Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
19-02-2019, 00:03,
#1
Question  Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
Dzień dobry,

Na wstępie chciałbym się z Wami przywitać, bo jeszcze tutaj nie pisałem, pomimo tego że zaglądam do tu od czasu do czas :).

Nie przedłużając chciałbym Was prosić o pomoc. Bardzo często podczytuje dane WMS oraz inne podkłady mapowe w oprogramowaniu QGis (aktualnie używam wersji 3.4.4) a następnie eksportuje wybrane zakresy map do formatu GeoTIFF poprzez opcję „eksportuj mapę jako obraz”. Z uwagi na to, że zależy mi na dobrej jakości eksportowanych obrazów najczęściej wykonuje je w skali 1:500 oraz rozdzielczości 350 dpi. I tutaj pojawia się problem z ilością operacji jakie muszę wykonać aby wyeksportować duży obszar mapy. Często wykonuję dużą ilość zapisów mapy jako obraz (ciągle przesuwając wyświetlaną mapę po wykonaniu zrzutu obecnego widoku) co jest bardzo czasochłonne. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie:

1.      Czy QGis ma możliwość „wrysowania siatki” na interesującym mnie obszarze który chciałbym w następnej kolejności pobrać jaki GeoTIFF/PNG i na jej podstawie eksportować automatycznie obrazy o określonych parametrach skali, rozdzielczości i wielkości px x px ? Jeśli nie to być może istnieje jakiś alternatywny sposób na eksport dużego obszaru mapy w dobrej jakości w jednym lub wielu plikach ?

Dodam że mapy podczytuje do AutoCadaLT w taki sposób aby współrzędne podkładów „wskakiwały” na swoje miejsca. Do umieszczenia GeoTIFF’ów na swoich miejscach w przestrzeni (z georeferencją) używam oprogramowania Microstation PowerDraft który bez problemu podczytuje GeoTIFF’y i wpasowuje je na obszarze roboczym. Następnie zapisuje projekt w formacie .dxf i w taki oto sposób mam możliwość pracy w AutoCadLT na wykonanych „zrzutach” z QGisa. I tutaj pojawia się drugie pytanie:

2.      Czy QGis jest wstanie wyeksportować obszar roboczy z umieszczonymi w odpowiednich miejscach obrazami GeoTIFF, bezpośrednio do formatu który toleruje AutoCadLT (najlepiej .dxf)? Chciałbym uniknąć pracy w oprogramowaniu Microstation którego używam tylko do odpowiedniego podczytania GeoTIFF’ów i zapisania projektu w rozszerzeniu .dxf.
 
Pozdrawiam
21-02-2019, 21:09,
#2
RE: Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
1. Możesz to spokojnie zrobić za pomocą kompozytora wydruku, atlasu map i zaznaczonej opcji "world file". Siatkę o zadanym oczku można wygenerować z poziomu polecenia wektor. Pamiętaj tylko, że duża część WMS to usługa PRZEGLĄDANIA i ich pobieranie/kopiowanie/przekształcanie często może naruszać warunki licencji (na pewno tak jest z danymi geoportalowymi jak mapa topograficzna czy ortofomapa).
2. Do DXF chyba (chyba, bo nie mam doświadczenia z Autocadem) nie można eksportować rastra - to format wektorowy. Natomist QGIS sam w sobie oczywiście potrafi eksportować bezpośrednio do DXF.
21-02-2019, 23:11,
#3
RE: Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
1. Jeśli chodzi o WMS i temat licencji to oczywiście sprawa jest jasna Smile. Mapa przerzucona do AutoCada pozwala mi po prostu na bardziej precyzyjne wytrasować obiekt liniowy który później przenoszę prostu na MDCP.

W kompozytorze wydruku naciskam na Dodaj obiekt ->Mapa po czym w głównym oknie kompozytora pojawia mi się podczytany WMS, jednak w zakładce "właściwości elementu" nie mogę zaznaczyć kwadraciku "Kontrolowane przez atlas" ponieważ jest nieaktywny. Po przejściu do zakładki "Atlas" i zaznaczeniu opcji "Generuj atlas" w "konfiguracji" która znajduje się poniżej, nie mogę wybrać "warstwa opracowania" i wskazać mojego dodanego obiektu jakim jest np. "Mapa 1". Domyślam się że problem leży w tym że nie jest to warstwa tylko hm "raster/podkład/tło"?

2. No właśnie Qgis nie jest w stanie wyeksportować rastra do dxf. ale eksportuje go jako "obraz". Podczas importowania plików TIFF/PNG w programie PowerDraft, dostaję zapytanie układ współrzędnych podczytywanych plików i po wskazaniu mu odpowiedniego układu, wstawia podczytywane TIFF/PNG jako "odniesienia". Następnie projekt zapisuje do formatu .dxf który po otworzeniu w AutoCadzie na obszarze roboczym mam już widoczne "ramki odniesień" w których "obrazy" podczytują się same o ile ścieżki do plików zgadzają się z miejscem w którym są zapisane dane pliki czyli TIFF/PNG.
Teoretycznie znam jeden sposób na wyeksportowanie rasta w taki sposób abym mógł go wrzucić "ręcznie" na obszar roboczy w autocadzie.  Raster -> Konwersja -> Poligonizuj (raster na wektor). Trwa to bardzo długo a zapisanie otrzymanego pliku wektorowego do dxf wiąże się z bardzo "ciężkim" plikiem. Samo otworzenie takiego pliku w AutoCad również trwa długo...
22-02-2019, 21:00,
#4
RE: Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
1. Warstwa opracowania to wektor/obiekty, po którym ma "skakać" atlas i generować kolejne widoki/mapki. Może to być siatka kwadratów (samodzielnie wygenerowana), może np. warstwa z granicami gmin. Ale musi to być wektor.

2. No ale jeszcze raz - czy DXF jest formatem umożliwiającym zapis rastra (moim zdaniem nie, ale nie wiem). Czy AutoCAD nie "łyka" po prostu GeoTIFFa? Po co chcesz zapisać raster do dxf?
22-02-2019, 21:41,
#5
RE: Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
2. Nie chcę zapisać rastra do dxf (to tylko niefortunny skrót myślowy), chcę zapisać układ rozmieszczenia rastra/rastrów do .dxf po to aby po otworzeniu tego pliku w AutoCADzie "łykał/wyświetlał/podczytywał" on zrobione prze zemnie rastry w odpowiednich miejscach (zgodnie z georeferencjami).
25-02-2019, 12:25,
#6
RE: Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
moze sprobuj z narzedziem "Wydobądź zasięg warstwy" z panelu narzedzi, w ktorym ustawiasz okreslony raster a algorytm obliczy ci jego min. zasieg i przedstawi w formie wektorowej (poligonu) ktory mozesz wyeksportowac do dxf.
26-02-2019, 21:58,
#7
RE: Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
Dokładnie. Jeśli chcesz mieć ramkę rastra w wektorze zrób jak napisał pitt.
26-02-2019, 22:04,
#8
RE: Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
To faktycznie duże ułatwienie... ale (tak znowu jakiś problem Smile) okazuje się że AutoCad nie może złapać krawędzi tej wygenerowanej ramki przez co "wklejenie" png lub tiffa do rysunku i tak muszę robić metodą "na czuja".
27-02-2019, 20:45,
#9
RE: Eksport do GeoTIFF dużego obszaru
No na AutoCADzie się nie wyznaję, ale może przekształć tę ramkę na 4 punkty i tak wczytaj do AutoCADa - może to "chyci".


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  GeoTIFF COG i Chmura. gsienko 2 2 462 24-11-2021, 23:08
Ostatni post: gsienko
  Warstwa ,zapisz jako, geotiff "zasięg" m33 10 15 002 17-11-2019, 19:57
Ostatni post: jerresso
  Legenda - ograniczenie pozycji (klas warstwy) do obszaru wydruku Michau 1 6 113 19-07-2018, 22:01
Ostatni post: jerresso
  geotiff - kompresja LZW Konrad 2 7 993 11-04-2018, 09:48
Ostatni post: Konrad
  wyznaczenie obszaru zalewu terenu woyrek 7 31 979 22-02-2016, 16:48
Ostatni post: Binko
  problem z geoTIFF hotlos 0 8 245 02-04-2015, 10:19
Ostatni post: hotlos
  GDAL - kompresja plików geotiff Odoakr 6 29 301 19-07-2010, 13:23
Ostatni post: borys

Skocz do: