Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana układu współrzędznych wektoru
25-02-2019, 15:57,
#1
Question  Zmiana układu współrzędznych wektoru
Witam,

Mam problem dotyczący zmiany układu współrzędnych warstwy wektorowej w QGIS.

Otwieram QGIS który otwiera mi się automatycznie w układzie współrzędnych projektu  EPSG:4326. Dodaje WMSa z Administracyjną Mapą Polski poprzez wtyczkę "Baza WMS". Po dodaniu QGIS Automatycznie zmienił układ współrzędnych projektu na EPSG:2180.
Wstawiam nową warstwę wektorową: Warstwa->Twórz warstwę->Nowa warstwa Shapefile i ustawiam "Typ geometrii" na "linia" oraz wybieram "Układ współrzędnych projektu: EPSG:2180............." i zapisuje plik .shp pod nazwą "2180" i zatwierdzam okno przyciskiem "OK".Włączam tryb edycji i wrysowuje linię w konkretnym miejscu. Po wyłączeniu edycji program pyta mnie "Czy chcesz zapisać zmiany na warstwie 2180" i naciskam "Zachowaj". Wyłączam QGISa "Czy chcesz zapisać aktywny projekt?" naciskam na "odrzuć".

Włączam ponownie QGISa i przeciągam zapisany wcześniej plik o nazwie "2180.shp" w okno QGISA który znowu jako domyślny układ współrzędnych projektu ustawiony ma EPSG:4326. Po przeciągnięciu układ współrzędnych projektu zmienia się na EPSG:2180 i pojawia się wrysowana wcześniej przeze mnie linia. W oknie warstw najeżdżam kursorem na warstwę "2180" i naciskając lewym przyciskiem myszy wybieram Eksportuj->Zapisz warstwę jako i w oknie zapisywania wybieram format jako: "AutoCad DXF", Nazwa pliku jako: "2179.dxf", Układ współrzędnych "EPSG:2179" i potwierdzam zapisywanie wciskając "OK". Wyłączam QGIS.

Włączam ponownie QGIS i standardowo otwiera mi się w domyślnym układzie współrzędnych tj EPSG:4326. Przeciągam zapisany wcześniej plik "2179.dxf" w okno QGISa i wyświetla się wrysowana przeze mnie linia ale tym razem po "załadowaniu" pliku układ współrzędnych projektu pozostał bez zmian tzn w układzie EPSG:4326.

Nie wiem czy dobrze interpretuje ale wydaje mi się że QGIS nie zmienił układu współrzędnych z EPSG:2180 na EPSG:2179 tylko na EPSG:4326. Mimo ponownego zapisaniu linii do układu współrzędnych EPSG:2179 QGIS po ponownym otwarciu widzi moją linię tylko w układzie EPSG:4326.

Co robię nie tak? Chcę zmienić układ współrzędnych warstwy wektorowej z EPSG:2180 na EPSG:2179 i podczytać ten plik do AutoCada gdyż pracuje w układzie 2000.
26-02-2019, 09:03,
#2
RE: Zmiana układu współrzędznych wektoru
Przy wczytywaniu warstw DXF QGIS nie rozpoznaje układu automatycznie, po dodaniu takiej warstwy ustaw ręcznie układ projektu (Projekt > Właściwości > Układ współrzędnych) i układ warstwy (Właściwości warstwy > Źródło > Geometria)
26-02-2019, 22:01,
#3
RE: Zmiana układu współrzędznych wektoru
Jasne to jestem w stanie zrozumieć, robiłem to również w taki sposób jak mi podałeś ale.....
jeśli wczytuje wykonany DXF do QGIS który powinien mieć już określony układ współrzędnych jaki przy zapisywaniu mu zadeklarowałem (tzn. 2179), to sprawdzając we właściwościach warstwy (Właściwości warstwy > Źródło > Geometria) okazuje się że nie ma on wpisanego układu (2179) a (4326). Moim zdaniem jest to nielogiczne skoro przy zapisywaniu nadałem mu układ 2179 i mało tego warstwę wektorową dodawałem jako 2180 i rysując tą linię miałem podczytany wms z geportalu w układzie 2180. Skąd więc w ogóle układ 4326 ?

Zastanawiam się również w jakich jednostkach i w jakiej skali QGIS zapisuje pliki .shp czy .dxf ? Są to mm, cale a może metry ?
26-02-2019, 23:29,
#4
RE: Zmiana układu współrzędznych wektoru
O ile się orientuję DXF nie ma zapisanej definicji układu, wczytuje się z tym jaki masz ustawiony w QGIS.
W QGIS możesz mieć ustawiony domyślnie układ 4326 i dlatego zawsze wczytuje Ci w nim dxf.
Tak jak pisał tomalos - musisz ustawić układ ręcznie po wczytaniu dxf.
Sprawdź w Ustawienia>  Opcje > Układ współrzędnych  itp.

W GIS raczej nie stosujesz skali, dane są zazwyczaj rzeczywistych współrzędnych.

Polecam poświęcić trochę czasu i przeglądnąć jakiś podręcznik do QGIS - on Ci wyjaśni podstawy, które w zupełności Ci wystarczą do pracy.
27-02-2019, 00:33,
#5
RE: Zmiana układu współrzędznych wektoru
Plik w rozszerzeniu .dxf być może niema zdefiniowanego układu współrzędnych ale materiał w nim zawarty (np. mapa zasadnicza) może być wykonany na podstawie któregoś z układów współrzędnych o czym muszę wiedzieć i pilnować. Faktycznie wrzucany .dxf do QGIS wskakuje zawsze w układ "domyślny" czyli 4326. Samo podgladanie plików .dxf w QGIS nie jest dla mnie problemem, zmiana układu pliku oraz wyświetlania również. Gorzej jest z wyeksportowaniem materiału do .dxf i z odpowiednim "wpasowaniem" na model w AutoCad.
Oczywiście jak tylko znajdę wolną chwilę to przeczytam najważniejsze zagadnienia z podręcznika. Na dzień dzisiejszy niestety improwizuje.
27-02-2019, 12:48,
#6
RE: Zmiana układu współrzędznych wektoru
"...ale materiał w nim zawarty (np. mapa zasadnicza) może być wykonany na podstawie któregoś z układów współrzędnych o czym muszę wiedzieć i pilnować."
W uproszczeniu, o ile dobrze rozumiem:
obiekty w pliku .dxf osadzone są w przestrzeni wg współrzędnych X i Y (oraz czasem Z), ale nie ma tam informacji z jakiego układu (EPSG: 2180, 2178 itp...) te współrzędne pochodzą. I taką informację musisz podać otwierając taki plik w QGis.
27-02-2019, 19:28,
#7
RE: Zmiana układu współrzędznych wektoru
Jest tak jak to opisałeś. Stąd ważne aby wyeksportowany wektor z QGIS do .dxf miał zachowane zwoje współrzędne X i Y zgodne z danym układem EPSG.
27-02-2019, 20:44,
#8
RE: Zmiana układu współrzędznych wektoru
A QGIS Cię nie pyta o układ DXF przy wczytywaniu? Można tę opcję zmienić w ustawieniach


Skocz do: