Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
łączenie atrybutów
06-03-2019, 16:14,
#1
łączenie atrybutów
Witam,
Mam problem z wykonaniem dosyć prostej (wydaje mi się) czynności. Mam warstwę punktową z unikalnym numerem punktu i chciałbym dołączyć do tej warstwy wartości, które mam w oddzielnej tabeli csv. W tabeli są wartości pomiarów z poszczególnych lat dla każdego punktu ale są one wprowadzone w kolejnych wierszach (czyli jeden pomiar w jednym wierszu). Robiąc złącze podpina mi do danego punktu tylko jeden pomiar, tworząc złącze atrybutów według wartości pola mogę dodać do punktu tylko jedną wartość lub stworzyć oddzielne punktu dla każdej z wartości.
Stworzyłem sobie oczywiście relację ale w ten sposób mogę przeglądać jedynie wszystkie wyniki pomiarów dla danego punktu, a potrzebuję wykonać kilka analiz.
Czy można zrobić takie złącze żeby w tabeli atrybutów dodało się tyle nowych kolumn ile wykonanych było pomiarów??
Będę wdzięczny za każdą wskazówkę Smile
07-03-2019, 10:24,
#2
RE: łączenie atrybutów
Cytat:Czy można zrobić takie złącze żeby w tabeli atrybutów dodało się tyle nowych kolumn ile wykonanych było pomiarów??
O ile dobrze rozumiem to automatycznie chyba nie. Nie wiadomo czy wszystkie punkty mają tyle samo pomiarów, trzeba też wskazać klucz, według którego QGIS ma zamieniać wiersze na kolumny. Takie rzeczy możesz osiągnąć wtyczką Group Stats (ewentualnie tabelami przestawnymi w arkuszu kalkulacyjnym). Bardzo przystępny opis działania wtyczki przedstawiała Alina Gerlée. Wynik możesz wyeksportować i przerobić dane tekstowe w edytorze tekstu albo w arkuszu kalkulacyjnym (w LibreOffice pomóc może Ctrl + Shift + V i opcja Transponuj).

A może wystarczy dodać geometrię do warstwy z pomiarami? Możesz to wykonać w kilku prostych krokach:
1. W tabeli warstwy punktowej dodaj kolumny ze współrzędnymi X i Y.
2. Dołącz do tabeli .csv z pomiarami warstwę punktową - czyli odwrotnie niż dotychczas robiłeś - w ten sposób otrzymasz współrzędne przy każdym pomiarze w tabeli .csv.
3. Wyeksportuj tabelę .csv do nowej warstwy .csv.
4. Dodaj do QGISa nową warstwę .csv ale z menu: Warstwa > Dodaj warstwę > Dodaj warstwę tekstową CSV. W ustawieniach geometrii podaj kolumny  ze współrzędnymi X i X. Otrzymasz warstwą punktową.
13-03-2019, 10:03,
#3
RE: łączenie atrybutów
Witam,
Dzięki za pomoc Smile Muszę trochę posiedzieć nad tą wtyczką Group Stats.
Drugi opisany przez Ciebie sposób udało mi się wcześniej zastosować również przy użyciu narzędzia 'złącz atrybuty według wartości pola' ale niestety nie do końca mnie ten efekt zadowala. Chciałbym uzyskać warstwę gdzie mierzony obiekt będzie miał jedną geometrię (jeden punkt), a kolejne pomiary byłyby w kolejnych kolumnach. Niestety ilość pomiarów różni się w poszczególnych punktach :/


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Łączenie tabeli atrybutów z plikiem excela Ornitolog 4 35 872 14-03-2011, 11:10
Ostatni post: borys
Information Łączenie tabel atrybutów mark014 7 34 017 15-11-2010, 08:31
Ostatni post: Rayo

Skocz do: