OpenLayers....
18-09-2010, 00:14, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-09-2010, 00:21 {2} przez Nacek.)
#5
RE: MapTiler i inne...
(23-05-2010, 09:06)Kristoforos napisał(a): (...) Chodzi mi o to, że w MapTiler można dodać tylko jedną mapę, która zostanie potem podzielona na kilka poziomów skalowych, ale za każdym razem, podkład będzie ten sam.... Tymczasem w zależności od skali, stopień generalizacji mapy powinien być jednak inny....
Witam - Po raz pierwszy na forum.
Zastanawiam się czy Kristoforos pamięta jeszcze o swoim pytaniu i czy znalazł rozwiązanie. Jeśli jednak ktoś jeszcze tu zajrzy to może podpowiem.
MapTiler to świetne narzędzie - kafelkuje mapę na różnych poziomach powiększenia, pakuje kafelki do katalogów i podaje na tacy gotowy plik do wyświetlania mapy w przeglądarce. Niestety przeprowadzenie generalizacji treści mapy nie leży w jego "kompetencjach".
Aby wyświetlać różną treść dla poszczególnych skal trzeba po prostu podać MapTiler'owi różne mapy danego obszaru. Robimy wtedy 2-3 zestawy, zbieramy katalogi z kafelkami w jednym miejscu, a w pliku wyświetlającym zmieniamy
Kod:
var mapMinZoom = x;
var mapMaxZoom = y;
tak by objąć zakresem wszystkie wygenerowane poziomy powiększenia.
Bawiłem się tak ze skanami map archiwalnych (1:300t, 100t i 25t) efekt był bardzo fajny.Smile
To oczywiście rozwiązanie połowiczne bo z jedną mapą, co jeszcze raz podkreślam, MapTiler nic nie wymyśli.
Pozdrawiam

PS MapTiler posłużył mi też do projektu Mapa turystyczna Warmii i Mazur Tu dla zoom=9 kafelki mapy podmieniłem na kafelki ze schematem arkuszy.


Skocz do: